SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Solidarność chce rozszerzyć zakaz handlu w niedzielę na sklepy internetowe

Związkowcy z Solidarności chcą modyfikacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Obowiązujące od  trzech miesięcy przepisy miałyby zostać rozszerzone o handel internetowy. Zmiany dotyczyć mają także definicji palcówek pocztowych oraz godzin prac sklepów.

Article

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca tego roku. Przepisy w obecnym kształcie zezwalają na handel w dwie niedziele w miesiącu, docelowo jednak siódmy dzień tygodnia będzie z niego całkowicie wyłączony. Przepisy zawierają jednak szereg odstępstw - sprzedawać w niedzielę wolno w placówkach pocztowych, sklepach na terenie dworców, stacjach paliw, sklepach z prasą, z wyrobami tytoniowymi. Handlować można także kwiatami, pieczywem i wyrobami cukierniczymi.

Żabka i Freshmarket - już nie placówki pocztowe

Po ponad trzech miesiącach obowiązywania ustawy związek zawodowy Solidarność oraz ustawodawca chcą ją poprawić. Przede wszystkim, związkowy widzą lukę w przepisach, polegającą na wyłączeniu z zakazu placówek pocztowych. Na tym odstępstwie korzysta teraz sieć Żabka i Freshmarket, które siódmego dnia tygodnia funkcjonują jako placówki DHL i Poczty Polskiej. Ustawodawca chce doprecyzować definicję placówki pocztowej tak, by Żabki i Freshmarkety nie mogły dłużej obchodzić zakazu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

- Do końca maja trwają kontrole w placówkach, które prowadzą handel w niedziele, powołując się na świadczenie usług pocztowych. Zbieramy dane z okręgowych inspektoratów dotyczące przestrzegania przepisów o ograniczeniu sprzedaży i przedstawimy je w czerwcu - zapowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.

E-commerce: w niedziele nieczynne

Solidarność chce również, by zakazem niedzielnego handlu objąć także sklepy internetowe. Zmiana ta wymaga jednak notyfikacji Komisji Europejskiej. Związkowcy oczekują, że w niedzielę nie będą mogły pracować osoby zatrudnione do obsługi sklepów internetowych.

Związkowcy zgłaszają ponadto inne uwagi do obowiązujących przepisów. Chcą m.in, by zakaz handlu w niedzielę obowiązywał nie do północy w niedzielę, ale od 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek. Kolejne propozycja to zawężenie kręgu osób mogących prowadzić niedzielną sprzedaż do właścicieli małych sklepów, a nie jak jest teraz, do właścicieli i ich rodzin. Ustawodawca chce zamknąć także inną, praktykowaną obecnie, drogę obchodzenia zakazu, która polega na formalnej zmianie przeważającej działalności pracodawcy (na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności, PKD).

Przegląd przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedzielę ma się rozpocząć w czerwcu.

Dołącz do dyskusji: Solidarność chce rozszerzyć zakaz handlu w niedzielę na sklepy internetowe

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michau
Brawo. I w ten cudowny sposób połowa sklepów internetowych przeniesie się do Czech. Czy tam pracuje ktoś rozsądny?
odpowiedź
User
brat na postumenta!
Brawo. I w ten cudowny sposób połowa sklepów internetowych przeniesie się do Czech. Czy tam pracuje ktoś rozsądny?


spójrza pan na 1 odpowiedź na fajbuniu, lizających związki jest tyle, że renki zabraknie
odpowiedź
User
widz555
Jednym ruchem mogą załatwić wolne wszystkim: wystarczy wprowadzić niedziele bez prądu w elektrowniach. Po co się ograniczać.
odpowiedź