SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zdjęcia polskich autorów zdobyły uznanie jury w sześciu krajach UE

Polska edycja konkursu Unii Europejskiej Nagroda Dziennikarska 2005 rozstrzygnięta.

Konkurs Unii Europejskiej dla dziennikarzy Nagroda Dziennikarska 2005 (EU Journalist Award 2005) jest częścią prowadzonej przez Unię Europejską społecznej kampanii informacyjnej „Za Różnorodnością. Przeciw Dyskryminacji”, zachęcającej do walki z wszelkimi przejawami dyskryminacji oraz promującej idee różnorodności. Redakcje i dziennikarze mogli zgłaszać do Konkursu prace – artykuły i zdjęcia – opublikowane drukiem lub w internecie pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2005. W pierwszym etapie Jury w poszczególnych krajach oceniało zgłoszone prace według kryteriów zgodności merytorycznej z tematyką konkursu, oryginalności, aktualności, kreatywności oraz potencjalnego oddziaływania na zmianę postaw społecznych.

Spośród zgłoszonych prac, polskie Jury najwyżej oceniło:

 w kategorii artykułów prasowych i publikacji internetowych:

 Pierwsze miesjce: artykuł red. Edwina Bendyka oraz red. Jacka Żakowskiego (Polityka, 11.06.2005) pod tytułem „Miłuj geja swego”.
 Drugie miejsce: artykuł red. Małgorzaty Fąfrowicz-Szamockiej (Poradnik Domowy, 01.11.2005) pod tytułem „10 godzin z perspektywy wózka”.
 Trzecie miejsce: artykuł red. Katarzyny Kobylarczyk (Dziennik Polski, 16.04.2005) pod tytułem „Z pralką się nie pogada”.
      
 w kategorii fotografii:

 Pierwsze miejsce: zdjęcie Łukasza Cynalewskiego (Gazeta Wyborcza Poznań, 19.11.2005) pod tytułem „Pod nogami policjantów demonstranci ułożyli  pacyfę”.
 Drugie miejsce: zdjęcie Anny Bedyńskiej (Poradnik Domowy, 01.11.2005) pod tytułem „10 godzin z perspektywy wózka”.
 Trzecie miejsce: zdjęcie Moniki Redzisz i Moniki Bereżeckiej (Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, 26.11.2005) pod tytułem „Janina Stankowska, 91 lat jest malarką”.

Warto podkreślić, iż prace polskich fotoreporterów i fotografików (w przeciwieństwie do artykułów oceniane nie tylko przez jury krajowe, ale także przez jury w innych krajach UE) spotkały się z uznaniem i zdobyły pierwsze miejsce także w Czechach, Estonii, Luksemburgu oraz na Cyprze i Słowacji.

Biorąc pod uwagę ogólną liczbę punktów przyznanych w pierwszym etapie oceny wszystkim zgłoszonym pracom, Polska weszła do ścisłego finału z artykułem E. Bendyka i J. Żakowskiego oraz z trzema fotografiami Ł. Cynalewskiego, A. Bedyńskej, M. Redzisz i M. Bereżeckiej.

W skład polskiego Jury weszli: Małgorzata Domagalik - redaktor naczelna miesięcznika „Pani”, Rafał Pankowski - dziennikarz, członek anty-faszystowskiego Stowarzyszenia "Nigdy Więcej", Janina Paradowska  - publicystka tygodnika „Polityka”, Magdalena Środa – minister, była Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

W finale Konkursu, który odbędzie się w Brukseli 15 marca 2006, prace polskich autorów konkurować będą z pracami dziennikarzy i fotografów z pozostałych krajów Unii  Europejskiej. Zwycięzców wybierze Jury w składzie: Joachim Fritz Vannahme z niemieckiego tygodnika Die Zeit, Anne-Sophie Parent z Europejskiej Platformy Organizacji  Pozarządowych, Shada Islam, dziennikarka-freelancerka specjalizująca się w polityce zagranicznej Unii Europejskiej, Jan Grarup, fotografik z gazety “Politika” oraz zwycięzca World Press Photo Award 2005 w kategorii “daily life photo series”, Claude Moraes, członek Parlamentu Europejskiego oraz Giuseppe Zafutto z Europejskiego Centrum Dziennikarstwa. Nagrodami dla zwycięzców europejskiego finału są wycieczki do wybranego kraju UE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zdjęcia polskich autorów zdobyły uznanie jury w sześciu krajach UE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl