SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło ok. 702 mld zł w 2010 r.

Zadłużenie  Skarbu Państwa na koniec 2010 roku ukształtowało się na poziomie 702 mld zł i było o ok. 4,5 mld zł niższe w stosunku do prognozy z aktualnej Strategii zarządzania długiem, poinformował w piątek, wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Oznacza to poziom poniżej 53,5% PKB.

Zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło ok. 702 mld zł w 2010 r.

„Na podstawie obecnie posiadanych danych można przyjąć, że dług Skarbu Państwa na koniec 2010 ukształtował się na poziomie 702 mld zł i był o ok. 4,5 mld zł niższy w stosunku do prognozy z aktualnej Strategii zarządzania długiem" – powiedział wiceminister cytowany w komunikacie w piątek.

Wiceminister zaznaczył, że dokładne dane dotyczące długu całego sektora finansów publicznych oraz jego relacji do PKB nie są jeszcze znane, a głównym elementem niepewności jest zadłużenie samorządów oraz nominalny PKB. „Jednak na podstawie obecnie posiadanych danych przewiduje się, że relacja długu publicznego do PKB powinna ukształtować się na poziomie poniżej 53,5%, to jest zbliżonym do relacji zakładanej w Strategii i bezpiecznie poniżej progu 55%" – podkreślił Radziwiłł.

MinFin podał też, że w średnia zapadalność długu krajowego wzrosła z 4,1 roku do 4,3 roku, a długu ogółem wzrosła z 5,2 roku do 5,4 roku. Natomiast duration długu krajowego wzrosło z 2,9 roku do 3,0 lat, a długu ogółem wzrosło z 3,6 roku do 3,7 roku.

„Średnie oprocentowanie długu Skarbu Państwa znacznie się zmniejszyło, spadło z 5,4% w 2009 r. do 5,1% w 2010 r" – podsumował wiceminister.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło ok. 702 mld zł w 2010 r.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gkalewski
Kurczę, zdecydujecie się deficyt 765,8 mld czy 702 mld? Tą pierwszą wyższą liczbę podaje" Wyborcza z 3.01/.2011 roku - a wy cytujecie "wypowiedź" jakiegoś wice-Ministra? - że 703 mld? To,. która wielkość jest prawdziwa?
odpowiedź
User
mandrzej55
dług zmalał bo surowce poszly w góre
na samej miedzi zysk sie zwiekszyl o 40 miljadrow zł
sytuacja na rynku swiatowym
nie moze dać oceny
bardzo złemu rządowi
odpowiedź