SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zakaz używania jednorazowych plastików wejdzie w życie w krajach UE za dwa lata

W środę Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli ostatnie szczegóły porozumienia w sprawie wprowadzenie zakazu używania jednorazowych produktów plastikowych, takich jak słomki, talerze, kubki, sztućce czy patyczki higieniczne. Zakaz zacznie obowiązywać w krajach UE za dwa lata.

fot. Shutterstock.comArticle

Komisja Europejska już w maju br. zaproponowała wprowadzenie zakazu używania plastikowych sztućców, talerzy i słomek do napojów oraz innych wyrobów plastikowych jednorazowego użytku.W październiku przegłosowano większością głosów zakaz ich sprzedaży i używania.

Zakaz obejmie plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadła do napojów, kubki do napojów i pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu czy produkty wykonane z oxodegradowalnego tworzywa sztucznego (tzw. utleniający się plastik).

W przypadku innych plastikowych produktów położono nacisk na ograniczanie ich stosowania przez wyznaczenie krajowych celów redukcji konsumpcji. I tak np. od 2025 roku kraje członkowskie UE będą miały obowiązek recyklingu co najmniej 25 proc. butelek plastikowych (PET). W 2030 roku recyklingowi ma być poddanych minimum 30 proc. wszystkich butelek plastikowych.

By zmniejszyć liczbę plastikowych śmieci, zostaną wprowadzone odpowiednie wymagania dotyczące projektowania i etykietowania. Dla przykładu, na opakowaniach chusteczek nawilżonych do higieny osobistej będą musiały być oznaczenia informujące o ich szkodliwości dla środowiska, jeśli nie zostaną wyrzucone do kosza.

Duże zmiany od 2021 roku

Zakaz ma zacząć obowiązywać od początku 2021 roku. Komisja Europejska liczy, że dzięki tym regulacjom uda się ograniczyć wydalanie do atmosfery dwutlenku węgla o 3,4 mln ton. Do roku 2030 szkody dla środowiska mają zostać zmniejszone o 22 mld euro, co konsumentom powinno zapewnić oszczędności w wysokości 6,5 mld euro.

Wprowadzenie zakazu używania jednorazowych plastików argumentowano w KE m.in. koniecznością ochrony oceanów -  plastikowe śmieci stanowią dziś obecnie 80 proc. wszystkich, znajdujących się w ich wodach, odpadów.

Zawarte w środę porozumienie wymaga jeszcze poparcia unijnych ambasadorów, po czym zostanie ostatecznie przedstawione do przyjęcia przez Radę UE i Parlament Europejski.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele firm zapowiedziało wycofanie z użytkowania plastikowych jednorazówek, głównie słomek czy kubków, wśród nich m.in. Disney, Mariott, , Jeff's, E'Leclerc, InterContinental, McDonald's.

Żywiec Zdrój zadeklarował niemal całkowity recykling butelek PET do do 2025 roku, podobne deklaracje złożył Henkel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zakaz używania jednorazowych plastików wejdzie w życie w krajach UE za dwa lata

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leo
A co na to 5 miliardów ludności reszty świata? Czy to oznacza, że Juncker nie będzie miał już kłopotów z rwą kulszową? Kim Dzong Un popiera to?
odpowiedź
User
Arturro
Czemu dopiero za dwa lata?
odpowiedź
User
DaisyDeyna
A kiedy Nestle przestanie zaśmiecać świat kapsułkami z kawą?
odpowiedź