SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZenithOptimedia Group: w tym roku 7,27 mld zł na reklamę w Polsce

ZenithOptimedia Group szacuje, że w br. łączne wydatki reklamowe w Polsce wyniosą 7,27 mld zł. Oznacza to wzrost w skali roku o 1,9 proc.

ZenithOptimedia Group: w tym roku 7,27 mld zł na reklamę w Polsce

Według ZenithOptimedia Group w br. najbardziej marketingowo zyska internet - wydatki reklamowe w sieci będą o 15 proc. większe niż rok wcześniej, stanowiąc już prawie 18 proc. całego rynku. - To przede wszystkim większe budżety na kampanie SEM oraz działania efektywnościowe, kosztem wydatków na portale i sieci reklamowe - opisuje Agata Majecka, dyrektor zarządzająca Performics, digitalowego działu ZOG. 

Natomiast budżety reklamowe w radiu i kinach wzrosną w skali roku o 3,7 proc., a w telewizji i na outdoorze - głównie dzięki Euro 2012 - odpowiednio o 1,1 i 0,7 proc. Dla outdooru będzie to oznaczać zatrzymanie tendencji spadkowej z ostatnich trzech lat. Za to mniejsze przychody z reklam zanotują dzienniki i czasopisma, przez co spadną ich udziały w całościowym torcie reklamowym.

Analitycy ZenithOptimedia Group nie przewidują, że Euro znacząco wpłynie na wzrost nakładów reklamowych w Polsce. - W związku z mistrzostwami nastąpi zwiększenie wydatków w telewizji oraz lokowanie większej niż zwykle części budżetów na outdoorze. Spodziewamy się także przesunięcia większej części budżetów na pierwszą połowę roku, przed mistrzostwami, a w efekcie tego ograniczenie budżetów w drugiej połowie roku - mówi Iwona Jaśkiewicz-Kundera, dyrektor działu zakupu mediów w ZOG.

Swoje całościowe estymacje tegorocznej wartości polskiego rynku reklamowego ZenithOptimedia Group opiera na pozytywnych prognozach dotyczących PKB w Polsce, którego wzrost według różnych firm i instytucji ma wynieść od 2,5 do 3,2 proc. - Przy czym nasze wcześniejsze, bardziej optymistyczne estymacje dotyczące rynku reklamy, w grudniu ub.r. zakładające wzrost o 3,8 proc., zostały zredukowane, między innymi z powodu problemów finansowych na rynkach europejskich - zaznacza Anna Marszalik-Kraszewska, p.o. dyrektora działu rozwoju badań w ZOG. - Mimo mniejszego ryzyka finansowej katastrofy w strefie euro, prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej wciąż są mało optymistyczne. Obecnie przewiduje się, że unijne PKB wzrośnie w tym roku maksymalnie o 0,2 proc., a niektóre szacunki mówią też o całkowitym jego zahamowaniu i utrzymaniu na poziomie z ubiegłego roku. Tak trudne warunki za granicą nie pozostają bez wpływu na sytuację rynku reklamowego w Polsce, gdzie reklamodawcy o największych budżetach to międzynarodowe koncerny - opisuje.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZenithOptimedia Group: w tym roku 7,27 mld zł na reklamę w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl