SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związek zawodowy w Bauerze z kilkudziesięcioma członkami

Kilkadziesiąt osób liczy już Komisja Tymczasowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, która niedawno zaczęła działać w Wydawnictwie Bauer i agencji AKPA. Jeszcze przed majówką ma odbyć się walne zebranie, na którym wybrane zostaną jego władze.

fot. materiały prasoweArticle

Pod koniec stycznia br. w Wydawnictwie Bauer zawiązała się Komisja Tymczasowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. To pierwszy związek zawodowy w działającej od 30 lat firmie. Jego szefową została dziennikarka miesięcznika „Pani” Anita Zuchora.

Jak mówiła nam wtedy Zuchora, powstała komisja jest tymczasowa – w ciągu trzech miesięcy musi odbyć się walne zgromadzenie, na którym zostaną wybrane władze na pełną kadencję. Wtedy też z nazwy zniknie określenie „Komisja Tymczasowa”.

- Planujemy walne zgromadzenie w przyszłym tygodniu, jeszcze przed majówką – mówi teraz Zuchora w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. Dokładny termin mają najpierw poznać członkowie organizacji. - Jesteśmy obecnie w trakcie przygotowywania informacji dla wszystkich związkowców. Podczas zgromadzenia będziemy wybierać prezydium i komisję skrutacyjną – zaznacza dziennikarka.

Zuchora powiedziała nam też, czym w pierwszej kolejności zajmie się związek. - W przyszłym tygodniu zaczną się negocjacje w sprawie ustaleń wynikających ze zmian w kodeksie pracy, chodzi między innymi o dopłaty do pracy zdalnej – mówi.

Ilu członków liczy obecnie organizacja? - Spokojnie mogę powiedzieć, że kilkadziesiąt. Jest duże zainteresowanie, swoim działaniem objęliśmy też spółkę AKPA, która należy do grupy Bauer – mówi Zuchora.

AKPA to agencja informacyjno-fotograficzna, powstała w 1994 roku.

Niedawno w Bauerze i AKPA wybrano rzeczników zaufania. W wydawnictwie funkcje objęły Katarzyna Dzik-Olszewska i Diana Ożarowska-Sady, a w agencji – Mikołaj Stawowy.

W 2021 roku przychody Wydawnictwa Bauer zmalały o 2 proc. do 353,55 mln zł, a zysk netto - ze 107,82 do 98,93 mln zł. Na koniec ub.r. spółka miała 506 pracowników.

Do czego przydają się związki w spółkach?

Związki powstają także w innych medialnych firmach, zaś w tych, w których istnieją od dawna, odgrywają ważną rolę choćby przy zwolnieniach grupowych. I tak: w grudniu 2021 roku w TVN powstał pierwszy związek zawodowy w tej firmie. Założyli go przedstawiciele Związkowej Alternatywy, liderem został Tomasz Ozimkiewicz. - Podobne organizacje mają też powstać w TVP i Polsacie, a na ich bazie – związkowy trust branży telewizyjnej – mówił wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Szumlewicz, szef Związkowej Alternatywy.

Z kolei w grudniu 2022 roku związki zawodowe działające przy Ringier Axel Springer Polska porozumiały się z zarządem spółki co do wypłaty jednorazowych tzw. dodatków inflacyjnych dla pracowników. O tych dodatkach rozmawiano od września ub. roku. Firma przyznała każdemu pracownikowi – w zależności od zarobków – od 700 zł do 3,5 tys. zł. Wypłaty ruszyły w styczniu br. Związkowcy czynnie uczestniczyli także w rozmowach o świadczeniach wypłacanych pracownikom podczas przeprowadzonych w listopadzie zwolnień.

Dodatki inflacyjne wywalczyli także latem ub. roku związkowcy Agory. A w listopadzie 2022 zawarli z zarządem spółki porozumienie, w myśl którego odchodzący z firmy (w ramach zwolnień grupowych) otrzymywać mieli od 7,2 tys. zł do ponad 23 tys. zł (poza ustawowymi odprawami). - To bezprecedensowe wsparcie dla odchodzących w zwolnieniach grupowych, bo bezprecedensowa jest także sytuacja – mówiła Adriana Rozwadowska, ówczesna szefowa NSZZ „Solidarność” w Agorze i Inforadio.

Dołącz do dyskusji: Związek zawodowy w Bauerze z kilkudziesięcioma członkami

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Awaj
Kogo to obchodzi? Po co ten tekst?
odpowiedź
User
Janusz
Wazne alby walczyli z dyskryminacja i rasizmem w naszym wydawnictwie. Bo to niestety tu norma
odpowiedź
User
KB
Czas na ZPR
odpowiedź