SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zainteresowania głównym motywem wyboru kierunku studiów (infografika)

Najpopularniejszym źródłem informacji dla studentów na temat oferty wybranych przez nich studiów są znajomi - wynika z badania Grupy IQS.

Ponad połowa Polaków (55% wszystkich odpowiedzi) informacje o interesujących ich kierunkach studiów i uczelniach zdobywała od znajomych. Co trzeci (35%) informacji o ofercie kierunkowej uczelni szukał w internecie (w większości są to młodzi ludzie w wieku 19-24 lata). 17% badanych Polaków o ofercie edukacyjnej uczelni dowiadywało się z plakatów i ulotek promujących daną szkołę, co szósty (15%) brał udział w "dniach otwartych" uczelni, a co dziesiąty wiadomości na temat dostępności interesującego go kierunku studiów zdobywał z prasy (magazyny edukacyjne, rankingi uczelni).

Ponadto 11% respondentów rozmawiało o ofercie edukacyjnej szkoły ze swoimi bliskimi (głównie byli to rodzice osoby zainteresowanej studiowaniem - 36% badanych wskazujących tę odpowiedź jest w wieku 19-24 lata). 4% badanych wiadomości związane z ofertą kierunkową uczelni znajdowało przy pomocy telewizji.

Podczas wyboru kierunku studiów badani brali po uwagę przede wszystkim własne zainteresowania – tak zadecydowało 66% z nich. 20% decydując się na pogłębianie edukacji w czasie nauki w szkole wyższej kierowało się sytuacją na rynku pracy, a po 19% - opinią rodziny i znajomych. Co szósty poddany badaniu Polak o wyborze studiów decydował na podstawie prestiżu społecznego danego kierunku. Inne powody wpływające na decyzję o studiowaniu danego kierunku to: sytuacja finansowa (12%), poziom trudności wybieranego kierunku (8%) oraz opinia współpartnera (6%). 3% badanych Polaków deklaruje, że nie miało wpływu na wybór studiowanego kierunku.

Ponad połowa badanych (53%) uważa, że wybrany przez nich kierunek studiów będzie w przyszłości powiązany z wykonywanym przez nich zawodem. Co czwarty pytany nie ma takich przekonań, a 21% deklaruje, że trudno jest im teraz podjąć decyzję.

69% respondentów uważa, że studiowanie pozwala zdobyć wykształcenie i poszerza wiedzę (58%). Dla niemal połowy badanych (48%) wiąże się ono z poznawaniem nowych ludzi i zawieraniem przyjaźni oraz zdobyciem umiejętności wykorzystywanych w przyszłej pracy (46%). 42% badanych deklaruje, że podjęcie nauki na studiach pozwala rozwijać własne zainteresowania lub pasje. Co trzeci badany twierdzi, że studiowanie daje samodzielność oraz pozwala rozwijać umiejętności społeczne i pozwala nawiązać kontakty przydatne w karierze zawodowej (po 30% wskazań). Dla 28% Polaków wiąże się z wykorzystywaniem zniżek studenckich, a dla 26% - ze stypendiami naukowymi. Wśród pozostałych działań związanych ze studiowaniem Polacy wskazują wyjazdy na wymiany studenckie oraz poznanie partnera.

Ponadto respondenci uważają, że aby zdobyć wiedzę kierunkową lepsze są uczelnie państwowe (34% odpowiedzi). Taką samą ocenę wystawiają dla przygotowania do zawodu zgodnego ze studiowanym kierunkiem (32%) oraz w ocenie ogólnej, przy pytaniu o zdobycie dyplomu (31%).


Badanie zostało przeprowadzone przez Grupę IQS w dniach 3-4 września 2014 r. techniką CAWI i metodą RTS. Zaproszenia do udziału były wyświetlane użytkownikom witryn internetowych o łącznym miesięcznym zasięgu ponad 90% polskich internautów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 15-50 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak aby odpowiadała strukturze Polaków w wieku 15-50 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.

Dołącz do dyskusji: Zainteresowania głównym motywem wyboru kierunku studiów (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
majmonik
Hehe... zainteresowania? No niby tak, ale większość robi to, na co się dostaną. Po liceum chodziłam do new nails, przez kilka miesięcy, kilka szkoleń zawodowych, które faktycznie pozwoliły mi diametralnie odmienić sytuację, ale rzeczywiście było warto, bo udało mi się wszystko mega odmienić.
odpowiedź