SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zagraniczne dochody dziecka bez podatku, ale rodzic traci ulgę

Twoje dziecko wyjechało za granicę dorobić do kieszonkowego? Uważaj, nawet jeśli taki dochód nie jest w Polsce opodatkowany, powinien być wliczony do limitu, którego przekroczenie wyłącza prawo skorzystania z ulgi na dziecko oraz prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów samotnego rodzica.

Zagraniczne dochody dziecka bez podatku, ale rodzic traci ulgę

Praca dziecka starszego (powyżej 18. roku życia) ma wpływ na możliwość korzystania z ulg przez rodzica. W ustawie o PIT wskazano bowiem limit rocznych dochodów dziecka, którego przekroczenie powoduje utratę przez rodzica prawa do ulgi prorodzinnej oraz prawa preferencyjnego rozliczenia podatku jako osoba samotnie wychowująca dziecko (dotyczy to dochodów opodatkowanych skalą lub dochodów z obrotu papierami wartościowymi). Limit ten wynosi 3089 złotych. Zagraniczne dochody dziecka nie mogą więc przekroczyć tejże kwoty. Jeśli dziecko zarobi więcej niż wskazany limit, rodzic straci ulgi przewidziane w ustawie.

Zagraniczny dochód może być zwolniony z polskiego podatku…
Pojawia się jednak pytanie, czy każdy zagraniczny dochód z pracy powinien być wliczony do limitu 3089 zł? Dochody osiągane w niektórych krajach są przecież w Polsce zwolnione z podatku. Wszystko zależy od tego, jaką metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje umowa łącząca Polskę z państwem – źródłem dochodów. Generalnie, umowa może przewidywać albo tzw. metodę odliczenia proporcjonalnego, albo tzw. metodę wyłączenia z progresją. W pierwszym przypadku zagraniczne dochody są opodatkowane w Polsce i nie ma wątpliwości, że są wliczane do progu 3089 złotych. Druga z metod, zawarta w większości umów podpisanych przez Polskę (m.in. z Francją, Hiszpanią, Irlandią, Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami), przewiduje z kolei, że dochód zagraniczny jest w Polsce zwolniony z podatku. Mimo to wliczany jest do limitu 3089 złotych.

… ale limit obowiązuje nadal
Tak wynika bowiem z interpretacji Ministerstwa Finansów. Zgodnie z nią dochody zagraniczne zwolnione w Polsce z podatku wliczane są do limitu 3089 zł, którego przekroczenie powoduje utratę przez rodzica prawa do ulgi (chodzi o dochody opodatkowane skalą lub dochody z obrotu papierami wartościowymi).

interpretacja z 28 grudnia 2010r. (DD3/033/184/IMD/10/PK-1323): „…nawet jeżeli dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania, to jednak stosownie do regulacji zawartej w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wpływają lub mogą wpływać na opodatkowanie dochodów uzyskanych w Polsce. Odmienne rozumienie omawianego przepisu pozostawałoby w rażącej sprzeczności z zasadą racjonalności ustawodawcy, która jest podstawowym założeniem w procesie wykładni prawa. Potrzeba respektowania przesłanki o racjonalności ustawodawcy wyklucza możliwość przyjęcia, że jego wolą było doprowadzenie do naruszenia zasad równości i sprawiedliwości społecznej w systemie prawa normującego określoną dziedzinę życia społecznego, w tym zobowiązań podatkowych. Racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej, uzależniając korzystanie z odliczenia od faktu, czy jego dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą oraz jaka metoda zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie do dochodów dziecka.”

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zagraniczne dochody dziecka bez podatku, ale rodzic traci ulgę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl