SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zaświadczenie A1 poświadczy obowiązek opłacania składek ZUS w Polsce

Delegujesz pracowników do pracy za granicę? Pamiętaj o formularzu A1 potwierdzającym zabezpieczenie społeczne pracownika w Polsce. Wniosek o wydanie formularza możesz złożyć do ZUS przez internet.

fot. Shutterstock.comArticle

Przedsiębiorcy delegujący pracowników do pracy do innych państw w ramach Unii Europejskiej muszą pamiętać o zaopatrzeniu swoich podwładnych w druk A1, stanowiący poświadczenie ubezpieczenia społecznego w Polsce. Również właściciele firm, którzy zamierzają świadczyć swoje usługi poza granicami kraju, zobowiązani są do posiadania druku A1.

Zaświadczenie A1 poświadczy obowiązek opłacania składek ZUS w Polsce
Zaświadczenie A1 służy potwierdzeniu, jakiemu ustawodawstwu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego ma podlegać delegowana osoba. Słowem jest to zaświadczenie, które stwierdza brak konieczności opłacania składek w innym państwie. Jeżeli otrzymamy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypełniony formularz A1 wówczas mamy pewność, że składki należy opłacać jedynie w Polsce.

Zanim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda zaświadczenie A1, sprawdzi czy zostały spełnione dwa podstawowe warunki określone w Rozporządzeniu UE 883/2004:
1. Czy przedsiębiorca prowadzi znaczną część swojej działalności w Polsce,
2. Czy pracownik będzie oddelegowany na okres krótszy niż 24 miesiące i nie wyjeżdża w celu zastąpienia innego pracownika.
Jeżeli powyższe warunki do delegowania zostaną spełnione, to przedsiębiorca może wystąpić do Oddziału ZUS właściwego terytorialnie ze względu na siedzibę o wydanie zaświadczenia o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego, czyli formularza A1.

Wniosek o wydanie formularza A1 przedsiębiorca może złożyć on-line przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS dostępnej pod adresem pue.zus.pl. Aby móc to zrobić niezbędne jest posiadanie płatnego certyfikatu kwalifikowanego (tzw. bezpieczny podpis elektroniczny) lub potwierdzenie bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP (epuap.gov.pl).

Karta EKUZ umożliwi skorzystanie z opieki zdrowotnej poza granicami kraju
Oprócz druku A1, przed wyjazdem do pracy za granicę pracowników należy również zaopatrzyć w dokumenty, które potwierdzą prawo do otrzymywania niezbędnych świadczeń rzeczowych (np. opieki medycznej czy hospitalizacji poza granicami naszego kraju). W Polsce dokumentem takim jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ. Możemy ją uzyskać w wybranych oddziałach NFZ. Wniosek o kartę możemy przekazać do NFZ na różne sposoby:
- złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ,
- zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ,
- wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ,
-wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Skorzystanie z wysyłki przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej będzie możliwe, tak jak w przypadku wniosku o zaświadczenie A1, po zarejestrowaniu bezpłatnego profilu na platformie ePUAP oraz zweryfikowaniu swoich danych w jednym z punktów potwierdzających tożsamość.


Marta Felczak, Idea Bank/Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zaświadczenie A1 poświadczy obowiązek opłacania składek ZUS w Polsce

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Placek
Co dzieje sie w przypadku jesli pracownik ktory juz wyjechal nie byl nigdzie ubezpieczony przez okres 30 dni przed wyjazdem a potrzebne mu a1?
odpowiedź
User
Łukasz
Wtedy Zus odmówi wystawienia takiego dokumentu
odpowiedź
User
Ania 1979
A to wszystko w celu uniemożliwienia podjęcia pracownikowi pracy poza granicami granicami.................kiedy tutaj pracy nie można znaleźć.Tylko pogratulować kolejnym rządzącym..................
odpowiedź