SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy pogodzili się z zakazem handlu w niedziele

Dla 60 proc. Polaków niedzielny zakaz handlu nie stanowi utrudnienia w codziennym życiu - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Payback Opinion Poll.

W swoim najnowszym badaniu Payback Opinion Poll sprawdził, co polscy konsumenci sądzą na temat niehandlowych niedziel i jak wprowadzone dotychczas zmiany wpłynęły na ich zachowania zakupowe.

Polacy pogodzeni z niedzielami bez handlu

Z badania wynika, że aż dla 60 proc. ankietowanych zakaz handlu przez trzy niedziele w miesiącu nie jest dużym utrudnieniem. Co trzeci respondent deklaruje, że zwykle i tak robił zakupy w inne dni tygodnia, a 23 proc. po prostu odzwyczaiło się od niedzielnych zakupów.

Optymizm ten nie wyklucza jednak obaw związanych z dalszymi ograniczeniami handlu w niedzielę. Od przyszłego roku nie zrobimy zakupów w żadną niedzielę, czemu sprzeciwia się 60 proc. Polaków.

34 proc. przeciwników tego rozwiązania wskazuje, że zaostrzenie zakazu wpłynie niekorzystnie na gospodarkę, pracowników i konsumentów. Dla co czwartej ( 26 proc.) osoby takie ograniczenie będzie dużym utrudnieniem. Co trzecia badana osoba uważa jednak, że całkowity zakaz handlu w niedziele jest dobrym pomysłem.

Alternatywa dla detalu - ecommerce

Alternatywą dla handlu tradycyjnego mogą być zakupy w internecie. Jak pokazują jednak badania Payback, tylko 4 proc. osób przyznało, że ograniczenie liczby handlowych niedziel skłoniło ich do zrobienia zakupów w internecie. Większość badanych wyraźnie jednak podkreśla, że nigdy nie  kupuje w ten sposób żywności. Dlaczego? Okazuje się, że powstrzymują nas trzy główne powody: nie możemy samodzielnie wybrać produktu i ocenić jego jakości (65 proc. wskazań), nie wiemy, w jakich warunkach była transportowana żywność (15 proc.) i nie mamy możliwości sprawdzenia daty przydatności do spożycia (12 proc. ankietowanych).

Osoby, które kupują artykuły spożywcze online, płacą jednorazowo za swój koszyk od 100 do 200 zł (42 proc.), do 100 zł – 35 proc., a 23 proc. deklaruje, że wydaje na takie zakupy powyżej 200 zł.

Zdecydowanie chętniej kupujemy przez internet produkty inne niż żywność. W tym przypadku, zakaz niedzielnego handlu skłonił do zakupów online co piątego pytanego Polaka. Najczęściej kupujemy w sieci odzież i akcesoria (takich zakupów dokonuje 71 proc. ankietowanych), kosmetyki i artykuły chemiczne (58 proc.), elektronikę (49 proc.), książki (38 proc.), sprzęt RTV i AGD (35 proc.), a także meble i artykuły wyposażenia wnętrz (27 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu Payback w dniach 3-9 kwietnia 2019 r. metodą ankiety online na grupie 512 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Dołącz do dyskusji: Polacy pogodzili się z zakazem handlu w niedziele

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zx
Totalna bzdura. Polacy są bezsilni w walce z rządem nakazującym kiedy mają pracować, a kiedy powinni rzucić na tacę.
odpowiedź
User
mes que un club
taaaaaaa, a niedzielne msze św. przenieść na sobotę, żeby księża i braciszkowie mieli "wolną niedzielę" !!!
odpowiedź
User
Rozbawiony
No to pora na wolne soboty w handlu.
odpowiedź