SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zapowiada się ostre hamowanie polskiej gospodarki

W notowaniu kwartalnym Indeks Biznesu PKPP Lewiatan odnotował we wrześniu br. kolejny, tym razem 3-punktowy spadek do 30 pkt.. Roczny wskaźnik obniżył się o 2 pkt do 34 pkt. Tempo wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku będzie znacznie niższe niż w pierwszej. Jedynym motorem napędowym gospodarki pozostaje eksport netto.

Od czerwca br obserwujemy nieprzerwany zjazd obu indeksów w dół, jak w kryzysie sprzed trzech lat. Spadek indeksu kwartalnego jest jednak znacznie bardziej gwałtowny niż rocznego, a od początku trzeciego kwartału wskaźnik kwartalny pozostaje poniżej rocznego. Spowolnienie widoczne jest we wszystkich wskaźnikach. Po spadkach w pierwszym i drugim kwartale nadal maleje tempo wzrostu produkcji przemysłowej, jeszcze bardziej budowlanej, a w ostatnim miesiącu zaobserwowaliśmy znaczne zmniejszenie dynamiki sprzedaży detalicznej, przy stagnacji zatrudnienia i wzroście bezrobocia.

Przy spadku płacy realnej sytuacja na rynku pracy wpływa na ograniczenie wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych, a zatem na tempo wzrostu gospodarczego. Nie ma więc co liczyć na ożywienie popytu wewnętrznego, ani po stronie konsumpcji ani inwestycji. Głównym czynnikiem podtrzymującym wzrost pozostaje w tej chwili eksport netto, zwłaszcza przy dobrych wynikach sprzedaży na eksport w lipcu. Trudno też się spodziewać utrzymania dotychczasowej dynamiki inwestycji przedsiębiorstw, a także większego napływu inwestycji zagranicznych, w związku z sytuacją gospodarczą na świecie.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4  proc. PKB rocznie.

Dołącz do dyskusji: Zapowiada się ostre hamowanie polskiej gospodarki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl