SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zjednoczona Prawica o włos przed Koalicją Obywatelską w nowym sondażu

Dwa największe ugrupowania polityczne w nowym sondażu Research Partner dzieli jedynie 0,3 proc. , liderem jest Zjednoczona Prawica z ponad 30 proc. poparcia. 

Premier Donald Tusk, fot. YouTube/KPRM Premier Donald Tusk, fot. YouTube/KPRM

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to najlepszy wynik osiągnęłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 30,1 proc. respondentów. Nieznacznie niższy wynik odnotowałaby Koalicja Obywatelska z poparciem 29,8 proc. ankietowanych. Trzecia Droga, koalicja Polski 2050 i PSL, uzyskałaby poparcie 13,5 proc. Polaków. W parlamencie znalazłyby się także Lewica z poparciem 9,3 proc. społeczeństwa oraz Konfederacja (poparcie w wysokości 6,8 proc.). Poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców kształtuje się na poziomie 1,6 proc.

Zobacz: Koalicja Obywatelska na czele sondaży

Gigantyczna frekwencja w wyborach. Ile mandatów dla partii?

Prawie 8 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Dziś prawie 80 proc. Polaków zagłosowałoby w wyborach parlamentarnych (w tym 58,3 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 21,3 proc. „raczej tak”) .

O wskazanie prawdopodobnego podziału mandatów poproszono dr Macieja Onasza, adiunkta w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącego badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań.

Kształtuje się on następująco:  
Zjednoczona Prawica – 176 mandatów 
Koalicja Obywatelska – 159 mandatów 
Polska 2050 z PSL (Trzecia Droga) – 66 mandatów 
Lewica – 40 mandatów 
Konfederacja – 19 mandatów 
Mniejszość Niemiecka – 1 mandat

Daje to obecnej kolacji 265 mandatów. Opozycja miałaby ich 195.

Po raz pierwszy sondażownia Research Partner podaje także prawdopodobny rozkład miejsc w Senacie. Tak zwany Pakt Senacki złożony z koalicjantów obecnego rządu uzyskałby prawdopodobnie 74 miejsca w izbie wyższej parlamentu, podczas gdy Zjednoczona Prawica musiałaby zadowolić się 26 mandatami.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 9-12.02.2024, na ogólnopolskiej próbie 1081 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. 

Dołącz do dyskusji: Zjednoczona Prawica o włos przed Koalicją Obywatelską w nowym sondażu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hoffs
Zmierzch PiSu...
11 11
odpowiedź
User
sztelwaga
równia pochyła
7 2
odpowiedź
User
Nor
Wszystko tylko nie lewica!
6 10
odpowiedź