SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy bardziej ufają samorządowcom niż parlamentarzystom

79 proc. dorosłych Polaków ufa władzom samorządowym niż centralnym (21 proc.). 61 proc. badanych chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w ich regionie, wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

fot. papArticle

64 proc. badanych deklaruje udział w najbliższych wyborach samorządowych. Bardziej zmobilizowanym elektoratem są sympatycy PiS (89 proc.) niż PO i Nowoczesnej (77 proc.).

Największy odsetek osób planujących udział w najbliższych wyborach samorządowych jest w grupie wiekowej 55 lat i więcej (71 proc.) oraz 45-54 lata (70 proc.), a najmniejszy wśród wyborców w wieku  35-44 lata (52 proc.) oraz najmłodszych w wieku 18-24 lata (54 proc.).

Większe zaufanie samorządowcom okazują wyborcy Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej razem (84 proc.) niż Prawa i Sprawiedliwości (59 proc.). Samorządowcy wzbudzają większe zaufanie u osób, które nie pójdą do urn najbliższych wyborach samorządowych (84 proc.) niż wśród osób, które planują głosować (76 proc.).

Sześciu na dziesięciu ankietowanych chciałaby mieć większy wpływ na to, co się dzieje w regionie ich zamieszkania. Prawie co trzeci Polak (29 proc.) nie ma potrzeby wpływu na sprawy lokalne, natomiast co dziesiąty uważa, że ich wpływ jest wystarczający.

Nieco częściej większego wpływu na swój region zamieszkania domagają się wyborcy PiS (69 proc.) niż PO i Nowoczesnej (64 proc.). Z kolei 47 proc. wyborców chciałoby mieć większy wpływ na swój region, a które jednak nie planują udziału w wyborach samorządowych.

- To, jaki będzie wpływ mieszkańców na sprawy regionu, w którym mieszkają, będzie w dużej mierze zależało od tego, kto wygra wybory samorządowe. Jeśli zatem chce się mieć większy wpływ, należy przede wszystkim uczestniczyć w wyborach i popierać odpowiednich kandydatów - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach15-18 czerwca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1070). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy bardziej ufają samorządowcom niż parlamentarzystom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl