SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS udostępnił kalkulator dla obliczenia składki zdrowotnej

ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej specjalny bezpłatny kalkulator, który ma ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

PAP / Tomasz Gzell Article

Polski Ład wprowadził zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania, która ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce "Kalkulatory ZUS", udostępniony został bezpłatny kalkulator, za pomocą którego przedsiębiorcy mogą obliczyć składkę zdrowotną. Docelowo kalkulator będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

"Działanie kalkulatora jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu żeby obliczył wysokość składki, która trzeba zapłacić." - stwierdziła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak informuje ZUS, przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale 2021 r., czyli na dotychczasowych zasadach. Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera się z listy styczeń i jako formę opodatkowania - zasady ogólne. Po tym należy nacisnąć klawisz "Oblicz".

"Co ważne, korzystając z kalkulatora nie wypełnia pola dochód, gdyż dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych zostało wprowadzone nowe pojęcie – "rok składkowy", który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku." - wyjaśniła Kowalska-Matis.

Dołącz do dyskusji: ZUS udostępnił kalkulator dla obliczenia składki zdrowotnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl