SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Zbigniew Wawer - historyk, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie

Dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie zmarł w poniedziałek - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez wiele lat Zbigniew Wawer jak historyk współpracował z Telewizją Polską.

Zbigniew Wawer, fot. screen z youtube'aArticle

Zbigniew Wawer zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Wawer był muzealnikiem i historykiem wojskowości – wybitnym znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. Od października 2011 r. był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.

W latach 2012-2016 Zbigniew Wawer był dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Od marca 2017 r. pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a od 2018 r. – był dyrektorem tej instytucji.

Był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Regionalnym w Kutnie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Zbigniew Wawer był autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, w tym monografii „Monte Cassino” – najpełniejszej polskiej pracy o bitwie, współautorem książki „Wojsko polskie w II wojnie światowej” oraz artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, a także publikacji popularnonaukowych dla „Rzeczypospolitej”, „Mówią Wieki”, „Poligon” i „Wojsko Polskie – Hachette”.

Od 1991 do 2011 roku Zbigniew Wawer był stałym współpracownikiem Telewizji Polskiej, przygotował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i kilkaset programów o tematyce historycznej, emitowano je m.in. w TVP Historia, TVP Info i TVP3.

 

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Medalem Pro Bono Poloniae, fińskim Orderem Białej Róży IV klasy, holenderskim Krzyżem Oficerskim Orderu Oranje-Nassau, Krzyżem Zasługi III klasy Ministerstwa Obrony Estonii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego, Krzyżem Uznania Republiki Łotewskiej.

„Nie znajduję słów, które mogłyby wyrazić jak wielka to strata. Strata dla kultury, dla nas wszystkich. Wybitny muzealnik, wspaniały ciepły człowiek!” – tymi słowami Zbigniewa Wawra pożegnał go wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarł Zbigniew Wawer - historyk, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl