SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Jerzy Urban

Nie żyje Jerzy Urban, zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Nie". W latach 1981–89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, wspóltworzył propagandę stanu wojennego.

Jerzy UrbanArticle

O śmierci Jerzego Urbana poinformował w poniedziałek przed południem tygodnik "NIE".

Jerzy Urban w "Po Prostu", "Polityce", "NIE" i jako rzecznik PRL-owskiego rządu

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Jego ojciec był redaktorem "Głosu Porannego" związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem "Nowa Wieś". W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z "Nowej Wsi" do redakcji "Po prostu", gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku "Polityka". W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

 

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej.

Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny.

Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika "Nie".

Jednego z ostatnich obszernych wywiadów Jerzy Urban, dotyczącego także jego życia zawodowego i prywatnego, udzielił w połowie ub.r. Monice Jaruzelskiej.

 

Urma, spółka wydająca tygodnik "NIE", nie radziła sobie ostatnio dobrze. Przychody spółki w 2021 roku wyniosły 3,87 mln zł netto, z czego zdecydowana większość (3,85 mln zł) pochodziła z działalności wydawniczej. Nakład „Nie” w roku ubiegłym wynosił 2,95 mln egzemplarzy, sprzedaż w ujęciu rocznym - 1,11 mln egz.

Wspomnienia dziennikarzy

W mediach społecznościowych pojawia  się już wiele wpisów dziennikarzy i publicystów, oceniających postać Jerzego Urbana. Część podkreśla, że był uzdolnionym dziennikarzem i publicystą, inni skupiają się na krytyce jego działalności z okresu Polski Ludowej.

- Żegnaj. Odszedł Człowiek, dziennikarz, analityk polityki, pisarz... Przyjaciel - napisał o Urbanie Andrzej Rozenek, poseł PPS, wiele lat związany z "Tygodnikiem Nie", w latach 2006–2011 i 2015–2019 zastępca redaktora naczelnego.

 

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji: Zmarł Jerzy Urban

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bison616
Cóż za cudowne wybielenie życiorysu. Godne propagandzie urbana. Ma przykładnych naśladowców.
odpowiedź
User
Ernesto Guevara
Wspaniały człowiek. Wspaniały tygodnik NIE
odpowiedź
User
mirka
Przepraszam że to napisze, ale ostatnia osoba po której bym płakał
odpowiedź