SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarobki w Polsce w dobie pandemii: w górę e-commerce i digital marketing, spadki w gastronomii, hotelarstwie i retailu

Aż 62 proc. pracowników branży HoReCa (hotelarstwo i gastronomia) otrzymało w 2020 roku niższe wynagrodzenie. Spadki płac mocno dotknęły również handel detaliczny i produkcję seryjną - wynika z raportu firmy rekrutacyjnej Devire. Pandemicznemu kryzysowi płacowemu opierają się za to branże IT, budownictwo i nieruchomości oraz e-commerce i digital marketing.

Rok 2020 przyniósł wiele zmian – również w poziomie oferowanych wynagrodzeń. Część pracodawców była zmuszona uszczuplać swoje struktury, część wysyłała pracowników na przymusowe urlopy, zmniejszano wynagrodzenia lub wstrzymywano premie i bonusy.

Pierwsza fala ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa uderzyła w transport, branżę turystyczną, HoReCa, a także w usługi, szkolenia i eventy.

Spadki pensji w wyniku pandemii

Z raportu Devire wynika, że w ubiegłym roku najmocniej pensje cięli pracodawcy z branży HoReCa (62 proc. pracowników z niższymi wynagrodzeniami), retail (37 proc. pracowników otrzymało niższe wynagrodzenie) oraz produkcji seryjnej (niższe pensje u 36 proc. pracowników).

- Część firm zamrażała również wypłaty premii i bonusów. Wszystkie te działania miały na celu zmniejszenie bazy kosztowej w organizacjach. Pamiętajmy jednak, że presja płacowa w przypadku najbardziej pożądanych specjalizacji przybrała na sile, często również w firmach szukających w tym czasie oszczędności - ocenia Dorota Hechner, manager pionu rekrutacji stałych w Devire.

Gdzie w 2020 roku pensje rosły?

Dla wielu branż pandemia stała się katalizatorem zmian i mówi się, że to najbardziej skuteczny digital transformation manager, który zmobilizował do szybszego unowocześnienia biznesów, rozwoju kanału sprzedaży online i przeniesienia jeszcze większej części budżetów do internetu.

Dane Devire pokazują, że w 2020 roku aż połowa pracowników branży IT dostawała wyższe wynagrodzenie. W branży budownictwo i nieruchomości odsetek ten wynosi  45 proc., a w e-commerce i digital marketing to 32 proc. zatrudnionych.

- Choć branża IT również borykała się z trudnościami np. częściowym zawieszeniem projektów, to nadal pozostaje w dobrej kondycji, a zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje. Przede wszystkim dlatego, że na polskim rynku popyt na specjalistów IT jest większy niż podaż. Nie zapominajmy jednak, że presja płacowa w branży IT jest trendem stałym, który obserwujemy od lat i tak jak dotychczas - zmiana pracy jest jednym z szybszych sposobów na podwyżkę - komentuje Dorota Hechner z Devire.

Najlepiej płatne stanowiska w IT

Obecnie najczęściej poszukiwanymi stanowiskami w sektorze IT są te związane z technologiami chmurowymi, rozwojem aplikacji mobilnych czy analizą danych. Devire prognozuje, że w 2021r. na pewno nie zmaleje zapotrzebowanie na takich ekspertów jak Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer czy Cloud Network Engineer.

Devire odnotowuje wyraźnie zwiększony popyt na doświadczonych kandydatów z obszaru DevOps ze znajomością rozwiązań cloudowych, których oczekiwania finansowe wzrosły w ciągu roku z około 22 000 zł do średnio 25 000-27 000 zł netto na umowie B2B. Autorzy raportu przewidują, że ta tendencja utrzyma się w 2021 roku, a inżynierowie DevOps będą mogli liczyć na wynagrodzenia wyższe o 10-15 proc.

W obszarze e-commerce w 2021 roku pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim ekspertów z obszarów CRM, marketing automation, programmaticu czy analityki danych digitalowych i CRM-owych. Tylko w ostatnich miesiącach aż 90 proc, kandydatów z branży przyznaje, że dostało zaproszenie do udziału w rekrutacji.

Dołącz do dyskusji: Zarobki w Polsce w dobie pandemii: w górę e-commerce i digital marketing, spadki w gastronomii, hotelarstwie i retailu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pracownik gazety
A ja pracuję 12 godzin i mam na rękę 3600. Naczelny przekonuję, że powinieniem dziękować za takie zarobki. Mówi prawdę?
odpowiedź
User
kemo
pytanie za 100 puntów. Czy zarobki podane w tabelkach są przedstawiono jako netto oczy też brutto?
Powniważ ta zasadnicza informacja nie zotała uwzględniona w tym artykule.
odpowiedź