SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zdjęcie kościoła w Stawiszynie najlepsze w konkursie Wiki Loves Monuments. Autorem polski fotograf Marian Naworski

Fotografia nieczynnego kościoła ewangelickiego w Stawiszynie autorstwa polskiego fotografa Mariana Naworskiego została wybrana najlepszym zdjęciem konkursu Wiki Loves Monuments. Pokonała ponad 200 tysięcy innych zdjęć zabytków z 48 krajów. W finale konkursu znalazły się także inne fotografie z Polski: szóste miejsce zajęło zdjęcie hali głównej nieczynnej elektrociepłowni Szombierki, a siódme - fotografia ogrodzenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Fot.: Marian NaworskiArticle

Konkurs Wiki Loves Monuments to według Wikipedii największy konkurs fotograficzny świata, jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Każdego roku, od początku do końca września, angażuje tysiące fotografów, amatorów i zawodowców, wokół celu udokumentowania światowego dziedzictwa kultury.

Zgłoszone do konkursu fotografie stają się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii. Dzięki temu dostępne są one dla każdego człowieka na Ziemi, za darmo oraz mogą być wykorzystywane w materiałach edukacyjnych czy promocyjnych. W 2019 r. odbyła się 10. edycja konkursu w której zgłoszono ponad 200 tys. zdjęć zabytków z 48 krajów.

W najnowszej odsłonie konkursu za najlepsze uznano zdjęcie opuszczonego XIX-wiecznego kościoła ewangelicko-augsburskiego w Stawiszynie. Autorem fotografii jest Marian Naworski. To pierwszy raz kiedy w konkursie wygrało zdjęcie z Polski. W uzasadnieniu jury zwróciło uwagę na promienie słońca, pajęczyny i kurz stanowiące świadectwo historii budynku i społeczności, która niegdyś się w nim spotykała.

- Dobrze zachowane elementy wnętrza tj. ławy, organy czy chór oraz piękne sklepienie środkowej kopuły sprawia, że miejsce to jest magiczne – wyjaśnia w komunikacie Marian Naworski. - Jest to kolejny przykład dziedzictwa Kultury Europejskiej, o które należy zadbać by następne pokolenia mogły je podziwiać.

To nie jedyne zdjęcie Naworskiego, które zostało nagrodzone. 6. miejsce w konkursie zdobyła jego fotografia hali głównej nieczynnej elektrociepłowni Szombierki. W tym wypadku jurorzy również docenili nastrojowość, ale i walory techniczne fotografii.

Kolejne miejsce w międzynarodowym finale również zajęło zdjęcie polskiego fotografa. Autorem fotografii ogrodzenia Auschwitz-Birkenau jest fotograf-amator Jacek Daczyński. W opinii jury doskonałe wykorzystanie prowadzących we mgłę linii  wzbudza i podkreśla emocjonalny ciężar zdjęcia.

Dołącz do dyskusji: Zdjęcie kościoła w Stawiszynie najlepsze w konkursie Wiki Loves Monuments. Autorem polski fotograf Marian Naworski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl