SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po zmianach w zarządzie firma energetyczna Zygmunta Solorza wstrzymuje premie. „Turbulencje na rynku, chcemy restrukturyzacji”

Zarząd grupy kapitałowej Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, której większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, wstrzymał indywidualne premie uznaniowe dla pracowników. - Sytuacja na rynku energii stała się trudna i skomplikowana wciąż nie ma możliwości jasnego określenia jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość - uzasadniono. Miesiąc temu z firmy odeszli prezes Adam Kłapszta i członek zarządu Elżbieta Niebisz, jednocześnie do zarządu powołano Pawła Markowskiego.

Zygmunt SolorzArticle

O wstrzymaniu indywidualnej premii uznaniowej poinformował w liście do pracowników Marcin Ginel, od 10 stycznia pełniący obowiązki prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Dodał, że we wtorek przekazał tę decyzję przedstawicielom organizacji związkowych w spółkach ZE PAK i PAK Serwis.

Jako powód podał „konieczność dokonania wnikliwej analizy sytuacji rynkowej, w jakiej znajduje się spółka oraz weryfikacji wyników finansowych firmy”. - Zarząd chce w ciągu miesiąca uzyskać kompleksową wiedzę na temat kondycji ekonomicznej spółki i wtedy podjąć decyzję w sprawie przyznawania indywidualnej premii uznaniowej dla pracowników - stwierdził.

Zwrócił się też do pracowników, żeby „dali szansę nowemu zarządowi wypracować optymalne, w tej sytuacji, plany dalszego rozwoju oraz uzyskania rzetelnej prognozy funkcjonowania spółki na najbliższe lata”.

- Bez takiego planu ZE PAK SA będzie skazany na dalszą nierentowną działalność, brak zysków i wynikające z tego problemy. Chcemy rozwijać i restrukturyzować grupę kapitałową ZE PAK SA tak, aby wypracowywała dodatni wynik finansowy. Tylko w ten sposób będziemy mogli utrzymać zatrudnienie i zapewnić firmie przyszłość, a pracownikom godne płace oraz premie - ocenił Marcin Ginel. - Priorytetem obecnego zarządu jest stabilna produkcja, kontynuacja rozsądnej i przemyślanej polityki finansowej spółki, wzmocnienie wartości ZE PAK SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie a także niedopuszczenie do nieuzasadnionej utraty miejsc pracy oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na każdym stanowisku pracy - wyliczył.

„Turbulencje na rynku energii”

W liście Marcin Ginel opisał też bardzo duże zmiany w ostatnim okresie w sektorze energetycznym. - Sytuacja na rynku zarówno wytwarzania energii, jak i jej sprzedaży podlega w ostatnim czasie potężnym zmianom i turbulencjom. Wystarczy wspomnieć chociażby kwestie cen prądu i ich regulacji, kosztów eksploatacji odkrywek oraz w szczególności zawirowań na światowych rynkach związanych z prawami do emisji CO2, które skutkowały kilkusetprocentowymi wzrostami ich cen (od około 5 euro do nawet 30 euro za tonę) - opisał.

Zaznaczył, że „sytuacja na rynku energii stała się trudna i skomplikowana wciąż nie ma możliwości jasnego określenia jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość”, a opracowana przez rząd nowa strategia dla polskiej energetyki „skłania branżę do wnikliwej analizy obecnej sytuacji rynkowej w branży”.

ZE PAK ze spadkiem wpływów i sprzedaży własnej, mocno w górę koszty emisji CO2

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała 1,62 mld zł przychodów i 62,7 mln zł straty netto, a rok wcześniej - 1,81 mld zł wpływów i 170 mln zł zysku netto.

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej zmalały w skali roku z 409,8 do 264,9 mln zł, środki netto z działalności finansowej - z -358,5 do -225,2 mln zł, a środki netto z działalności inwestycyjnej wzrosły z -31 do 50,7 mln zł.

Od stycznia do września ub.r. firma na świadczenia pracownicze przeznaczyła 100,7 mln zł, wobec 109,8 mln zł rok wcześniej. Skokowo wzrosły natomiast koszty emisji CO2 - z 63,5 do 172,1 mln zł.

Wielkość sprzedaży energii elektrycznej przez ZE PAK spadła z 8,78 do 6,76 TWh, przy czym sprzedaż energii z obrotu zmalała nieznacznie - z 2,21 do 2,17 TWh, za to energii własnej - z 6,57 do 4,59 TWh.

Średnia cena sprzedaży KWh energii zwiększyła się ze 176,45 zł w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku do 204,69 zł rok później. Jednocześnie przeciętna cena zakupu uprawnień do emisji CO2 (EUA) poszła w górę z 27,66 do 62,03 zł, a porównując tylko trzeci kwartał 2017 roku z trzecim kwartałem ub.r. wzrost był jeszcze większy - z 21,36 do 86,33 zł.

Bardzo mocno zmalało przez firmę zużycie węgla z kopalni w Adamowie - z 2,23 mln ton od stycznia do września 2017 roku do 0,58 mln ton rok później. Natomiast zużycie węgla z kopalni w Koninie spadło z 6,77 do 5,21 mln ton.

Zmiany w zarządzie ZE PAK

10 stycznia z pełnionych w ZE PAK funkcji zrezygnowali prezes Adam Kłapszta i członek zarządu Elżbieta Niebisz. Oboje zajmowali te stanowiska od marca 2017 roku.

Obowiązki prezesa przejął Marcin Ginel, który od listopada ub.r. jest wiceprezesem firmy. Ginel jest też związany z innymi spółkami z grupy kapitałowej Zygmunta Solorza: od października ub.r. pełni funkcję członka rady nadzorczej Plus Banku, ponadto jest doradcą prezesa Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu.

Wcześniej pracował m.in. w PwC (w latach 2014-2018 jako ekspert i wicedyrektor departamentu prawno-podatkowego), Ministerstwie Finansów (w latach 2003-2014, m.in. jako szef departamentów skarbowych) oraz jako wicedyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie.

Ponadto 10 stycznia wiceprezesem ZE PAK został Paweł Markowski. Poprzednio przez ponad 30 lat pracował w grupie KGHM Polska Miedź, m.in. jako dyrektor kopani Polkowice-Sieroszowice, Lubin i Rudna.

W zarządzie ZE PAK są też wiceprezesi Aneta Lato-Żuchowska i Zygmunt Artwik, powołani w październiku 2015 roku.

Głównym akcjonariuszem ZE PAK jest Zygmunt Solorz, ma akcje stanowiące 51,55 proc. kapitału firmy. W środę na koniec sesji giełdowej kurs akcji firmy wynosił 8,51 zł, co dawało jej kapitalizację w wysokości 432,51 mln zł.

ZE PAK to jeden z trzech dużych podmiotów w grupie Solorza spoza branży telekomunikacji i mediów. Pozostałe to Plus Bank (notował ostatnio duże straty, w 2017 roku przy 126,7 mln wyniku z odsetek i 13,8 mln zł z prowizji miał 110,3 mln zł straty netto, głównie wskutek 173,5 mln zł odpisów wartości kredytów i pożyczek) oraz Elektrim (od 11 lat handel jego akcjami jest wstrzymany na giełdzie, na początku stycznia br. Solorz starał się przekonać innych akcjonariuszy do wznowienia go i podwyższenia kapitału zakładowego).

Zdecydowanie największą częścią biznesu Zygmunta Solorza pozostaje grupa Cyfrowy Polsat, której kapitalizacja przy kursie 24,82 zł wynosi 15,87 mld zł, a należący do Solorza pakiet 57,3 proc. akcji jest wart 9,1 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Po zmianach w zarządzie firma energetyczna Zygmunta Solorza wstrzymuje premie. „Turbulencje na rynku, chcemy restrukturyzacji”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dr Wstrząs
Ojoj. Czy teraz - jak mówią na mieście - Polsat będzie musiał być jeszcze bardziej przychylny PiSowskiej władzy, żeby ta wsparła restrukturyzację?
odpowiedź
User
Rozczarowany
Elektrownia została sprzedana jak worek kartofli w prywatne ręce, teraz jest zarządzana przez garstkę ludzi którzy zarabiają ponad 100 tys. na miesiąc. Niestety mimo takich wynagrodzeń nie robią tego dobrze ..... Obiekt zamienia się w ruinę bez perspektyw. Pracownikom zabiera się pieniądze i wszelkie inne świadczenia, wstrzymywane są remonty i inwestycje. Albo jest to działanie bez sensu albo wręcz przeciwnie ...
odpowiedź
User
Taaak
Zarząd nie wie w jakiej kondycji jest spółka. Ciekawy sposób zarządzania.
odpowiedź