SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł ks. Ireneusz Skubiś. To były redaktor naczelny tygodnika Niedziela

B. redaktor naczelny tygodnika Niedziela ks. Ireneusz Skubiś zmarł w środę w wieku 85 lat - podała redakcja tygodnika. Uroczystości żałobne odbędą się w piątek w Częstochowie, a pogrzebowe dzień później w Chruszczobrodzie.

Jak napisano w zamieszczonym przez Niedzielę wspomnieniu, Ireneusz Skubiś urodził się w 1938 r. w Chruszczobrodzie. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, a następnie Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. Studiował prawo kanoniczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - w 1978 r. obronił rozprawę doktorską.

Ks. Skubiś rozpoczął pracę na stanowisku notariusza częstochowskiej kurii (1964-66), był też diecezjalnym duszpasterzem akademickim (1965-82). Prowadził pracę wydawniczą. W latach 1974-85 był redaktorem Częstochowskich Studiów Teologicznych, do 1981 r. był dyrektorem Wydawnictwa Diecezjalnego, a w 1981 r. został redaktorem naczelnym wznowionej Niedzieli.

Wydawanie tego katolickiego tygodnika, z historią sięgającą 1926 r., zostało zawieszone przez władze komunistyczne w 1953 r. Ks. Skubiś, przy wsparciu ówczesnego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły, doprowadził do jego wznowienia i dalszego rozwoju. Niedziela jest wydawana w edycji ogólnopolskiej i 19 edycjach diecezjalnych, ma także swój portal, e-wydane oraz serię wydawniczą.

Ks. Skubiś przestał kierować Niedzielą w 2014 r., przechodząc wówczas na emeryturę i zachowując tytuł honorowego naczelnego. Nie zaprzestał działalności: był m.in. inicjatorem powołanego w 2017 r. ruchu Europa Christi, z celem odbudowywania chrześcijańskiego myślenia o Europie. Pierwszy kongres ruchu odbył się w październiku 2017 r. w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.

Ks. Skubiś został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2000 r.). Nosił kościelny tytuł infułata. 27 listopada br. odebrał od szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medal "Pro Bono Poloniae" (uhonorowano nim wówczas również istniejący od 97. lat tygodnik, Instytut Niedziela oraz związane z nimi osoby).

Uroczystości żałobne ks. Ireneusza Skubisia odbędą się w piątek w Częstochowie, a pogrzebowe dzień później w Chruszczobrodzie. Poprowadzi je w częstochowskiej katedrze i w parafii św. Stanisława w rodzinnej miejscowości zmarłego metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Dołącz do dyskusji: Zmarł ks. Ireneusz Skubiś. To były redaktor naczelny tygodnika Niedziela

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl