SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmodernizowane 200 zł od lutego 2016 r., 500 zł najwcześniej w 2017 r. (wideo)

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknot o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, który będzie wprowadzany do obiegu od lutego 2016 r. Jednocześnie ruszają prace nad banknotem o nominale 500 zł, który ma trafić do obiegu najwcześniej w 2017 r.

Article

"NBP zlecił już Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych produkcję zmodernizowanego banknotu 200 zł. Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od lutego 2016 r. Żaden banknot 200 zł z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym." - powiedział Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Banknoty o niższych nominałach zostały już zmodernizowane i od kwietnia 2014 r. pojawiają się sukcesywnie w naszych portfelach. Podobnie jak w ich przypadku, projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie uległ zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji będą widoczne.

Wśród nowych zabezpieczeń zastosowanych w banknocie 200 zł jest m.in. nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej (dynamiczna zmiana koloru ze złotego do zielonego).

Cała seria banknotów, od 10 do 200 zł, wprowadzona do obiegu w 1995 r. w związku z denominacją, pozostaje bezterminowo prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone, a w ich miejsce wprowadzane są banknoty ze zmodernizowanej emisji. Obecnie zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP zaczął w kwietniu 2014 r., stanowią około 1/3 wszystkich banknotów w obiegu. Z biegiem czasu banknoty poprzedniej emisji mają być spotykane coraz rzadziej. Szacuje się, że na koniec 2016 r. zastąpienie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi nastąpi: dla 10 zł i 20 zł - w 95 proc., 50 zł - w 30 proc., a 100 zł - w 45 proc.

Zmodernizowane banknoty 200 zł zostaną udostępnione profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego od września 2015 r. w celu dostosowania urządzeń sortujących i samoobsługowych.

Ponadto NBP ogłosił, że rozpoczyna prace nad banknotem 500 zł. Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez bank centralny. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii "Władcy polscy". NBP nie planuje wprowadzenia banknotów 500 zł do obiegu przed 2017 r.

Seria banknotów "Władcy polscy", zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha, została wprowadzona do obiegu w 1995 r. Na składających się na serię banknotach znaleźli się dotychczas polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Dołącz do dyskusji: Zmodernizowane 200 zł od lutego 2016 r., 500 zł najwcześniej w 2017 r. (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl