SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS wszczął kontrolę w TVN dopiero 1,5 roku po skardze pracownika

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdza, że w TVN prowadzona jest kontrola po zgłoszeniu dokonanym przez Kamila Różalskiego. Nie chce jednak ujawnić, w jakim jest prowadzona zakresie ani ilu osób dotyczy - takie informacje uzyskała szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz.

Chodzi o inspekcję, która miała rozpocząć się w TVN Grupie Discovery kilka miesięcy temu, po zgłoszeniu od byłego pracownika firmy Kamila Różalskiego. Jeszcze w maju br. współpracownicy TVN mieli zostać przesłuchani przez ZUS pod kątem warunków pracy i ewentualnego naruszania praw pracowniczych. Sęk w tym, że skarga trafiła do ubezpieczyciela 1,5 roku temu.

Dlaczego kontrola zaczęła się dopiero po 18 miesiącach od zgłoszenia? Ilu osób dotyczy i jaki okres obejmuje? Tego chciała dowiedzieć się szefowa CMWP, Jolanta Hajdasz. Wysłała pismo z zapytaniem, a w odpowiedzi ZUS wyjaśnił, że nie może odpowiedzieć na dwa ostatnie pytania, gdyż informacje te nie stanowią informacji publicznych. Nie można więc ich nagłaśniać. Dotyczą za to „konkretnego płatnika składek i danych zawartych na jego koncie”, a to wiąże ręce ZUS-owi.

"Termin możliwy po ustaniu przeszkód"

ZUS wyjaśnił, że postępowanie kontrolne w TVN zostało wszczęte „w terminie możliwym do podjęcia czynności kontrolnych, a mianowicie gdy ustały przeszkody dla jego podjęcia i prowadzenia”. Zakład nie mógł bowiem równocześnie z innym uprawnionym organem kontrolnym wszcząć i prowadzić kontroli bez zgody kontrolowanego płatnika, a TVN „nie wyraziło zgody na równoczesne podjęcie i prowadzenie więcej niż jednej kontroli”.

Ponadto w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w kraju, a następnie epidemii, została podjęta decyzja o wstrzymaniu kontroli. 

- Inspektorzy kontroli ZUS poinformowali więc płatnika, że w związku z podejmowanymi działaniami związanymi z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 kontrola zostanie przeprowadzona w innym terminie możliwym do podjęcia czynności kontrolnych. Obecnie taka kontrola jest prowadzona - czytamy w odpowiedzi.

Historia sporu współpracowników z TVN

Pod koniec lutego br. Różalski (przez 23 lata operator obrazu w TVN), we wpisie facebookowym zarzucił nadawcy poważne naruszenia praw pracowniczych, zwłaszcza wobec grupy osób, które kilka lat temu pod presją zwierzchników musiały przejść z etatów na umowy cywilnoprawne. Według autora wpisu - w takiej formie związanych jest z nadawcą 1,8 tys. osób. - Ja, moje koleżanki i koledzy byliśmy traktowani jak ludzie drugiej kategorii. Stawaliśmy się ofiarami mobbingu, współczesnego niewolnictwa, wykluczenia zawodowego, szantażu, odwetu. Byliśmy zmuszani przez pracodawcę do pracy po 16-17 godzin dziennie, w wyniku czego traciliśmy zdrowie – stwierdził. Przypomniał też, że jesienią 2019 roku prawnik reprezentujący grupę współpracowników stacji wysłał skargę do ZUS.

Nadawca zareagował na zarzuty: pod koniec marca ogłoszono, że TVN Grupa Discovery zaproponowała pracownikom TVN24 nowe warunki pracy. Do końca czerwca kilkuset z nich miało dostać etaty. Szefowa komunikacji korporacyjnej w TVN, Katarzyna Issat, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zapewniała też, że warunki zatrudnienia wszystkich osób wykonujących wolne zawody w ramach współpracy z telewizją TVN, w tym operatorów kamer - są zgodne z prawem.

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, który z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery.

W 2019 roku TVN osiągnął wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 5 proc. do 2,07 mld zł oraz wyniku netto ze 157,71 mln zł straty do 540,57 mln zł zysku. Firma zatrudniała 1,6 tys. osób, zwiększyła wydatki na wynagrodzenia, marketing i badania.

Dołącz do dyskusji: ZUS wszczął kontrolę w TVN dopiero 1,5 roku po skardze pracownika

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gryku
A kiedy TVP bo mają mln
odpowiedź
User
Kolop
Duda sam dał mln TVP zamiast wszystkim ludziom dać
odpowiedź
User
Krzysiek
literówka w tytule
odpowiedź