SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Donald Trump i kraje europejskie domagają się śledztwa po zaginięciu dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego

Na początku października 2018 roku saudyjski opozycyjny dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi zaginął po wejściu do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Tureckie organy ścigana podejrzewają, że dziennikarz został zamordowany przez Saudyjczyków. Wielka Brytania, Francja i Niemcy domagają się skutecznego śledztwa w sprawie zaginięcia, a prezydent Donald Trump zapowiada sankcje wobec Arabii Saudyjskiej.

 

Donald TrumpArticle

Dżamal Chaszodżdżi jest saudyjskim dziennikarzem piszącym m.in. felietony na łamach dziennika „The Washington Post”, w swoich publikacjach często nie krył swojego krytycznego stosunku do polityki obecnych władz Arabii Saudyjskiej.

2 października br. Dżamal Chaszodżdżi odwiedził saudyjski konsulat w Stambule, w którym zamierzał załatwić formalności związane z planowanym ślubem. Po wejściu do budynku ślad po dziennikarzu zaginął.

Tureckie służby podejrzewają, że Chaszodżdżi został zamordowany na zlecenie saudyjskich władz, śledczy mają być w posiadaniu nagrań ze smartwatcha dziennikarza wskazujących na jego zabójstwo.

Władze w Rijadzie twierdzą, że nie mają nic wspólnego z zaginięciem Chaszodżdżiego, według ich wersji dziennikarz feralnego dnia opuścił budynek konsulatu w Stambule cały i zdrowy.

Konieczne skuteczne śledztwo

Szybkiego i skutecznego ustalenia sprawców zaginięcia i ewentualnej śmierci saudyjskiego dziennikarza domaga się coraz głośniej światowa opinia publiczna oraz przywódcy największych państw.

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec we wspólnym komunikacie przekazanym władzom w Rijadzie zaznaczyli, że konieczne jest wiarygodne śledztwo w sprawie zaginięcia Chaszodżdżiego, sprawa musi być bowiem traktowana z największą powagą.

Szefowie dyplomacji największych krajów europejskich wyrazili nadzieję, że władze Turcji i Arabii Saudyjskiej podejmą niezbędną współpracę w celu ustalenia winnych zaginięcia dziennikarza, a osoby te zostaną ukarane we właściwy sposób.

Głos w sprawie zaginięcia  Chaszodżdżiego zabrał też prezydent USA Donald Trump. Obecny szef Białego Domu w wywiadzie dla stacji CBS w programie „60 Minutes” przyznał, że sprawa zaginięcia jest bardzo poważna, m.in. dlatego że dotyczy dziennikarza.

Donald Trump nie wskazał jednoznacznie Saudyjczyków jako sprawców porwania i ewentualnego zabójstwa publicysty, zapowiedział jednak że śledztwo będzie prowadzone intensywnie i konsekwentnie aż do ustalenia sprawców.

Prezydent zapowiedział, że w wypadku gdy wina za zaginięcie lub śmierć Chaszodżdżiego będzie leżała po stronie Arabii Saudyjskiej kraj ten spotka się z sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone. Trump wykluczył jednak, by restrykcje dotyczyły eksportu amerykańskiej broni do Rijadu zaznaczając, że USA dysponują wieloma innymi instrumentami nacisku na Arabię Saudyjską.

Dołącz do dyskusji: Donald Trump i kraje europejskie domagają się śledztwa po zaginięciu dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl