SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zbigniew Benbenek: przyszłość to internet, budujemy własny serwis VOD

- Platforma internetowa EskaGO ma powalczyć z największymi serwisami VoD w Polsce - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR. Przyznaje, że wartość podmiotów internetowych jest przeszacowana, dlatego stawia na rozwój organiczny swojej grupy.

Zbigniew Benbenek, właściciel grupy ZPR (fot. Super Express)Zbigniew Benbenek, właściciel grupy ZPR (fot. Super Express)

Zdaniem Zbigniewa Benbenka, przewodniczącego rady nadzorczej ZPR SA, przyszłość mediów to internet, dlatego cała grupa dokłada wszelkich starań, by pozyskiwać atrakcyjny kontent wideo, który będzie udostępniany na platformie EskaGO. W jej ofercie pojawiły się właśnie darmowe filmy. Docelowo EskaGO ma stać się konkurencją dla innych serwisów wideo na żądanie w Polsce.

 -  Kupując prawa do telewizji zawsze rozszerzamy kontrakty o możliwość wykorzystywania ich także w internecie. Wierzymy, że dzięki temu w przyszłości będziemy mogli konkurować z największymi platformami VoD w kraju, finansując aktualne zakupy przychodami z tradycyjnej telewizji. W przyszłości budżety reklamowe z telewizji będą się przesuwać do internetu, a wtedy wygrają te podmioty, które będą posiadać dużo kontentu - twierdzi Zbigniew Benbenek w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Czy to oznacza, że spółki wchodzące w skład grupy ZPR niebawem przestaną wydawać tradycyjne gazety i skoncentrują się na telewizji oraz internecie? W najbliższych latach tak drastycznych kroków Benbenek podejmować nie zamierza. Wręcz przeciwnie, ma nadzieję, że uda się wykorzystać materiały powstające w redakcjach prasowych choćby podczas produkcji własnych programów na potrzeby kanału Fokus TV.

-  Chcemy wykorzystywać w dużej mierze zasoby zarówno osobowe jak i kontentowe naszych czasopism. To wszystko wpływa również bardzo pozytywnie na atmosferę pracy w naszej firmie, gdyż zazwyczaj w typowych wydawnictwach prasowych pracownicy tylko czekają na kolejną falę zwolnień, a u nas mogą realizować swoje pomysły i zaistnieć także na antenie telewizyjnej - przyznaje Zbigniew Benbenek.

Zdaniem Benbenka, pomimo trudnej sytuacji na rynku prasowym, „Super Express” jako gazeta codzienna, przetrwa na jeszcze wiele lat, gdyż osoby starsze, pochodzące z małych miast i wsi nie przestawią się tak szybko na korzystanie z internetu, jak choćby ich dzieci, dla których budowana jest platforma EskaGO.

Jednocześnie szef rady nadzorczej ZPR przyznaje, że w obecnej sytuacji nie zdecydowałby się zainwestować w nowy projekt prasowy. Mówi także, że przestrzegał Grzegorza Hajdarowicza przed kupnem „Rzeczpospolitej”. Zdaniem Benbenka, tytuł ten mogło uratować jedynie włączenie go do dużej grupy mediowej, pozwalającej zredukować koszty stałe.

- Gazety tzw. „środka” mają i będą miały, coraz większy problem z utrzymaniem się na rynku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja związana z gazetami ekonomicznymi czy biznesowymi typu „Financial Times”, który radzi sobie bardzo dobrze. W Polsce takim tytułem mogłaby być „Rzeczpospolita”, która ma bardzo silny brand, ale niestety nie jest dobrze zarządzana i traci swoją wartość - twierdzi Zbigniew Benbenek.

>>>> Spada sprzedaż dzienników. Najwięcej straciły „Gazeta Polska Codziennie” i „GW”, zyskał tylko „Parkiet”

Zdaniem szefa rady nadzorczej ZPR, uruchomienie własnego brokera telewizyjnego w ramach IDMnet i zrezygnowanie z usług Atmediów, było dobrą decyzja, która już przynosi oczekiwane efekty.

- Możemy być niezależni i jako broker, jak już wspominałem, możemy przedstawiać domom mediowym i klientom pełną ofertę naszych mediów. Już odczuwamy korzyści z możliwości sprzedawania pełnego pakietu naszych usług - mówi Benbenek  - Nie zabiegamy o nadawców innych kanałów, tak jak robi to na przykład TVN, gwarantując im konkretny przychód. Jeśli inne kanały będą chciały z nami współpracować, ale na normalnych, rynkowych zasadach, to na pewno będziemy je obsługiwać, bo oczywiście im większy udział w rynku tym lepiej  - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Zbigniew Benbenek przyznaje, że w dalszym ciągu będzie inwestował w rozwój kanałów telewizyjnych i muzykę disco polo, a także powiększanie zasięgu stacji radiowych Radia Eska i Radia Wawa. - Myślimy przynajmniej o jeszcze jednym projekcie telewizyjnym związanym z muzyką, ale na pewno nie w tym roku - zdradza w wywiadzie.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek mówi też, czy Grzegorz Jankowski (do niedawna redaktor naczelny dziennika „Fakt”) znajdzie pracę w „Super Expressie”, jak ocenia rynek prasowy, telewizyjny, co myśli o cyfryzacji radia oraz dlaczego w jego rozgłośniach nie ma już Kuby Wojewódzkiego i Szymona Majewskiego (cały wywiad na kolejnych podstronach).

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Zbigniew Benbenek: przyszłość to internet, budujemy własny serwis VOD

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Srutututu... majtki z drutu! Specjalista od zepsucia dobrego radia (Eska Rock) się odezwał!
odpowiedź
User
gonciarz
Zapomniał ze przyszłość każdego medium to ludzie, a nie jakieś wymyślone bzdury...
odpowiedź
User
omatko
przeczytałem i się zwymiotowałam,tyle megalomani i przystrajania szamba klejnotami dawno nie widziałam. Bębenek zawsze widzi rzeczywistość wokół siebie przez kolorowe okulary, które założą mu jego dworzanie
odpowiedź