SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zawieszono obrót akcjami BlackBerry. Firma rozważa sprzedaż swoich udziałów

Borykający się z problemami finansowymi kanadyjski producent telefonów BlackBerry zawiesił obroty swoimi udziałami na giełdzie. Jednocześnie powołano specjalny komitet, który ma zadecydować o przyszłości spółki.

Zawieszono obrót akcjami BlackBerry. Firma rozważa sprzedaż swoich udziałów

Przed rozpoczęciem wtorkowej sesji na giełdzie cena akcji BlackBerry wzrosła o 9 proc. Ostatecznie jednak zawieszono obroty nimi. Kierownictwo firmy powołało specjalną grupę wewnątrz rady nadzorczej, która ma zdecydować o alternatywnych rozwiązaniach, umożliwiających skuteczniejszą konkurencję na rynku mobilnym. W obradach uczestniczyć mają: Barbara Stymiest, Thorsten Heins, Richard Lynch, Bert Nordberg i Timothy Dattels Wśród branych pod uwagę opcji znajduje się zawiązanie partnerstwa z innym podmiotem, a nawet całkowita sprzedaż firmy. Jednocześnie z rady nadzorczej wystąpił jeden z kluczowych udziałowców, Prem Watsa. Powodem tej decyzji ma być potencjalny konflikt interesów, jednak Watsa zaprzeczył, jakoby miałby w najbliższym czasie sprzedawać swoje udziały.

Firma zamierza też pozyskać środki, które przeznaczone miałyby być na dopracowanie nowej wersji mobilnego systemu - BlackBerry 10. Jednym z atutów tego rozwiązania ma być wysoki poziom bezpieczeństwa, czego dowodem jest rekomendacja ze strony amerykańskiego Pentagonu. Przewodzący utworzonemu komitetowi Thorsten Heins zaznaczył, że koncern ciągle wierzy w możliwości oraz przyszłość tego rozwiązania.

Informacje o ewentualnym wyjściu BlackBerry z giełdy podała w piątek agencja Reuters, powołując się na własne źródła. Inwestorem, który miałby wykupić akcje, jest Silver Lake Partners, czyli ten sam podmiot, który jest w trakcie wycofywania z giełdy udziałów innego producenta sprzętu elektronicznego, firmy Dell. Podobne rozwiązanie czekałoby kanadyjski koncern, który bez nacisków inwestorów mógłby skutecznie przeprowadzić głęboką restrukturyzację.

W minionym kwartale BlackBerry sprzedało łącznie 6,8 mln urządzeń, a więc o 13 proc. więcej niż przed rokiem. Nie wzrosły jednak przychody i firma zamknęła kwartał ze stratą rzędu 67 mln dolarów. Ostatnim wprowadzonym na rynek modelem jest model BlackBerry Q5 (przeczytaj o nim więcej).

BlackBerry jest jednym z kluczowych kanadyjskich koncernów. Władze kraju niejednokrotnie podkreślały jego znaczenie dla przemysłu oraz bezpieczeństwa narodowego. Firma zasłynęła głównie jako producent telefonów dla biznesmenów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zawieszono obrót akcjami BlackBerry. Firma rozważa sprzedaż swoich udziałów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl