SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE monitoruje proces przełączania częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej. Problem z czterema nadajnikami

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął monitorowanie procesu przełączania przez operatorów częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej w ośmiu województwach. W akcję zaangażowanych jest 33 pracowników oraz ruchome stacje pomiarowe. Monitoring potrwa do piątku, na razie stwierdzono problemy z czterema nadajnikami.

 

Article

W nocy z wtorku na środę 2 i 3 czerwca 2020 r. rozpoczął się proces zmiany częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej.

Co to oznacza dla widzów? Zmiana częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej może oznaczać, że będzie istniała konieczność uruchomienia automatycznego dostrojenia odbiorników do nowych częstotliwości. W przypadku starszych dekoderów trzeba będzie „ręcznie” - za pomocą pilota - ustawić nową listę kanałów.

UKE monitoruje proces

Teraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) potwierdził, że monitoring procesu przełączania kanałów rozpoczął się 3 czerwca o godz. 4 rano. Zaangażowanych jest w to 33 pracowników służb technicznych Delegatur UKE, którzy wykorzystali do tego sześć Stałych Stacji Pomiarowych, sześć Ruchomych Stacji Pomiarowych (RSP) oraz osiem Ruchomych Stacji Monitoringowych (RSM).

Pierwszego dnia monitoringiem objęto ponad 67 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowi blisko 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Problem z przełączeniem stwierdzono na tym etapie w przypadku 4 nadajników. Prace potrwają do piątku, a przełączenie dotyczy też MUX 4 (w tym lokalnego).

Regulator wyjaśnia, że zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej wynika z Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni wybrani przez nadawców, jednak w proces ten od początku zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj także: Prezes UKE unieważnia aukcję częstotliwości na 5G, zakończy kadencję 30 maja

Prezes UKE przygotował plan zagospodarowania częstotliwości dla odpowiedniego zakresu częstotliwości, który następnie był konsultowany publicznie i wydał decyzje o zmianie rezerwacji dla nadawców, uzgodnione z Przewodniczącym KRRiT.

Obecny etap refarmingu obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

UKE zaznacza, że standard nadawania DVB-T pozostaje bez zmian. Jednak 30 czerwca 2022 r. nastąpi zmiana standardu na DVB-T2/HEVC, o czym użytkownicy powinni pamiętać pamiętać kupując nowy telewizor.

Czytaj także: Krzysztof Dyl pełniącym obowiązki prezesa UKE

Zmiana częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej

Do 30 czerwca 2022 roku ma w Polsce zmienić się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony DVB-T2, który jest oceniany jako bardziej nowoczesny. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.) ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów.

W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości. Oprócz zmiany standardu nadawania, rynek czeka także refarming. Ten proces niesie z sobą wiele obowiązków i zmian dla operatorów, nadawców oraz regulatorów.

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania muszą zostać podjęte, by udostępnić pasmo 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest właśnie zwolnienie pasma 700 MHz - zajmowanego przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. To z kolei ma istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz. Po zwolnieniu pasma 700 MHz nadawanie programów w ramach funkcjonujących obecnie czterech multipleksów (MUX 1-4) będzie mogło być kontynuowane bez zmiany standardu transmisji.

Najbliższe zmiany swoim zasięgiem obejmą województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

Szczegółową listę nachodzących zmian przedstawia tabela:

Mapy obszarów objętych zmianami. Kolor ciemnozielony oznacza obszar objęty zmianą.
(Kliknij na mapę aby powiększyć)

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

 

Najczęściej zadawanie pytania

Na czym polegają zmiany w tym etapie?

Zmianie ulegną częstotliwości (kanały) nadawania sygnału z obiektów wskazanych w powyższej tabeli. Wiązać się to może z koniecznością ponownego zaprogramowania odbiornika.

Jak przygotować się do zmian?

Zmiana częstotliwości nadawania będzie wymagała ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.

Skąd te zmiany?

Nadchodzące zmiany to przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany są zgodne z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?

Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym.

Próbuję wyszukać kanały ale ich nie odbieram. Co muszę zrobić?

Trzeba sprawdzić i poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie, Proszę sprawdzić wszystkie wtyczki i złącza czy są dobrze osadzone na końcach kabla.

W którą stronę ustawić antenę?

Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.

Jaki jest numer telefonu do Instalatora?

Polecamy wyszukanie usług instalatora anten w swojej najbliższej okolicy lub zapytać o radę w sklepie ze sprzętem RTV.

Programy nadawane w poszczególnych Multipleksach

W ramach MUX-1 nadawane są programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.

W ramach MUX -2 nadawane są programy Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.

W MUX-3 umieszczone zostały następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka.

Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE monitoruje proces przełączania częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej. Problem z czterema nadajnikami

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
internauta
Rodzi się pytanie, dlaczego nie można było od początku wdrażać multipleksów na tych kanałach. Skoro teraz można, to co stało wtedy na przeszkodzie?
odpowiedź
User
kil
Rodzi się pytanie, dlaczego nie można było od początku wdrażać multipleksów na tych kanałach. Skoro teraz można, to co stało wtedy na przeszkodzie?

Na tak postawione pytanie, szybko nasuwa się odpowiedź. Ponieważ przed wyłączeniem analogu równolegle nadawały kanały cyfrowe, aby każdy mógł przejść z analogu na cyfrę. Obecnie zmiana jest na kanały które były wykorzystywane przez telewizję analogową, a zostały zwolnione.
odpowiedź
User
miś społeczny
W czasach telewizji analogowej zmiany częstotliwości były bardzo rzadkie. Teraz co parę miesięcy się wszystko zmienia. Burdel na kółkach - i wszystko po to by janusz z grażyną mogli poszpanować nowym telefonem co ściąga jakiś kretyński filmik w sekundę.
odpowiedź
User
K.
Rynek jest nasycony odbiornikami DVB-T, to teraz trzeba zmienić system, by klient poszedł do sklepu i kupił nowy telewizor z dvb-t2, chociaż ten kupiony 2-3 lata temu spokojnie pogra 15 lat, ale nie no przecież trzeba zarobić.
odpowiedź