SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ziemkiewicz, Pospieszalski, Stankiewicz wśród nowych ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej podał listę ekspertów zatwierdzonych do współpracy z nim w przyszłym roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pojawili się na niej publicyści „Do Rzeczy”, „W Sieci” i „Gazety Polskiej”.

Article

Na ogłoszonej właśnie liście ekspertów PISF znajduje się 376 nazwisk, podczas gdy na zeszłorocznej było ich 314. Wśród nowych osób są m.in. publicyści związani z mediami określanymi jako prawicowe: Rafał Ziemkiewicz, Piotr Gociek (obaj pracują w „Do Rzeczy” i Telewizji Republika), Maciej Chmiel i Andrzej Horubała („Do Rzeczy”), Piotr Zaremba („W Sieci”), Robert Tekieli („Gazeta Polska”), Jan Pospieszalski („Do Rzeczy”, „Gazeta Polska” i TVP Info) oraz Ewa Stankiewicz (m.in. Radio Wnet).

- Skromnie przypomnę, że jestem polonistą (piątkowym i na wstępnym, i na dyplomie), napisałem 27 książek, w tym sporo bestsellerów, kilka scenariuszy do filmów i gier etc. Jeśli ktoś uważa, że poglądy czynią mnie mniej kompetentnym od recenzentów PISF z salonu, to niech się raczy wykonwalidować, najlepiej kaczanem kukurydzy w poprzek. Howgh - odniósł się na Twitterze Rafał Ziemkiewicz do krytycznych opinii o włączeniu go do grona ekspertów PISF.

Liderami poszczególnych komisji eksperckich są twórcy filmowi, m.in. Magdalena Piekorz, Ryszard Bugajski, Andrzej Jakimowski, Tomasz Bagiński, Joanna Kos-Krauze i Marcel Łoziński (w sumie jest 24 komisji). Zgodnie z regulaminem to oni dobierają do swoich zespołów współpracowników spośród ekspertów.

Na liście ekspertów pozostała obecna na niej w poprzednich latach grupa krytyków i publicystów, m.in. Paweł Felis, Tadeusz Sobolewski i Krzysztof Varga („Gazeta Wyborcza”), Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Andrzej Kołodyński, Tadeusz Lubelski i Łukasz Maciejewski. Z listy zniknęły natomiast m.in. Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka i Janusz Anderman.

Polski Instytut Sztuki Filmowej, podlegający Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajmuje się wspieraniem i promowaniem polskiej kinematografii, m.in. dofinansowuje produkcję i dystrybucję wybranych filmów oraz funduje stypendia dla młodych twórców. Właśnie zaczął przyjmować zgłoszenia projektów do dofinansowania w przyszłym roku, wnioski można przesyłać do 7 stycznia.

Dyrektorem PISF od października br. jest Magdalena Sroka. Poprzednio przez 10 lat funkcję tę pełniła Agnieszka Odorowicz, która od marca przyszłego roku będzie członkiem zarządu Cyfrowego Polsatu.

Dołącz do dyskusji: Ziemkiewicz, Pospieszalski, Stankiewicz wśród nowych ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
niepokorny
Wreszcie koryto... Chrum, chrum...
odpowiedź
User
mofo
PISFilms
odpowiedź
User
plusk
Pisowscy propagadyści dorwali się do stołków. TKM!
odpowiedź