SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Analitycy przewidują znaczny wzrost przychodów dla Spotify i innych muzycznych serwisów strumieniowych

Globalne przychody ze strumieniowania cyfrowej muzyki wzrosną w roku 2021 i 2022. Kluczowym aspektem przychodów będzie segment reklam. Skorzystają na tym m.in. Spotify, iHeartMedia i Pandora.

Fot. flickr.com Article

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Morgan Stanley, segment cyfrowej muzyki strumieniowej nadal się będzie rozwijał i rósł w siłę, a co za tym idzie, takie platformy jak Spotify zaliczą wzrost dochodów.

Wzrost przychodów z reklam

Według raportu przychody wzrosną o 37 proc. w tym roku i o 21 proc. w przyszłym. Analityk firmy Morgan Stanley, Benjamin Swinburne dodaje również, że zarobki z reklam na platformach streamingowych wyniosą w br. 7,7 mld dolarów, a w roku 2022 blisko 9,4 mld dolarów.

Wyższa skuteczność reklam na platformach streamingowych oznacza lepsze wyniki w tym roku w porównaniu z naszymi oczekiwaniami w całej grupie zasięgu, odzwierciedlając kondycję rynku reklamowego w 2021 r. Zauważalny był też wzrost zainteresowania podcastami, który przekroczył nasze oczekiwania zarówno na Spotify, jak i iHeartMedia… oraz prawdopodobnie również w Pandorze - komentuje Swinburne.

Analityk zwraca uwagę na aspekt pandemii, który spowolnił wzrost przychodów z reklam. Jak zauważa, dochody z reklam mogłoby być nawet dwa razy wyższe przy 15 proc. stopie wzrostu reklamy muzyki cyfrowej w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak ze względu na pandemiczne wydarzenia w roku 2020 poziom skuteczności reklam był znacznie niższy, a co za tym idzie, przychody były mniejsze.

Firma analityczna przewiduje również wzrost przychodów z reklam radiowych. Wszystkie satelitarne, cyfrowe i naziemne programy radiowe ze wsparciem reklamowym mogą liczyć na gwałtowny wzrost przychodów (o 16 proc.), co przełoży się na kwotę 33,1 mld dolarów. W 2022 roku ten wzrost będzie o 13 proc. większy, dzięki czemu przewidywane przychody opiewają na około 37,2 mld dolarów.

Należy dodać, że wg. raportu możemy się spodziewać także wzrostu przychodów z reklam w radiach naziemnych. Jeszcze w tym roku przychody zwiększą się o 11 proc., co przyniesie blisko 24,2 mld dolarów, a trzeba pamiętać, że w 2020 ten segment zaliczył spadek o 24 proc. W roku 2022 przewiduje się dalszy wzrost sięgający do 10 proc, co przełoży się na kwotę 26,6 mld dolarów.

Co za tym idzie, analitycy przewidują, że w roku 2021 strumieniowanie muzyki cyfrowej przyniesie za pośrednictwem reklam i subskrypcji dochody o wartości 24,1 mld dolarów, natomiast w roku 2022 28,3 mld dolarów.

Najpopularniejsze podcasty

Platforma Spotify zaprezentowała niedawno listy najpopularniejszych podcastów w Polsce w podziale na tematykę. W kategorii komediowej Polacy najchętniej słuchają audycji Joanny Okuniewskiej. Aż dwa polskie podcasty znalazły się w globalnej setce najpopularniejszych - "Piąte: Nie zabijaj" i "Zagadki Kryminalne".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Analitycy przewidują znaczny wzrost przychodów dla Spotify i innych muzycznych serwisów strumieniowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl