SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklepy Żabka jako placówki pocztowe mogą być czynne we wszystkie niedziele - franczyzobiorcy wygrywają w sądach z PIP

W prawie 150 sprawach sądowych wytoczonych przez Państwową Inspekcję Pracy orzeczono, że sklepy Żabka prowadzone przez franczyzobiorców mogą być czynne w niedziele z zakazem handlu, ponieważ mają status placówek pocztowych.

Article

Zdecydowana większość sklepów Żabka i Freshmarket, należących do Żabka Polska, przez ostatni rok była otwierana także w niedziele objęte zakazem handlu. Dlaczego? Firma współpracuje z Pocztą Polską i DHL, a jej sklepy pełnią funkcje punktów odbioru przesyłek. Tym samym mają status placówek pocztowych, wiosną ub.r. umieszczono w nich takie oznaczenia.

Innego zdania była Państwowa Inspekcja Pracy. Wielu inspektorów oceniło, że otwieranie sklepów Żabka i Freshmarket we wszystkie niedziele jest naruszeniem przepisów o ograniczeniu handlu, argumentowali, że w tych placówkach jest odbieranych niewiele przesyłek. Zaczęli kierować pozwy sądowe - tylko w maju ub.r. trafiło ich 64.

W czerwcu zapadły pierwsze wyroki w trybie nakazowym. W jednym z przypadków sąd stwierdził, że Żabka jest placówką pocztową, a w innym zażądał uzupełnienia wniosku o podpisaną umowę z operatorem pocztowym. Sądy nakazały zapłaty kar, a właściciele sklepów, których wyroki dotyczyły, odwołali się.

148 spraw wygranych przez franczyzobiorców

Biuro prasowe Żabka Polska poinformowało właśnie „Gazetę Wyborczą”, że przy 148 procesach sądowych związanych z zakazem handlu franczyzobiorcy zwrócili się do centrali firmy o pomoc.

- We wszystkich sprawach, w których franczyzobiorcy skutecznie złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy zdecydowały o umorzeniu postępowań i uniewinniły franczyzobiorców - opisało biuro prasowe Żabki. Zaznaczyło, że w niektórych przypadkach sądy w ogóle odmawiały podjęcia postępowania.

Państwowa Inspekcja Pracy nie komentuje tych orzeczeń. Dodaje, że ocena, czy w poszczególnych przypadkach zachodzi podejrzenie naruszenia przepisów, należy do inspektorów.

Żabka Polska z nowym właścicielem i logo

Do sieci Żabka należy obecnie ponad 5,5 tys. sklepów typu convenience, są one prowadzone przez ok. 3,7 tys. franczyzobiorców. Dwa lata temu firma została przejęta od funduszu Mid Europa Partners przez amerykański CVC Capital Partners. Nowy właściciel zmienił identyfikację wizualną sklepów Żabka.

Według danych z KRS w 2017 roku Żabka Polska zanotowała 4,34 mld zł wpływów sprzedażowych, 24,7 mln zł zysku operacyjnego i 215,5 mln zł straty brutto (głównie wskutek 261,7 mln zł kosztów finansowych, na które złożyły się m.in. spłaty odsetek od kredytów i pożyczek oraz leasingu finansowego).

Na koniec 2017 roku do firmy należało 4,9 tys. sklepów prowadzonych przez 3,2 tys. franczyzobiorców, a także pięć centrów logistycznych i 21 terminali przeładunkowych. W Żabka Polska pracowało wtedy 1,2 tys. osób na etatach.

Na działania marketingowe firma w 2017 roku wydała 41 mln zł, na usługi doradcze i prawnicze - 57,7 mln zł, na usługi logistyczne i transportowe - 105,1 mln zł, a na świadczenia pracownicze - 113 mln zł. Natomiast koszty amortyzacji wyniosły 506,4 mln zł, z czego 258,7 mln przypadło na grunty i budynki, 137 mln zł - relacje z franczyzobiorcami, a 87,7 mln zł - maszyny i urządzenia.

Ustawa uszczelniająca zakaz handlu utknęła w Sejmie

Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje od marca ub.r. Do końca ub.r. sklepy mogły być czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu, w br. - tylko w ostatnią, a od stycznia przyszłego roku będą musiały być zamknięte we wszystkie niedziele.

Przepisy nie dotyczą m.in. placówek pocztowych, stacji benzynowych i aptek. Natomiast kary za naruszenie ustawy wynoszą od 1000 do 100 tys. zł. Dodatkowo 5 tys. zł grzywny może zostać nałożone na przedsiębiorcę, w przypadku którego stwierdzono co najmniej dwukrotne złamanie zakazu handlu w niedziele.

W ostatnich miesiącach mówiło się o nowelizacji ustawy, na mocy której spośród placówek pocztowych nieobjęte zakazem handlu w niedziele będą tylko punkty Poczty Polskiej. Apelowała o to m.in. Solidarność. Nowelizacją Sejm miał zająć się w grudniu ub.r., ale zniknęła z porządku obrad i jak na razie nie została ponownie wprowadzona.

CVC Capital Partners pod koniec ub.r. ogłosił początek współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w zakresie jakości uczenia, natomiast Żabka była jednym ze sponsorów gali Człowieka Wolności tygodnika „Sieci” (tytuł ten przyznano ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu). Niektórzy interpretowali to jako próbę pozyskania przychylności władzy. Przedstawiciele CVC Capital Partners stwierdzili natomiast, że takie sugestie są skandaliczne i nieprawdziwe, a koncern w wielu krajach angażuje się w projekty edukacyjne.

Dołącz do dyskusji: Sklepy Żabka jako placówki pocztowe mogą być czynne we wszystkie niedziele - franczyzobiorcy wygrywają w sądach z PIP

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Jestem nadawcą paczek w systemie "SMART". Ciekawe, że sąd nie zainteresował się faktem, że Żabki nie chcą przyjmować od Poczty wszystkich gabarytów, tłumacząc się, że nie mają miejsca i warunków przechowywania zbyt dużych paczek. Fikcja do kwadratu...
odpowiedź
User
republika banan
Od kiedy Żabka zaczęła sponsorować różne okołopisowskie "dzieła", zapał do regulacji kwestii "placówek pocztowych" nagle u władzy wyparował.
odpowiedź
User
walter
Pan Jezus udzielił zgody
odpowiedź