SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ziemniaki w Lidlu gorsze niż w Biedronce? Nowy test na pestycydy

Ziemniaki z Biedronki (Jeronimo Martins Polska) nie miały żadnych pozostałości pestycydów - pod tym względem spełniały normy nawet dla ziemniaków ekologicznych w badanym zakresie. Natomiast w kartoflach z Lidla Fundacja Pro-Test znalazła pozostałości jednego pestycydu.

Po przebadaniu jabłek i pomidorów sprzedawanych w sklepach Lidl i Biedronka, Fundacja Pro-Test na warsztat wzięła ziemniaki. Postanowiła sprawdzić w nich zawartość pozostałości pestycydów.

W tym celu w obu sklepach kupiono polskie ziemniaki gala pakowane w siatki – jedne z Ryneczku Lidla, a drugie firmowane biedronkową marką Warzywniak. Następnie oddano je do badań do akredytowanego laboratorium. Tam badacze sprawdzili, czy w ziemniakach znajdują się pestycydy. Ziemniaki zostały przeanalizowane pod kątem obecności w nich pozostałości 540 środków ochrony roślin oraz dodatkowo często stosowanego w uprawach kartofli hydrazydu maleinowego. Jest to regulator wzrostu roślin, który hamuje kiełkowanie ziemniaków podczas przechowywania.

W porównaniu z niedawnymi testami jabłek i pomidorów, ziemniaki wypadają lepiej. Tylko w ziemniakach kupionych w Lidlu badacze wykryli pestycyd – związek o nazwie propamokarb. Jego ilość nie przekraczała dopuszczalnej normy. Wykryty z ziemniakach z Lidla propamokarb jest środkiem grzybobójczym. Pestycyd ten jest stosowany zapobiegawczo oraz interwencyjnie, żeby chronić uprawy przed tzw. zarazą ziemniaka – jedną z najczęstszych chorób atakujących te rośliny. Ilość propamokarbu, jaką badacze znaleźli w ziemniakach z Lidla, znajduje się poniżej normy bezpieczeństwa dla ziemniaków z upraw konwencjonalnych.

Natomiast ziemniaki, które kupiono w Biedronce, nie zawierały żadnych pozostałości pestycydów, a pod kątem badanych pestycydów, spełniają wymagania normy dla warzyw ekologicznych, podczas gdy są to ziemniaki z uprawy konwencjonalnej.

Przypomnijmy, że w poprzednich testach jabłek i pomidorów wykryto po kilka różnych pestycydów. Najwięcej było ich w jabłkach kupionych w Lidlu – były one zanieczyszczone aż dziewięcioma różnymi związkami. 

Dlaczego Pro-Test zbadała ziemniaki z Lidla i Biedronki?

Fundacja zdecydowała się poddać testom ziemniaki z tych dwóch sklepów, ponieważ to największe dyskonty w Polsce i właśnie w nich najwięcej Polaków zaopatruje się w żywność.

Do porównania jakości warzyw i owoców oferowanych przez te dwa sklepy skłoniła ją także zacięta walka na ceny, która toczy się od pewnego czasu między Biedronką a Lidlem. Oba sklepy zachęcają konsumentów do zakupów właśnie u nich, kusząc obniżkami cen. 

Fundacja Pro-Test chce, by dzięki testom konsumenci zdobywali wiedzę na temat tego, co ląduje na ich talerzach. Dysponując takimi niezależnymi informacjami na temat produktów, mogą podejmować świadome decyzje zakupowe.

Ponadto ważnym celem testów porównawczych produktów jest wpłynięcie na polepszenie ich jakości. Dzięki naszym testom dyskonty mogą zobaczyć, jak wypadają na tle konkurencji i stale polepszać jakość oferowanych przez siebie warzyw i owoców.

Fundacja Pro-Test należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty, ICRT (International Consumer Research & Testing), zrzeszającej 37 instytucji konsumenckich z 29 państw.

Dołącz do dyskusji: Ziemniaki w Lidlu gorsze niż w Biedronce? Nowy test na pestycydy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Baton
Nie kupuje ziemniaków w Lidlu
odpowiedź