SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CCC i Grupa Żywiec z zatorami płatniczymi. Ponad 3,2 mln zł kary dla operatora KFC i Pizzy Hut

Przez ostatnie trzy miesiące prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 20 decyzji w sprawach zatorów płatniczych. Od początku br. wydano zaś 50 decyzji, a łączna kwota nałożonych kar to ponad 33 mln zł.

fot. Shutterstock.com Article

„Prezes UOKiK prowadzi postępowania administracyjne wobec przedsiębiorców generujących największe zatory płatnicze i wydaje kolejne decyzje w tym zakresie" - zauważył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wtorkowym komunikacie. Poinformował, że od początku 2023 r. wydał 50 decyzji, a łączna kwota kar finansowych nałożonych na przedsiębiorców wyniosła ponad 33 miliony złotych.

Urząd przypomniał, że w ostatnich trzech miesiącach prezes UOKiK nałożył kary pieniężne na 10 spółek w łącznej wysokości ponad 13 mln złotych. Ukarane firmy to AmRest (ukarany kwotą ponad 3,2 mln zł), Boryszew (ponad 2,8 mln zł) czy Brembo Poland (prawie 1,8 mln zł), Grupa Producentów Drobiu (ponad 1,2 mln zł), Hanplast (ponad 1,2 mln zł), Hurtap (prawie 1 mln zł), Paccor Polska (prawie 1 mln zł), Polaqua (ponad 500 tys. zł), Grodno (ponad 290 tys. zł) i Kuehne+Nagel (185 tys. zł).

„W przypadku 10 spółek Prezes UOKiK również stwierdził istnienie zatorów płatniczych, lecz równocześnie wystąpiły w tych sprawach przesłanki obligujące do odstąpienia od wymierzenia sankcji pieniężnej. Przedsiębiorcy zostali pouczeni o konsekwencjach dalszych naruszeń w tym obszarze, czyli możliwości nałożenia na nich kar finansowych na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych” – dodano w komunikacie.

Jak przypomniał UOKiK, w tym gronie znalazły się m.in. Strabag, Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob, Tele-Fonika Kable, Grupa Żywiec, CEDC International, CCC.eu, Budimex, Electrolux Poland, Polska Grupa Farmaceutyczna Urtica i Whirlpool Company Polska.

UOKiK zawiadomił ponad 100 podmiotów ws. potencjalnych nieprawidłowości

„Po nowelizacji w grudniu 2022 r. przepisów dotyczących zatorów płatniczych Prezes UOKiK może podejmować tzw. działania miękkie. Oznacza to, że ma możliwość kierowania do przedsiębiorców wystąpień bez wcześniejszego wszczynania postępowania administracyjnego. Organ komunikuje spółkom zauważone nieprawidłowości w obszarze ich praktyk płatniczych. Jednocześnie – działając z zamiarem zdyscyplinowania przedsiębiorców – poucza o możliwych negatywnych dla nich konsekwencjach w przypadku braku zauważalnej poprawy. Po otrzymaniu pisma przedsiębiorca ma prawo udzielić wyjaśnień oraz otrzymuje możliwość niezwłocznej poprawy kultury płatniczej w stosunku do swoich kontrahentów. Może to uchronić go przed ewentualnymi sankcjami finansowymi za generowanie zatorów płatniczych” – wyjaśnił UOKiK.

Urząd podał, że w tym roku już ponad 100 przedsiębiorców otrzymało od Prezesa UOKiK sygnał o potencjalnych nieprawidłowościach w ich rozliczeniach z dostawcami i konieczności poprawy praktyk płatniczych.

Dodano, że w odpowiedzi na pisma przedsiębiorcy wskazali na okoliczności, które mogły przyczynić się do zidentyfikowanych nieprawidłowości. Jednocześnie, część z nich zadeklarowała niezwłoczny przegląd swoich procedur i podjęcie niezbędnych działań mających na celu poprawę dyscypliny płatniczej wobec kontrahentów. Ich praktyki będą podlegały dalszym analizom Urzędu.

„Wobec przedsiębiorców, którzy nie zareagowali na wystąpienie Prezesa UOKiK lub dalej tworzą zatory płatnicze będą wszczynane postępowania administracyjne, których konsekwencją może być nałożenie na spółkę kary finansowej” - zaznaczono.

Dołącz do dyskusji: CCC i Grupa Żywiec z zatorami płatniczymi. Ponad 3,2 mln zł kary dla operatora KFC i Pizzy Hut

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
antoni
To klasyka, że mały dostawca kredytuje dużą korporacje - termin płatności 60 czy 120 dni dla małej firmy czy JDG to często oczekiwanie na zbawienie, bo podatki dawno zapłacone, mniejsi dostawcy popłaceni, a na koncie pusto, chociaż biznes wyszedł na papierze bardzo dobrze.
11 0
odpowiedź