SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były szef Polsat News Henryk Sobierajski przejął obowiązki prezesa firmy energetycznej Zygmunta Solorza

Ze swoich funkcji w zarządzie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, zrezygnowali prezes Marcin Ginel i wiceprezes Aneta Lato-Żuchowska. Do pełnienia obowiązków prezesa został oddelegowany z rady nadzorczej Henryk Sobierajski, wieloletni szef informacji i publicystyki w Telewizji Polsat.

Henryk SobierajskiHenryk Sobierajski

Marcin Ginel w listopadzie ub.r. został członkiem zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a w styczniu br., kiedy ze swoich funkcji zrezygnowali prezes Adam Kłapszta i członek zarządu Elżbieta Niebisz, został mianowany prezesem firmy.

Ginel jest też związany z innymi spółkami z grupy kapitałowej Zygmunta Solorza: od października ub.r. pełni funkcję członka rady nadzorczej Plus Banku, ponadto jest doradcą prezesa Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu

Aneta Lato-Żuchowska była wiceprezesem ZE PAK od października 2015 roku.

W zeszły piątek ze swojej funkcji zrezygnował też Lesław Podkański, członek rady nadzorczej (był w niej od listopada 2013 roku). Wszyscy odchodzący menedżerowie nie podali powodów swoich rezygnacji.

W zarządzie ZE PAK pozostali wiceprezesi Zygmunt Artwik (zajmuje to stanowisko od października) oraz Paweł Markowski (został powołany w styczniu br.).

Henryk Sobierajski przez 10 lat na czele informacji i publicystyki Polsatu

W związku z rezygnacjami Ginela i Lato-Żuchowskiej rada nadzorcza ZE PAK ze swojego składu oddelegowała Henryka Sobierajskiego, żeby przez trzy miesiące wykonywał obowiązki prezesa spółki.

Sobierajski jest w radzie nadzorczej ZE PAK od czerwca 2010 roku, a z grupą kapitałową Zygmunta Solorza jest związany od ponad 10 lat. Od 2008 do marca ub.r. był dyrektorem pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat oraz szefem stacji Polsat News. Na tym pierwszym stanowisku zastąpiła go Dorota Gawryluk.

Od czerwca 2012 roku do czerwca 2017 roku Henryk Sobierajski był członkiem rady nadzorczej spółki Elektrim-Volt, w latach 2005-2006 - w radzie nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie T-Mobile Polska, wtedy jednym z udziałowców spółki był Elektrim), a od września 2011 do grudnia 2015 prezesem Media Biznes.

Kiedy wiosną ub.r. Sobierajski odchodził z funkcji szefa Polsat News oraz informacji i publicystyki w Telewizji Polsat, zapowiadano, że będzie kierował tworzeniem nowej agencji informacyjnej w Grupie Polsat.

ZE PAK zapowiedział restrukturyzację z powodu „turbulencji na rynku”

W lutym br. zarząd Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wstrzymał indywidualne premie uznaniowe dla pracowników. - Sytuacja na rynku energii stała się trudna i skomplikowana wciąż nie ma możliwości jasnego określenia jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość - uzasadniono.

Władze firmy zapowiedziały też przygotowanie nowego planu działania. - Bez takiego planu ZE PAK SA będzie skazany na dalszą nierentowną działalność, brak zysków i wynikające z tego problemy. Chcemy rozwijać i restrukturyzować grupę kapitałową ZE PAK SA tak, aby wypracowywała dodatni wynik finansowy. Tylko w ten sposób będziemy mogli utrzymać zatrudnienie i zapewnić firmie przyszłość, a pracownikom godne płace oraz premie - stwierdził Marcin Ginel w liście do pracowników.

- Sytuacja na rynku zarówno wytwarzania energii, jak i jej sprzedaży podlega w ostatnim czasie potężnym zmianom i turbulencjom. Wystarczy wspomnieć chociażby kwestie cen prądu i ich regulacji, kosztów eksploatacji odkrywek oraz w szczególności zawirowań na światowych rynkach związanych z prawami do emisji CO2, które skutkowały kilkusetprocentowymi wzrostami ich cen (od około 5 euro do nawet 30 euro za tonę) - ocenił ówczesny prezes ZE PAK.

Miesiąc temu firma dokonała odpisów w związku z utratą wartości rzeczowych aktywów trwałych: 220 mln zł dotyczące CGU Elektrowni Pątnów i 77 mln zł co do CGU PAK KWB Adamów.

Przesunięto o dwa tygodnie raport finansowy za cały ub.r.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała 1,62 mld zł przychodów i 62,7 mln zł straty netto, a rok wcześniej - 1,81 mld zł wpływów i 170 mln zł zysku netto. Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej zmalały w skali roku z 409,8 do 264,9 mln zł, środki netto z działalności finansowej - z -358,5 do -225,2 mln zł, a środki netto z działalności inwestycyjnej wzrosły z -31 do 50,7 mln zł. Od stycznia do września ub.r. firma na świadczenia pracownicze przeznaczyła 100,7 mln zł, wobec 109,8 mln zł rok wcześniej. Skokowo wzrosły natomiast koszty emisji CO2 - z 63,5 do 172,1 mln zł.

Wielkość sprzedaży energii elektrycznej przez ZE PAK spadła z 8,78 do 6,76 TWh, przy czym sprzedaż energii z obrotu zmalała nieznacznie - z 2,21 do 2,17 TWh, za to energii własnej - z 6,57 do 4,59 TWh.

Średnia cena sprzedaży KWh energii zwiększyła się ze 176,45 zł w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku do 204,69 zł rok później. Jednocześnie przeciętna cena zakupu uprawnień do emisji CO2 (EUA) poszła w górę z 27,66 do 62,03 zł, a porównując tylko trzeci kwartał 2017 roku z trzecim kwartałem ub.r. wzrost był jeszcze większy - z 21,36 do 86,33 zł.

Bardzo mocno zmalało przez firmę zużycie węgla z kopalni w Adamowie - z 2,23 mln ton od stycznia do września 2017 roku do 0,58 mln ton rok później. Natomiast zużycie węgla z kopalni w Koninie spadło z 6,77 do 5,21 mln ton.

W zeszłym tygodniu ZE PAK poinformował, że swoje sprawozdanie finansowe za cały ub.r. opublikuje 26 kwietnia, podczas gdy wcześniej planowano to na 11 kwietnia.

Do Zygmunta Solorza należą akcje stanowiące 51,55 proc. kapitału ZE PAK. W miniony piątek na koniec sesji giełdowej kurs akcji firmy wynosił 7,64 zł, co dawało jej kapitalizację w wysokości 388,3 mln zł.

ZE PAK jest notowany na warszawskiej giełdzie od jesieni 2012 roku. Jeszcze na przełomie 2017 i ub.r. za akcję spółki płacono ok. 13 zł.

Dołącz do dyskusji: Były szef Polsat News Henryk Sobierajski przejął obowiązki prezesa firmy energetycznej Zygmunta Solorza

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wwa
U Solorza też już jest tak, że "po licznych sukcesach" obrót karuzeli i nowy stołek?
odpowiedź
User
Ama
Aaa , to ta agencja informacyjna PAK :-))))) Niedługo chyba będzie rocznica jej niepowstania.
W Polsacie nawet kłamią nieudolnie.
odpowiedź
User
qwerty
Henio, mordo Ty moja. U Zygmunta nigdy nie zginiesz.
odpowiedź