SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Zygmunta Solorza zainwestuje 150 mln zł w farmę wiatrową

Grupa ZE PAK, której większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz podpisała umowę zakupu spółki celowej Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi realizującej projekt budowy farmy wiatrowej o łącznej mocy 17,5 MW. Zapowiada , że łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją farmy wyniosą blisko 150 mln zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

- Nabycie Farmy jest pierwszym krokiem w realizacji strategii rozwoju grupy kapitałowej ZE PAK SA w obszarze energetyki wiatrowej oraz przyczynia się do pozyskania kompetencji w obszarze zarządzania projektami w tej dziedzinie. Spółka zamierza realizować projekty z zakresu energetyki wiatrowej na bazie własnego zasobu terenów pogórniczych ale nie wyklucza również kolejnych transakcji nabycia zewnętrznych projektów - napisano w komunikacie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Farma powstanie blisko elektrowni Pątnów

Projekt przewiduje budowę farmy wiatrowej składającej się z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 17,5 MW, w miejscowości Kazimierz Biskupi, w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni Pątnów.

- Korzystne warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję Farmy na blisko 60 GWh - napisano w komunikacie.

Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac budowlanych i przyłączenie Farmy do sieci. Przewidywany termin uruchomienia Farmy to III kwartał 2023 rok

ZE PAK chce zbudować wytwórnię wodoru, przegrał w sądzie z Greenpeace

W drugiej połowie lipca br. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie elektrowni Konin

Firma zapowiedziała, że wytwórnia powstanie w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową, a pierwszy, zamówiony już elektrolizer na zostać dostarczony na przełomie 2021 i 2022 roku.

- Zamówiony elektrolizer dla pierwszego etapu realizacji zadania będzie miał moc 2,5 MW, co pozwoli na maksymalną produkcję wodoru w ilości 1000 kg na dobę. W przypadku konieczności rozbudowy, przyznana decyzja środowiskowa daje możliwość zwiększenia produkcji wodoru do 20 000 kg na dobę. Woda do produkcji wodoru dostarczona będzie z istniejącej w elektrowni stacji DEMI - opisano.

Wytwórnia ma zostać zbudowana w technologii modułowej (kontenerowej), żeby można ją było łatwo rozbudowywać.

- Energia elektryczna wykorzystywana do celu eksploatacji elektrolizera będzie pochodziła w 100 proc. z odnawialnego źródła energii. Produkowany przez elektrolizery wodór będzie sprężany przez układ sprężarek do ciśnienia 300 - 450 bar i na bieżąco pompowany do pojazdów transportujących wodór. Specjalnie dobrane sprężarki będą mogły bezpośrednio zasilać stanowiska tankowania wodoru - zapowiedziano.

Z kolei w połowie lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydało niekorzystne dla firmy postanowienie, przychylając się do skargi Fundacji Greenpeace Polska. Uchylono decyzję ministra klimatu i środowiska z końcówki grudnia ub.r. potwierdzającą zgodę marszałka województwa wielkopolskiego na „prowadzenie instalacji spalania paliw w Elektrowni Pątnów i Elektrowni Konin do wymagań konkluzji BAT” z odstępstwem od granicznych wielkości emisji.

W komunikacie ZE PAK zaznaczył, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nie uchylił decyzji marszałka wielkopolskiego.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 11,8 proc. do 462,41 mln zł oraz straty netto z 10,91 do 8, mln zł. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej przez firmę zmalał o 18,4 proc., mocno spadło też zużycie przez nią węgla brunatnego i emisji CO2.

Od listopada ub.r. prezesem firmy jest Piotr Woźny, w przeszłości m.in. wiceminister cyfryzacji, wiceminister przedsiębiorczości i technologii oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Do Zygmunta Solorza należy 65,96 proc. akcji ZE PAK. Przy kursie 9,22 zł z zamknięcia sesji w środę kapitalizacja firmy wynosi 468,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Zygmunta Solorza zainwestuje 150 mln zł w farmę wiatrową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl