SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmień sieć komórkową, zachowaj numer

URTiP: Do końca I harmonogram wdrożenia usługi zatrzymania numeru przy zmianie operatora

Najpóźniej do końca stycznia operatorzy komórkowi mają przedstawić Urzędowi Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) harmonogram wdrożenia usługi zatrzymania numeru przy zmianie operatora - poinformował w środę rzecznik Urzędu Jacek Strzałkowski.

W środę prezes URTiP spotkał się w sprawie tej usługi z przedstawicielami operatorów komórkowych (Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa oraz PTK Centertel) i Telekomunikacji Polskiej S.A. (TP S.A.).

Możliwość zatrzymania dotychczasowego numeru telefonu przy zmianie operatora telekomunikacyjnego jest przewidziana w nowym prawie telekomunikacyjnym, które weszło w życie we wrześniu br. Jednak URTiP zawiesił do końca 2004 roku obowiązek udostępnienia abonentom tej usługi. Z wnioskiem o to zwrócili się operatorzy komórkowi, argumentując, że potrzebują czasu, by przygotować system zachowywania numeru.

"Ustalono, że operatorzy mają jak najszybciej dostarczyć harmonogram. Tylko w takiej sytuacji prezes URTiP zgodzi się

ponownie zawiesić obowiązek wykonywania tej usługi na maksymalnie rok czasu. Zawieszenie wykonywania usługi na dłuższy czas nie jest możliwe, bo wtedy Komisja Europejska zainteresowałaby się, dlaczego w Polsce nie jest wdrażane prawo unijne" - powiedział Strzałkowski.

Dodał, że prezes URTiP jest zadowolony, że operatorzy komórkowi rozmawiają z TP S.A. o powstaniu jednego centrum rejestracji przenoszonych numerów, z którego korzystaliby operatorzy stacjonarni (także alternatywni) oraz komórkowi.

Według rzecznika URTiP, jeśli operatorzy nie przekażą harmonogramu urzędowi, to "może dojść do wyegzekwowania świadczenia tej usługi na drodze administracyjnej, a nawet do nałożenia kar finansowych na operatorów".

Operatorzy złożyli odwołanie od decyzji URTiP zawieszającej do końca 2004 roku obowiązek udostępnienia abonentom usługi zatrzymania numeru, występując z wnioskiem o przedłużenie tego okresu. Ponieważ do tej pory nie zapadła decyzja w sprawie odwołania, to zgodnie z prawem telekomunikacyjnym operatorzy powinni świadczyć usługę zatrzymania numeru od 1 stycznia br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmień sieć komórkową, zachowaj numer

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl