SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS wprowadza ułatwienia dla firm. Konfederacja Lewiatan: Odłożenie składek nie uspokoi przedsiębiorców

Nie czekając na decyzje rządu w sprawie pakietu osłonowego dla firm, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził ułatwienia, które mogą pomóc przedsiębiorstwom dotkniętym przez koronawirusa. - Odłożenie płatności składek na trzy miesiące nie uspokoi przedsiębiorców - uważa Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wprowadza ułatwienia dla firm w czasie kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na wniosek podatnika będzie możliwość odroczenia terminu płatności składek o trzey miesiące. Dotyczy to składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS daje też możliwość zawieszenia i wydłużenia spłaty już zawartych układów ratalnych o trzy miesiące.Dla składek za okres luty–kwiecień 2020 r. wprowadzony zostanie uproszczony wniosek. W jednym dokumencie zostanie zawarte oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

Wszystkie wnioski będą kwalifikowane jako wnioski o pomoc de minimis. Można je składać na platformie PUE (Platforma Usług Elektronicznych) e-mailem lub do skrzynki w placówce ZUS. W odpowiedzi na wniosek ZUS odeśle do płatnika do podpisu umowę z ZUS oraz wydruk z SUDOP (informacja o wielkości otrzymanej pomocy w okresie ostatnich trzech lat). Wobec płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem skłądek, ZUS wstrzyma działania egzekucyjne na należności od lutego do kwietnia 2020 r.

"To dobry krok, ale potrzebna oferta karencji"
 
- Wprowadzone przez ZUS ułatwienia to dobry krok, aby ochronić miejsca pracy i funkcjonowanie firm. Cieszymy się, że postulaty Lewiatana są słuchane i wdrażane. Przedsiębiorcy potrzebują teraz zdecydowanych działań rządu, które pomogą im przetrwać ten trudny okres i utrzymać zatrudnienie - mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. - Jednak samo odłożenie płatności składek na trzy miesiące nie uspokoi przedsiębiorców. Należy zadbać o to, żeby po tym okresie otrzymali ofertę karencji i rozłożenia na raty skumulowanych składek. Nawet firmy, które przetrwają najgorszy czas, nie będą w stanie zapłacić jednocześnie składek za cztery miesiące i to w momencie, kiedy ich zdolności finansowe prawdopodobnie nie zdążą się odbudować – dodaje Baczewski.

Związek Banków Polskich poinformował w poniedziałek, że jest możliwość zawieszenia w bankach spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na trzy miesiące i automatyczne wydłużenie łącznego okresu spłaty kredytu. Dotyczy to m.in. kredytów dla przedsiębiorców. Banki zobowiązały się także do szybkiego rozpatrywania wniosków klientów zainteresowanych odroczeniem spłaty rat. Za rozpatrzenie wniosku nie będą pobierane opłaty i prowizje. Podobnie będzie można odroczyć spłaty rat leasingowych.

Banki udzielą też pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 r. zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID-19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy.

Banki są również gotowe do uruchomienia krótkoterminowych kredytów służących ustabilizowaniu sytuacji finansowej klientów-przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci skutkami pandemii koronawirusa COVID - 19. Czekają tylko na szybkie zakończenie prac rządu w tej sprawie. Rada Polityki Pieniężnej po ponad pięciu latach obniżyła we wtorek stopy procentowe o 0,5 do 1 p.p. Główna stopa referencyjna NBP wynosi od dzisiaj 1 proc., wcześniej było to 1,5 proc.

W środę pakiet pomocowy dla firm

We wtorek rada ministrów miała przyjąć pakiet osłonowy dla firm w kryzysie, przygotowany przez szefową resortu rozwoju Jadwigę Emilewicz. Branża eventowa z niecierpliwością czeka na te rozwiązania. Nie doszło do tego, bo większość ministrów jest na kwarantannie. W poniedziałek wieczorem okazało się, że minister środowiska Michał Woś jest zakażony koronawirusem.

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, pakiet pomocowy dla firm ma zostać przyjęty przez rząd w środę.

W ubiegły wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła najważniejsze punkty rządowego pakietu osłonowego dla przedsiębiorstw z szeroko rozumianej branży turystycznej i transportowej. Ostateczna wersja zostanie zaprezentowana w tym tygodniu w formie projektu specustawy o gospodarce w czasie koronawirusa.

Będą tanie pożyczki dla firm

Jak powiedziała minister Emilewicz, przedsiębiorcy dotknięci skutkami koronawirusa mogą już składać wnioski o odroczone płatności składek ZUS, a także podatków VAT, PIT i CIT. Nowością w projektowanej ustawie będzie zniesienie opłaty prolongacyjnej, którą teraz trzeba zapłacić za odroczenie płatności. Emilewicz zapewniła także, że firmy będą miały także ułatwienia w split payment i wcześniejsze zwroty VAT.

Termin obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych zostanie przesunięty z przesunięcie 1 kwietnia na 1 lipca br. Ministerstwo rozwoju chce także wprowadzić nowy sposób rozliczenia straty, którą poniosą firmy w 2020 r. Będą mogli odliczyć ją od podatku za rok 2019 r.

Rząd we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wprowadzi także tanie pożyczki oraz dopłaty do kredytów dla firm z funduszu klęskowego, który zostanie rozszerzony o epidemie. Specjalną ochroną zostaną objęci pracownicy branży turystycznej i transportowej.

Dołącz do dyskusji: ZUS wprowadza ułatwienia dla firm. Konfederacja Lewiatan: Odłożenie składek nie uspokoi przedsiębiorców

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wasyl
Wstrzymajcie socjal a dajcie przedsiębiorcą. Inaczej padną firmy, nie bedzie podatków i nie bedzie na socjal. Proste. Tylko trzeba mieć mózg a nie legitymacje partyjną.
odpowiedź
User
Kik
Czy tak trudno ustalić sensowne reguły obniżki kosztów dla pracodawców. Wszystko zaczyna się tekstem ...na wniosek petenta
Biurokracja jest oderwana od ludzi działa jak pasożyt. Czy nie prościej obniżyć opłaty do 30% np. i na okres 3 do 5 mcy i resztę rozłożyc na raty do 12 mcy spłaty.
Jeden ruch i żadnej biurokracji
Ale to wymaga myślenia i tu jst problem.
Podobnie jest z likwidacja pojecia wieczystej dzierżawy. Trzeba sie nachodzić po urzedach zamiast po prostu zmienić status własności jednym dekretem. Tu też brakuje mózgu. Pytanie jednak pozostaje czemu w tym kraju bezmózgowcy podejmują ważne decyzje. Nie brak przecież mądrych ludzi.
To samo podatki vat cit banki leading etc
odpowiedź