SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mężczyźni dominują w branży IT

Ponad 90 proc. pracowników-freelancerów branży IT to mężczyźni - wynika z badania platformy Useme. Co czwarty wolny strzelec działający w IT bazuje na stałej współpracy i projektach długofalowych. Blisko co piąty zarabia powyżej 10 tys. zł miesięcznie na rękę.

fot. Shutterstock.comArticle

Z badań platformy Useme wynika, że stanowią oni aż 94,3 proc. ankietowanych w stosunku do 5,7 proc. kobiet. Wśród programistów-freelancerów najliczniejszą grupa (50,6 proc. badanych) to osoby młode, tj. w przedziale wiekowym 25-34 lat.

Na drugim miejscu (28,1 proc.) są nieco starsi wolni strzelcy, tj. w przedziale 35-44 oraz 18-24 lata reprezentowani przez co czwartego (24,1 proc.) respondenta. Najmniej liczne wśród programistów są grupy wiekowe to 45-54 lata (2,3 proc.) oraz 55-64 lata (1,1 proc.).

Zarobki w IT

Dane Useme pokazują, że dla blisko połowy (49,5 proc.) respondentów, freelancing jest jedyna formą zarobkowania, a dla pozostałych 50,5 proc. stanowi formę dorobienia do etatu lub innej formy głównego zajęcia.   

Co trzeci ankietowany programista zadeklarował, że miesięcznie uzyskuje z freelancingu dochody do 3000 zł. Zazwyczaj takie zarobki, otrzymują młodsi specjaliści lub junior programiści, którzy pracują dorywczo w trakcie nauki na studiach lub freelancerzy, którzy dorabiają zleceniami do głównego zawodowego zajęcia.

Wynagrodzenie w kwocie 3000-5000 tysięcy zł otrzymuje 17,2 proc. polskich specjalistów IT będących freelancerami. Blisko co czwarty wolny strzelec zarabia powyżej 5.000 zł miesięcznie, z czego 20,7 proc.  respondentów osiąga dochody w przedziale 5000-100000 zł, a 17,2 proc. zarabia powyżej 10000 zł miesięcznie na rękę. W tej grupie, coraz częściej zdarzają się także zarobki przekraczające 15000 zł, a nierzadko także 17000 zł.

Kobiety-freelancerki, będące specjalistkami IT zarabiają mniej niż ich koledzy po fachu. Panie uzyskujące miesięcznie ponad 10 tysięcy złotych to jedynie 1 proc. to badanych freelancerów a mężczyźni to 5 proc.. W przedziale 5000 – 10000 złotych, kobiety to zaledwie 7 proc., podczas gdy panowie reprezentują 11 proc. respondentów.

- Wszyscy freelancerzy to jedna z niewielu grup zawodowych, która dzięki Covid-19 zyskała, zarówno pod względem liczby zleceń, jak i wzrostu stawek. Jednak to wolni strzelcy będący specjalistami IT, mogą czuć się prawdziwymi beneficjentami obecnej sytuacji, gdyż zyskali najwięcej – mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme.com, największej w Europie Środkowo-Wschodniej platformy rozliczającej prace freelancerów. -  W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pandemii, wzrost wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej wyniósł ok 12 proc.. Jednak wszystko wskazuje na to, że zarobki programistów w 2021 roku w dalszym ciągu będą rosły - dodaje Głośny z Useme.

Ile pracują programiści na freelance?

Blisko co trzeci badany (29,9 proc.) zadeklarował, że w miesiącu wykonuje od 1 do 3 zleceń, tym samym ustępując miejsca tłumaczom i grafikom. Programiści utrzymują się także blisko średniej jeśli chodzi o większą miesięczną ilości zleceń: 14,9 proc. wykonuje ich od 3 do 5 w miesiącu, a kolejne 6,9 proc. realizuje od 5 do 10 zleconych prac.

Różnice widać dopiero powyżej poziomu 10 zleceń na miesiąc: tak obłożonych pracą jest zaledwie 5,7 proc. badanych specjalistów IT, w porównaniu do 12,5 proc. grafików, 21,7 proc. copywriterów czy 26,4 proc. tłumaczy.

Kolejna różnica jest widoczna w grupie programistów-freelancerów realizujących długofalowe współprace. W taki sposób pracuje co czwarty ankietowany (25,3 proc.). Jest to olbrzymia różnica w porównaniu np. do 4,6 proc. tłumaczy, 9,3 proc. copywriterów i 6,8 proc. grafików.

Raport „ILE ZARABIA I KIM JEST POLSKI PROGRAMISTA - FREELANCER” został przygotowany przez platformę Useme.com w IV 2021 r. Dane opracowane na podstawie badania zrealizowanego przez Useme na reprezentatywnej próbie 1076 freelancerów, z wykorzystaniem metody badawczej CAWI, na przełomie 2020/21 roku.

Dołącz do dyskusji: Mężczyźni dominują w branży IT

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
o
to niezla cenzura
odpowiedź
User
rgee
Kiedy artykul o branzy kosmetycznej zdominowanej przez kobiety?
odpowiedź