SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes TVP zarobił 333 tys. w 2017 roku

Po 333 tys. zł zarobili w 2017 roku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i Maciej Stanecki, członek zarządu. Do tego 209 tysięcy dla trzech członków rady nadzorczej oraz ponad 2 miliony złotych premii dla wszystkich pracowników i współpracowników TVP.

Jacek Kurski i Maciej Stanecki na konferencji podsumowującej mundial; fot. Michał Kurdupski Article

Informacje na temat zarobków w Telewizji Polskiej to wynik odpowiedzi na pytania, które posłanka Agnieszka Pomaska i poseł Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej wysłali do TVP na początku czerwca bieżącego roku. Pod odpowiedziami odręcznie podpisał się prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski - podał „Newsweek”.

Ponad 333 tys. zł dla Kurskiego w 2017 roku

W 2017 roku Kurski zarobił 333,2 tys. zł (rok wcześniej 304 tys. zł), a Maciej Stanecki - 333,9 tys. zł (rok wcześniej 303 tys. zł).

Ujawniono też wynagrodzenie trzech członków rady nadzorczej TVP. Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski oraz Radosław Włoszek od stycznia 2016 roku otrzymali łączne pensje w wysokości 369 tys. 375 złotych - w 2016 roku  -159 tys., w 2017 - 209 tys.

Jak informuje biuro prasowe Telewizji Polskiej zarówno prezes, jak i Stanecki oraz członkowie rady nadzorczej nie przyjmowali w ciągu ostatnich dwóch lat nagród ani premii. Otrzymali je jednak pracownicy TVP.  Łączna kwota nagród i premii przyznanych im w ostatnich dwóch latach to 7 mln zł (4,9 mln w 2016 i 2,1 mln w 2017).

W TVP ubyło 7 proc. pracowników. Doradcy i dyrektorzy zarabiają po 20 tys. zł, korespondenci - 18 tys.

Według sprawozdania finansowego Telewizji Polskiej liczba pracowników etatowych nadawcy zmalała w ub.r. z 2 860 do 2 657, czyli o 7,1 proc. Również o 7,1 proc. zmniejszyła się liczba etatów - z 2 833,43 do 2 633,26.

Najbardziej zmalała w firmie liczba osób zatrudnionych w administracji (z 679 do 606), pracujących przy realizacji programów (ze 119 do 100), pracowników ekonomiczno-finansowych (z 224 do 182), dziennikarzy zatrudnionych w systemie motywacyjnym (ze 111 do 100) oraz pracowników zespołów sprzedażowych (ze 122 do 110).

Przybyło natomiast pracowników na stanowiskach dyrektorów i wicedyrektorów (wzrost z 82 do 86), dziennikarzy honoracyjnych (ze 140 do 143) oraz doradców zarządu (z 7 do 9). Przedstawiciele TVP tłumaczyli na początku br., że wzrost liczby dyrektorów i wicedyrektorów jest tymczasowy. Wiosną nadawca zreorganizował swoje struktury - powołano m.in. biuro programowe i Agencji Kreacji Rozrywki, a niektóre osoby straciły funkcje dyrektorskie.

Z kolei stanowisko doradcy zarządu TVP objęły w ub.r. Marzena Paczuska (zajmuje się przygotowywaniem anglojęzycznego kanału ) oraz prawniczka Izabela Łoś-Gorzkowska (odpowiada za zmiany organizacyjno-prawne). Za kadencji obecnego zarządu firmy doradcami zostali też Małgorzata Raczyńska, Jan Maria Tomaszewski i Wojciech Hoflik.

Telewizja Polska w raporcie nie podaje, ile osób współpracuje z nią na podstawie umów cywilno-prawnych oraz w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Przypomnijmy, że w połowie ub.r. na ten drugi model współpracy przeszli prezes spółki Jacek Kurski i wiceprezes Maciej Stanecki. Na takich zasadach związani z nadawcą są też niektórzy czołowi dziennikarze. Jak ujawnił we wrześniu ub.r. „Dziennik Gazeta Prawna”, Danuta Holecka i Michał Adamczyk wystawiają firmie faktury na ok. 40 tys. zł netto miesięcznie, a Krzysztof Ziemiec na 33,5 tys. zł. W styczniu br. „Fakt” i „Gazeta Wyborcza” podały, że z tymi dziennikarzami mają zostać podpisane trzyletnie kontrakty z rocznym okresem wypowiedzenia, ale TVP zdementowała te informacje.

W ub.r. z TVP pożegnało się 437 pracowników etatowych. 292 rozwiązały umowę za porozumieniem stron, 51 przeszło na emeryturę lub rentę, 36 wypowiedziano umowy, a 58 rozstało się z firmą w innej formie prawnej. Jednocześnie zatrudniono 228 osób.

Najwięcej zarabia zarząd, doradcy, dyrektorzy i korespondenci zagraniczni

Kiedy Jacek Kurski i Maciej Stanecki byli zatrudnieni na etacie w TVP, zarabiali miesięcznie po 25 562 zł brutto. Średnia pensja dyrektorów i wicedyrektorów to 19 966 zł (wszystkie podane stawki są brutto, bez premii i nagród), a doradców zarządu - 20 142 zł. Natomiast korespondenci zagraniczni zarabiali po 17 876 zł.

Po kilkanaście tys. zł miesięcznie zarabiali również pracownicy realizacji programów (14 998 zł), dziennikarze honoraryjni (11 557 zł) i pracowników realizacji telewizyjnej i filmowej (11 149 zł).

Z kolei średnia pensja dziennikarza w systemie motywacyjnym to 6 965 zł, kierownika - 9 846 zł, pracownika realizacji technicznej - 9 266 zł, pomocnika przy realizacji telewizyjnej i filmowej - 8 212 zł, a pracownika zespołu sprzedaży - 7 455 zł.

TVP na niewielkim plusie, z rekompensatą abonamentową i pożyczką od państwa

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł. Firma osiągnęła 500 tys. zł zysku netto, natomiast na br. planuje stratę w wysokości ponad 100 mln zł.

W lipcu ub.r. firma otrzymała ze Skarbu Państwa pożyczkę w wysokości 800 mln zł, z czego na razie wykorzystała ok. 350 mln zł. Ponadto pod koniec ub.r. dostała pierwszą część z 860 mln zł rekompensaty przyznanej z tytułu wpływów z abonamentu RTV, nieuzyskanych w latach 2010-2017 wskutek zwolnień z tej daniny.

- W tej chwili dysponujemy wynikami finansowymi za dwa pierwsze kwartały tego roku. Porównując te wyniki z analogicznym okresem w 2017 roku, mamy bardzo wysoką dynamikę wzrostu. We wszystkich segmentach przychodowych przekraczamy 20 proc. Jeśli chodzi o sponsoring i internet, to w obu tych segmentach mamy 40 proc. wzrost rok do roku. Obiektywnie wyniki są bardzo dobre - powiedział Maciej Stanecki portalowi Wirtualnemedia.pl pod koniec czerwca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP zarobił 333 tys. w 2017 roku

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Henieks
Prezes największej telewizji w 40 milionowym kraju powinien zarabiać znacznie więcej, więc jest to raczej praca dla misji a nie dla pieniędzy. Możecie czepiać się Kurskiego ale zarządza sprawnie. A Kublikowa i jej koleżanki z GW publikujące paszkwile aż zęby tracą z frustracji, że Kurski chciał i w końcu został szefem telewizji publicznej. A oni w GW toną i nic w życiu zawodowym czy finansowym już wiele z Agorą nie ugrają. PiS dobrze rządzi, ma gigantyczne jak na rządzącą partię poparcie społeczne i ma kolejne wybory w kieszeni.
odpowiedź
User
ok
Podaj 1 sprawny ruch.
75 15
odpowiedź
User
Marek
Wyprowadzenie w pole Emitela w temacie nadawania TVP Sport! Ograł 3 graczy za jednym ruchem! Emitel - brak kasy z tytułu MUX8 od TVP, WP, Metro, Zoom, Nowa - brak TVP Sport na Mux8=Brak oglądalności=brak kasy=spór sądowy z Emitelem. Platformy cyfrowe transmitujące TVP Sport HD - pewnie liczyły na rekompnsate z tytułu nadawania TVP SPort HD w naziemnej=brak kasy. Misiu, a gdzie jest kasa? Została w TVP. Przy okazji rykoszetem oberwało się telewidzom, tylko jakość SD jak na sport to marnie. Czas pokaże co dalej.
21 49
odpowiedź
User
Solar
Jak na tv, której nikt nie ogląda wyjątkowo duże zainteresowanie prezesem...
27 38
odpowiedź
User
ok
Ruchy polityczne ze szkodą dla widza. No klasyka Kurskiego, przede wszystkim szkodzić i sztucznie budować oglądalność przed reklamodawcami w telewizji która z zasady nie powinna mieć żadnych reklam. No emitel na deskach. Brawo Marek, skompromitowałeś się i udowodniłeś że kurski ma zero ruchów ku widzom.
24 10
odpowiedź