SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po zakupie używanego auta ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok

Po zakupie używanego auta, ubezpieczenie OC zawarte przez poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok - wskazuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodaje, że brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu osobowego może słono jego właściciela kosztować - nawet 5600 zł.

Według Funduszu, przy zakupie używanego samochodu należy sprawdzić, czy jego właściciel ma aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC. "Można to łatwo, bezpłatnie i bez konieczności pozostawiania danych osobowych, sprawdzić w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy w wyszukiwarce na stronie www.ufg.pl lub na smartfonie w aplikacji „Na Wypadek” wpisać w odpowiednie pola numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu (lub numer VIN), a uzyskamy informację o tym, czy polisa jest ważna i jaki zakład ubezpieczeń ją wystawił" - powiedział PAP rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber.

Dodał, że najlepiej od razu skontaktować się z tym ubezpieczycielem i sprawdzić, do kiedy polisa jest ważna. "Może się bowiem zdarzyć, że sprzedający (jako kolejny właściciel pojazdu) wypowiedział tę umowę i zakończy się ona przed terminem umieszczonym na polisie" - wyjaśnił.

Osoba sprzedająca auto ma obowiązek przekazać nabywcy polisę OC

Przypomniał, że osoba sprzedająca auto ma obowiązek przekazać nabywcy polisę OC. Nowy właściciel może korzystać z ubezpieczenia zbywcy pojazdu, albo w dowolnym momencie wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową, z dowolnie wybranym – innym zakładem ubezpieczeń.

"W pierwszym przypadku ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać tylko do końca okresu widniejącego na polisie (chyba, że umowa została wypowiedziana z wcześniejszym terminem). A jeśli płatność składek była rozłożona na raty, należy pamiętać o ich terminowym uregulowaniu" - zaznaczył.

Jak dodał, podobnie wygląda sprawa ubezpieczenia OC w przypadku zakupu samochodu w komisie. "Tu nabywający również może korzystać z polisy dotychczasowego posiadacza, a jeżeli ta wygasła, auto powinno mieć OC krótkoterminowe, wykupione przez właściciela komisu. OC krótkoterminowe zawiera się na okres co najmniej 30 dni i zwykle maksymalnie tyle czasu będzie mieć nowy właściciel na zawarcie swojej umowy ubezpieczenia. Musi przy tym pamiętać, że krótkoterminowe OC również nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres" - wyjaśnił.

Ziąber dodał, że sprzedawane przez komis auto może pochodzić z zagranicy. "W takim wypadku powinno zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od sprowadzenia do kraju i posiadać polisę OC. Może się jednak zdarzyć, że nie zostało jeszcze zarejestrowane. W takiej sytuacji to nabywca powinien dokonać jego rejestracji i najpóźniej w tym samym dniu zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, ale nie później niż przed wprowadzeniem go do ruchu" - powiedział.

Wskazał, że jeszcze bardziej rygorystyczna zasada obowiązuje w przypadku nabycia pojazdu zarejestrowanego, którego zbywca – wbrew obowiązkowi – nie był ubezpieczony w zakresie OC. "W takim przypadku umowa ubezpieczenia OC powinna zostać zawarta przez nabywcę najpóźniej w dniu kupna pojazdu, ale nie później niż przed wprowadzeniem go do ruchu" - wyjaśnił.

Według rzecznika, w przypadku bezpośredniego zakupu samochodu za granicą i sprowadzenia go do kraju nabywca ma 30 dni na jego zarejestrowanie w Polsce. "Jeżeli poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta i ma ono ważne ubezpieczenie OC, można w tym czasie korzystać z zagranicznej polisy. Jeśli jednak pojazd został wyrejestrowany, przed jego sprowadzeniem należy wyrobić tymczasowe (ważne 30 dni) tablice rejestracyjne i wykupić na ten okres krótkoterminowe ubezpieczenie, a następnie zawrzeć standardową umowę ubezpieczenia OC ważną przez 12 miesięcy" - wskazał.

OC jest obowiązkowe

Przypomniał, ubezpieczenie OC zarejestrowanego pojazdu, to obowiązek ustawowy. "Nawet jeden dzień przerwy w okresie ubezpieczenia auta skutkuje nałożeniem opłaty za brak obowiązkowego OC, która w 2021 roku wynosi do 5600 zł" - podał.

Rzecznik dodał, że najwięcej wezwań wystawianych przez UFG dotyczy wygaśnięcia ubezpieczenia zbywcy pojazdu, a więc sytuacji, gdy po zakupie używanego pojazdu ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, a nowy właściciel nie dopilnuje terminu zawarcia nowej umowy.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny m.in. prowadzi ogólnopolską bazę danych ubezpieczeniowych, z której korzystają m.in. zakłady ubezpieczeń do celów taryfikacji umów i likwidacji szkód. UFG zajmuje się też wypłatą odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Ponadto, wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, w których sprawca szkody nie został ustalony - czytamy na stronie UFG.

Dołącz do dyskusji: Po zakupie używanego auta ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl