SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zrzutka.pl zawiadamia prokuraturę o „Boję się ciemności” i wprowadza zmiany w serwisie

W związku z podejrzeniem o nieuczciwość w stosunku do organizatora zbiórki „Boję się ciemności”, zarząd Zrzutka.pl zgłosił sprawę do prokuratury oraz podjął działania zabezpieczające przed ponownym wystąpieniem podobnej sytuacji.

Article

Trwająca od lutego br. akcja „Boję się ciemności” na rzecz Antosia Rudzkiego, w którą zaangażowało się wiele osób znanych publicznie, jest oparta na oszustwie. Organizatorem zbiórki był Michał Siniecki. Przedstawiciele platformy Zrzutka.pl złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w poniedziałek oraz podjęli współpracę z organami ścigania.

- Bardzo ubolewamy nad faktem, że ta zbiórka, pomimo działających zabezpieczeń na naszej platformie, przypuszczalnie okazała się być oszustwem. Przez to może ucierpieć wielu ludzi dobrej woli - darczyńców, wspierających akcję znanych i popularnych osób, m.in. sportowców, aktorów czy polityków, ale także my sami - tłumaczy Tomasz Chołast, współzałożyciel Zrzutka.pl. - Jest nam tym bardziej przykro z tego powodu, że skutki mogą okazać się bardzo negatywne dla całej idei crowdfundingu i charytatywności w Polsce. Pragniemy podkreślić, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej wyjaśnić zaistniałą sytuację oraz wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia na naszej platformie, aby chronić naszych użytkowników - dodaje Chołast.

Przedstawiciele portalu przyznają, że dotychczasowy system chroniący przed wyłudzeniami i nieuczciwymi osobami działający na platformie, na który składa się kilka metod weryfikacji i zabezpieczeń, a także możliwość zgłaszania nadużyć przez użytkowników, w tym przypadku okazał się być niewystarczający.

W celu uniknięcia podobnych sytuacji, zarząd Zrzutka.pl zobowiązał się do wprowadzenia zmian i realizacji następujących działań w terminie do środy 12.07.2017 roku (do godz. 12.00):

- dla zrzutek, których organizator prześle dokumentację potwierdzającą prawdziwość opisu zbiórki, w widoku zrzutki zostanie dodana informacja „Organizator przesłał dokumenty potwierdzające prawdziwość opisu zrzutki”. Po otrzymaniu takiego statusu, organizator zrzutki nie będzie miał możliwości wprowadzania zmian celu i opisu zrzutki. Jest to istotna zmiana, ponieważ będzie informowała darczyńców o statusie weryfikacyjnym celu zbiórki jeszcze zanim dokonają wpłaty,

- dla zrzutek charytatywnych, które zgromadzą powyżej 50 tys. zł zostanie dodana, regulaminowo, blokada wypłat do czasu przesłania przez organizatorów dokumentów potwierdzających prawdziwość celu lub do czasu przedstawienia innych okoliczności, na podstawie których platforma, z dochowaniem należytej staranności, podejmie decyzję o wypłacie zgromadzonych środków. Kwota limitu wynika z narzędziowego charakteru portalu i niższy limit uniemożliwiałby swobodne korzystanie z narzędzia wielu osobom zbierającym na cele charytatywne w kręgach prywatnych (np. pomagających komuś znajomemu).

Dodatkowo zarząd Zrzutka.pl poinformował organizatora zbiórki „Boję się ciemności” o możliwości łatwego i szybkiego zwrócenia pieniędzy wszystkim darczyńcom poprzez za pośrednictwem platformy.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zrzutka.pl zawiadamia prokuraturę o „Boję się ciemności” i wprowadza zmiany w serwisie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl