SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Zygmunta Solorza z 309 mln zł straty, niżej wyceniła aktywa węglowe

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, zapowiedział odpisy dotyczące wartości jego aktywów węglowych. W konsekwencji szacuje, że za ub.r. zanotuje 309 mln zł skonsolidowanej straty netto i 243 mln zł EBITDA.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

ZE PAK w komunikacie giełdowym podał, że największy wpływ na wyniki testów miała zmiana bazowego scenariusza okresu eksploatacji węglowych aktywów wydobywczych i wytwórczych.

"Dotychczasowy scenariusz zakładał eksploatację bloków węglowych 1, 2 i 5 w elektrowni Pątnów do 2024 roku, natomiast blok o mocy 474 MW (dawna Elektrownia Pątnów II) miał funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku. Obecnie jako bazowy przyjęto scenariusz pracy wszystkich bloków węglowych Grupy do końca 2024 roku, czyli do czasu, gdy aktywom tym przysługuje wsparcie w postaci mechanizmu rynku mocy" - napisano w komunikacie.

"Węglowa działalność wydobywcza i wytwórcza po 2024 roku będzie musiała się wiązać z podjęciem szeregu inwestycji m.in. umożliwiających dalszą eksploatację odkrywki Tomisławice oraz dostosowujących blok 474 MW do wymogów środowiskowych. Spółka widzi możliwość poniesienia takich inwestycji i wydłużenia pracy aktywów węglowych po 2024 roku jednak zdecydowanie uzależnia podjęcie takich działań od wprowadzenia mechanizmu wsparcia po 2024 roku, który zmniejszałby ryzyko działalności przewidzianych do wygaszenia aktywów wytwórczych Grupy" - dodano.

Bloki i elektrownia węglowa ZE PAK mniej warte

ZE PAK dodał, że przeprowadzone testy na utratę wartości aktywów wykazały zasadność utworzenia odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych CGU Elektrownia Pątnów.

"W trakcie sporządzania sprawozdania finansowego zidentyfikowano również inne zdarzenia o jednorazowym charakterze, które były związane ze zmianą bazowego scenariusza eksploatacji aktywów węglowych. Do najważniejszych należy zaliczyć: pozostałe odpisy aktualizujące wartość środków trwałych i środków trwałych w budowie, odpisy aktualizujące wartość aktywa górniczego, odpisy aktualizujące wartość materiałów, zmiany wysokości rezerw na rekultywacje oraz korekty w zakresie odroczonego podatku dochodowego" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że zdarzenia te spowodują obniżenie wyniku EBITDA grupy o ok. 26 mln zł i skonsolidowanego wyniku netto o ok. 550 mln zł.

ZE PAK zastrzegł, że sprawozdania skonsolidowane i jednostkowe są w trakcie weryfikacji przez biegłego rewidenta, dlatego powyższe kwoty mogą ulec zmianie.

Grupa ZE PAK zanotowała roczne straty netto przez trzy poprzednie lata kalendarzowe. W 2018 roku miała 2,3 mld zł przychodów i 463,7 mln zł straty netto, w 2019 roku - 2,88 mld zł wpływów i 446,1 mln zł straty netto, a w 2020 roku - 2,21 mld zł przychodów i 226,5 mln zł straty netto.

170 tys. euro na joint venture z Orsted Wind Power

W środę ZE PAK poinformował, że zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych. ZE PAK i Orsted planują wspólne wnioski na budowę morskich farm wiatrowych w Polsce.

Umowa dotyczy spółek: Orsted Polska OF SPV 6, Orsted Polska OF SPV 7, Orsted Polska OF SPV 8, Mawzorino Investments oraz Orsted Polska OF SPV 10.

Łączna cena za udziały w spółkach joint venture wyniosła 170 tys. euro.

Strony uzyskały zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez Orsted i ZE PAK pięciu wspólnych przedsiębiorców w dniu 7 kwietnia 2022 roku.

Strony planują wspólne złożenie wniosków o wydanie pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w obszarach morskich Polski dla projektów morskich farm wiatrowych w najbliższym postepowaniu rozstrzygającym.

W pierwszej połowie marca ZE PAK ogłosił współpracę z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii za ok. 0,5 mld zł.

Zygmunt Solorz ma 65,96 proc. akcji ZE PAK. W czwartek po południu kurs firmy wynosił 17,10 zł, co daje kapitalizację w wysokości 868 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Zygmunta Solorza z 309 mln zł straty, niżej wyceniła aktywa węglowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mmn
A Solorz nadal planuje budowę elektrowni z Orbanem i Putinem?
odpowiedź