SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Startuje pierwszy etap zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC

W poniedziałek rozpocznie się zmiana standardu nadawania darmowej telewizji naziemnej - przypomina Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. W pierwszej kolejności obejmie ona głównie województwo dolnośląskie. Większości emisji naziemnych w standardzie DVB-T w objętych nowym standardem regionach zostanie wyłączona.

Terminy wprowadzania nowego standardu są różne w zależności od gminy i danego multipleksu. Na stronie KPRM Cyfryzacja można skorzystać z wyszukiwarki, która umożliwia sprawdzenie terminu zmiany w swojej okolicy. W pierwszej kolejności, od poniedziałku 28 marca, zmiana standardu nadawania obejmie ok. 250 gmin w południowo-wschodniej części kraju (głównie w województwie dolnośląskim), m.in. Wrocław, Legnicę i Wałbrzych.

Nowy standard nadawania (DVB-T2/HEVC) będzie obejmował trzy multipleksy darmowej naziemnej telewizji cyfrowej (MUX). W komunikacie wymieniono programy telewizyjne wchodzące w skład tych multipleksów. Będą to: Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, TVP ABC (MUX-1); Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6, Super Polsat (MUX-2); TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD (MUX-3).

Można wnioskować o dofinansowanie

KRPM przypomina, że istnieje też możliwość skorzystania z rządowego programu dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których telewizory nie odbierają nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a ich sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu.

Od poniedziałku w placówkach Poczty Polskiej można już składać wnioski o przyznanie dofinansowania na zakup odbiornika cyfrowego, umożliwiającego odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie cyfrowym DVB-T2. Wnioski będą przyjmowane przez 9 miesięcy, do końca roku.

Cztery etapy zmiany

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy startuje w najbliższy poniedziałek, drugi - 25 kwietnia 2022 r. Obejmie on województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Trzeci etap trwał będzie od 23 maja 2022 r. i dotyczył łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty wystartuje 27 czerwca. Zmiany w nim dotkną województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Osoby, których tuner lub telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC utracą dostęp do większości stacji telewizyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że taki los może spotkać 1,7 mln gospodarstw domowych.

Dołącz do dyskusji: Startuje pierwszy etap zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl