SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł pisarz Jerzy Pilch, wieloletni felietonista prasowy

W wieku 67 lat zmarł Jerzy Pilch, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. Jest autorem powieści, opowiadań i sztuk teatralnych, przez ponad 20 lat pisał felietony prasowe.

Jerzy Pilch zmarł w piątek po południu w swoim domu w Kielcach, dokąd przeniósł się pod koniec ub.r. z Warszawy. Michał Nogaś z „Gazety Wyborczej” podał, że pisarz w ostatnich dniach miał problemy z ciśnieniem.

- Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać - powiedziała „Gazecie Wyborczej” żona Jerzego Pilcha.

Od wielu lat Jerzy Pilch zmagał się z chorobą Parkinsona. Po operacji kilka lat temu doznał zaniku mowy, którą z czasem odzyskał. - Mam w sobie dużo siły i chęci do życia. Piszę nową książkę, nie zamierzam się poddawać - powiedział Nogasiowi w lutym.

Pilch był aktywny do ostatnich dni życia - w nowym wydaniu „Polityki” zamieszczono felieton, który napisał wspólnie z żoną.

Jerzy Pilch ma w dorobku powieści, opowiadania, sztuki teatralne i scenariusze filmowe. Był siedem razy nominowany do literackiej Nagrody Nike, otrzymał ją w 2001 roku za „Pod mocnym aniołem”, zdobył też kilka innych wyróżnień literackich. Pisarz był znany z charakterystycznego stylu i ironicznego poczucia humoru.

Napisał m.in. powieści „Spis cudzołożnic”, „Tysiąc spokojnych miast”, „Marsz Polonia”, „Wiele demonów”, „Miasto utrapienia”, „Zuza albo czas oddalenia” i „Żółte światło”, sztukę teatralną „Narty Ojca Świętego” oraz zbiory opowiadań „Moje pierwsze samobójstwo” i „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. Napisał też scenariusze filmów „Spis cudzołożnic”, „Żółty szalik” i „Miłość w przejściu podziemnym”.

Jerzy Pilch przez ponad 20 lat pisał felietony prasowe

Od początku lat 90. Jerzy Pilch regularnie pisał felietony prasowe. Do 1999 roku był związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, w latach 1999-2006 publikował w „Polityce”, potem przez trzy lata w „Dzienniku”, przez dwa lata w „Przekroju”, po czym wrócił do „Tygodnika Powszechnego”.

Jego felietony ukazały się m.in. w dwóch tomach „Dziennika”, a także zbiorach „Rozpacz z powodu utraty furmanki”, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”, „Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym” i „Pociąg do życia wiecznego”.

Kilka lat temu ukazały „Zawsze nie ma nigdy” i „Inne ochoty” - wywiady książkowe z pisarzem przeprowadzone przez Ewelinę Pietrowiak oraz jego biografia „Pilch w sensie ścisłym” autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej.

 

- To był bardzo dobry, ciekawy, interesujący pisarz, człowiek kultury. Jego felietony w „Tygodniku Powszechnym” jeszcze przed przeprowadzką do Warszawy były dla mnie bardzo ważne - powiedział w Polsat News o Jerzym Pilchu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dołącz do dyskusji: Zmarł pisarz Jerzy Pilch, wieloletni felietonista prasowy

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Bóg wreszcie zabrał kreature. Pisarz żaden, plujka jadem jednie. Wszystko mu w Polsce uwieralo.
odpowiedź
User
RIP
Śpij chłopie pod mocnym aniołem. Bez koszmarów.
odpowiedź
User
Gość X
Bardzo znany, szkoda Pana Jerzego.
Tak nagle odszedł gigant swojego fachu.
odpowiedź