SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złoty umocnił się dzięki BGK i dobrym nastrojom

Złoty umocnił się w czwartek wobec euro. Według analityków to efekt zarówno dobrych nastrojów na globalnych rynkach, jak i sprzedaż walut przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Złoty umocnił się dzięki BGK i dobrym nastrojom

"Wydarzeniem czwartku było głosowanie niemieckiego Bundestagu nad rozszerzeniem Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF). Inwestorzy słusznie założyli, że Niemcy powiedzą 'tak'. Nie pomylili się. Za głosowało 523 parlamentarzystów, przeciw było zaledwie 85" - poinformował analityk X-Trade Marcin Kiepas.

Dodał, że znacznie większą niespodziankę, przyczyniając się do znaczącej poprawy nastrojów na rynkach finansowych, sprawiły amerykańskie dane. W minionym tygodniu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w USA do 391 tys. z 428 tys. i była najniższa od kwietnia br. Lepsze od prognoz, chociaż już w umiarkowanym stopniu, były finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w II kwartale br. PKB wzrósł o 1,3%, po tym jak w I kwartale wzrost sięgnął zaledwie 0,4%.

"Złoty umocnił się na fali lepszych nastrojów. Dostał również silne wsparcie ze strony BGK, który podobnie jak w ostatni piątek, wymieniał na rynku walutę, powodując w godzinach popołudniowych zauważalny spadek jej notowań w relacji do złotego. Takim wsparciem nie były zaś, opublikowane przez Narodowy Bank Polski, dane o bilansie płatniczym. W II kwartale deficyt na rachunku obrotów bieżących sięgnął 3,43 mld EUR, wobec 2,5 mld EUR deficytu szacowanego przez rynek i wobec 3,1 mld EUR deficytu w pierwszych trzech miesiącach roku" - ocenił Kiepas. Według niego nastroje na rynkach globalnych pozostaną głównym wyznacznikiem notowań polskich par również w piątek.

"Tym razem, w większym stopniu niż zwykle, nastroje te będą zależały nie od spekulacji odnośnie przyszłości Strefy Euro, ale od danych makroekonomicznych. W nocy zostanie opublikowana seria raportów z Japonii, czemu towarzyszyć będzie sierpniowy odczyt indeksu PMI dla Chin. Przed południem inwestorzy poznają bardzo ważne wstępne dane o inflacji HICP w Strefie Euro. W drugiej części dnia natomiast raporty o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz indeksy Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan" - podsumował analityk.

W czwartek ok. godz. 17:00 za jedno euro płacono 4,4097 zł a za dolara 3,2340 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3649.

W czwartek, ok. godz. 10:10 jedno euro kosztowało 4,4202 zł, a dolar 3,2319 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3676.

W środę, ok. godz. 17:05 jedno euro kosztowało 4,4287 zł, a dolar 3,2572 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3597.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złoty umocnił się dzięki BGK i dobrym nastrojom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl