SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zasady etyczne KRRiT

Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji przyjęła kartę zasad etycznych pracy

Na czwartkowym posiedzeniu Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji przyjęła kartę zasad etycznych, którymi Rada ma kierować się podczas swoich prac. Tekst przygotowano w nowopowstałym Departamencie Strategii i Analiz, pod kierownictwem Karola Jakubowicza.

"Zgodnie z art. 6 Ustawy o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r.., Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców, oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji. W celu realizacji tych zadań, członkowie Krajowej Rady kierują się niżej wymienionymi zasadami:

1. Zasada prymatu interesu publicznego - decyzje i działania podejmowane przez Krajową Radę i jej członków służą interesowi publicznemu.
2. Zasada apartyjności - członkowie Krajowej Rady, niezależnie od swoich poglądów, nie angażują się w jakąkolwiek działalność partyjną i nie kierują się w swojej działalności interesami politycznymi.
3. Zasada obiektywizmu - Krajowa Rada i jej członkowie zachowują bezstronność wobec organów władzy, podmiotów rynkowych i innych zainteresowanych stron.
4. Zasada rzetelności i odpowiedzialności - Krajowa Rada i jej członkowie działają w sposób pozwalający wywiązać się z prawnej i moralnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
5. Zasada kolegialności - Krajowa Rada działa kolegialnie zgodnie z ustawowo określoną właściwością. Członkowie Krajowej Rady zachowują prawo do prezentowania, we własnym imieniu, pluralistycznych opinii.
6. Zasada przejrzystości - Krajowa Rada działa zgodnie z publicznie znanym planem pracy, zapewnia jawność swojej pracy i decyzji, zdaje opinii publicznej sprawę i udostępnia informacje na temat swojej działalności.
7. Zasada konsultacji z zainteresowanymi stronami - Krajowa Rada podejmuje decyzje i działania na podstawie szerokich konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
8. Zasada unikania konfliktu interesów - członkowie Krajowej Rady nie podejmują zobowiązań lub działań, które mogą grozić konfliktem interesów i zagrażać realizacji zasady prymatu interesu publicznego oraz obiektywizmu.
9. Zasada wysokich standardów profesjonalnych - Krajowa Rada i jej członkowie podejmują decyzje i działania w oparciu o najwyższą wiedzę merytoryczną oraz kompleksowe analizy rynku medialnego - tak brzmi karta zasad etycznych KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zasady etyczne KRRiT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl