SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS protestuje przeciw „niszczeniu mediów publicznych”

Rada polityczna PiS stanowczo protestuje przeciw niszczeniu mediów publicznych, których rola w zapewnieniu Polakom prawa do informacji i szerokiej, pluralistycznej debaty jest w naszym kraju kluczowa, a znaczenie dla polskiej kultury i tożsamości nie do przecenienia - czytamy w uchwale Rady przyjętej w sobotę.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24

Rada polityczna PiS podjęła w sobotę uchwalę w obronie wolności słowa. Jak podkreślono, „rząd Donalda Tuska zapowiada przejęcie mediów publicznych oraz weryfikację i wyrzucenie z pracy dziennikarzy”. Oceniono, że ma do tego dojść „z pogwałceniem obowiązującego w Polsce porządku prawnego”.

Według uchwały, „wolność słowa i niezależności dziennikarska to fundament demokracji”. Jak zaznaczono, „zapowiadane działania rządzących i ich ataki na dziennikarzy są uderzeniem w jej podstawy i zdradzają antydemokratyczny charakter obecnego rządu”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości stanowczo protestuje przeciw niszczeniu mediów publicznych, których rola w zapewnieniu Polakom prawa do informacji i szerokiej, pluralistycznej debaty jest w naszym kraju kluczowa, a znaczenie dla polskiej kultury i tożsamości nie do przecenienia - głosi uchwała.

- Telewizja Polska i Polskie Radio są wyrazicielami poglądów i oczekiwań milionów Polaków - podkreślono. - Zamach na media publiczne, to pozbawienie ich udziału w debacie i prawa do informacji - czytamy w uchwale. - Polacy chcą mieć wybór i nie zgadzają się na monopol w mediach tylko jednej, lewicowo-liberalnej strony sporu politycznego" - zaznaczono.

Dodano, że „Rada Polityczna przestrzega rządzących przed stosowaniem bezprawia”. Będziemy bronić mediów publicznych i ich dziennikarzy. Każdy kto dopuści się pogwałcenia obowiązującego w Polsce prawa i dokona zamachu na wolność słowa musi się liczyć z tym, że prędzej czy później poniesie surowe konsekwencje" - podkreślono.

Media publiczne bronią się przed zmianami 

Telewizja Polska zamówiła ekspertyzy prawne, które dotyczą zmian, na temat których trwa szeroka debata publiczna i rozważane są różne scenariusze. W grę wchodzi rzekomo m.in. postawienie w stan likwidacji spółki Telewizja Polska i zarząd komisaryczny pisaliśmy na Wirtualnemedia.pl.

W środę na antenie TVP Info przekonywano, że „W zapisach urit (ustawy o radiofonii i telewizji – przyp.) nie znajdujemy wskazania do zastosowanie przepisów ustawy (…) kodeks spółek handlowych odpowiedni dla TVP.S.A. Ustawa o radiofonii i telewizji nie przewiduje możliwości likwidacji publicznej radiofonii i telewizji, tym samym nie ma obecnie ustawowej możliwości likwidacji TVP. Znamiennym przy tym jest stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, wyrażone w uchwale z dnia 13 grudnia 1995 roku”.

W podsumowaniu pokreślono zaś m.in. że „likwidacji TVP można dokonać tylko na drodze zmian ustawy o radiofonii i telewizji lub rady mediów narodowych”. „Wbrew medialnym zapowiedziom o pozornym postawieniu  w stan likwidacji Telewizji Polskiej S.A. takie działanie prowadzi do jego nieważności, ponadto niezgodne jest z ustawą o radiofonii i telewizji” - czytany na planszy pokazanej na antenie TVP Info.

Jak opisywaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, według jednego ze scenariuszy omawianych w przestrzeni medialnej, nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz będzie mógł zwołać Walne Zgromadzenia spółek mediów publicznych i postawić je w stan likwidacji. Tym samym miejsce Mateusza Matyszkowicza i Agnieszki Kamińskiej zajęliby likwidatorzy. Takiego scenariusza obawiają się od 15 października dziennikarze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Jednym z likwidatorów może zostać Tomasz Sygut, obecnie członek zarządu stołecznej spółki Miejskie Zakłady Autobusowe. W przeszłości był m.in. redaktorem naczelnym Nowej TV, szefem TVP Info i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Na sejmowych korytarzach mówi się, że kierowanie Polskim Radiem może przypaść komuś wskazanemu przez Lewicę. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że za rekrutację do programów informacyjnych TVP prowadzi były wydawca Grzegorz Sajór. Nowym szefem “Wiadomości” ma być Paweł Płuska, a “Panoramy” - Jarosław Kulczycki.

W resorcie kultury za sprawy mediów publicznych będzie odpowiadał wiceminister Andrzej Wyrobiec z Koalicji Obywatelskiej.   

Dołącz do dyskusji: PiS protestuje przeciw „niszczeniu mediów publicznych”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bodo70
Diabły ubrały się w ornaty i ogonami na mszę dzwonią. Na pohybel pisim mendom! Kacza szajka do delegalizacji!
odpowiedź
User
Hm...
Z tego co zdążyłem zauważyć to były media podporządkowane promocji jednej partii jaką był pis. Zdecydowanie media publiczne straciły zaufanie większości poprzez upartyjnienie. Potrzeba powrotu do publicznej misji jest potrzebna. Media publiczne mają pozostać publiczne.
odpowiedź
User
national
Nie niszczyć a rozjechać walcem po trzykroć dla pewności że kwestia karaluchów i szczurów została rozwiązana.
odpowiedź