SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związki zawodowe uważają, że Agora złamała prawo przy wprowadzeniu pracy zdalnej

Komisja Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza działająca przy Agorze chce, aby spółka zawarła zasady pracy w regulaminie pracy, co wymaga konsultacji ze związkami zawodowymi. Agora tego nie zrobiła, więc według związku „ominęła prawo”.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

Dział HR oraz prawny w Agorze na początku grudnia 2020 roku przedstawił pracownikom spółki wewnętrzny dokument „Zasady pracy zdalnej”, który skonsultowano z kierownictwem oraz zarządem. Ma on obowiązywać od początku 2021 roku.

Dokument zawierał ogólne zasady dotyczące pracy zdalnej, miejsca i czasu jej wykonywania czy możliwości kontrolowania pracownika przez firmę poprzez na przykład wizytę szefa w miejscu zamieszkania pracownika (za jego zgodą). Zmiany były związane z pandemią koronawirusa, wiele redakcji już w marcu zdecydowało o pracy poza redakcją, chyba że obecność pracownika w siedzibie jest niezbędna.

Wśród „Zasad pracy zdalnej” wymieniono także m.in. możliwość pracy zdalnej poza granicami RP na wyłączną odpowiedzialność pracownika lub współpracownika; zapisy dotyczące nadgodzin (wyłącznie za zgodą przełożonego lub na jego polecenie w szczególnie uzasadnionych przypadkach); czy kwestii ewidencji czynności, czasu i okresu pracy. Spółka musi zapewnić niezbędny sprzęt służbowy do pracy zdalnej; może także przeprowadzić zdalną kontrolę aktywności pracownika podejmowanych w czasie pracy (telefonicznie lub za pomocą innych środków komunikacji).

Oczekiwany ekwiwalent za prąd i internet

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza 10 stycznia br. wystosowała do zarządu Agory pismo w sprawie zmian organizacji zasad pracy. Zwrócili w nim uwagę, że nikt nie konsultował z nimi zasad pracy zdalnej, a w dokumencie nie ma mowy m.in. o ekwiwalencie za prąd i internet, co „uznano za wysoce niewłaściwe”.

Dodatkowo spółka chciała, aby komunikacja była prowadzona poprzez służbowa skrzynkę e-mail, a „zakazane jest korzystanie z prywatnych skrzynek e-mail, mediów społecznościowych czy komunikatorów”.

- Przypominamy, że Microsoft Teams jest podstawowym narzędziem osób pracujących zdalnie - czytamy w piśmie z 10 stycznia, podpisanym przez Bartosza Józefiaka z OZZ Inicjatywy Pracowniczej, skierowanego do zarządu Agory.

W przypadku odmowy - skarga do Państwowej Inspekcji Pracy

W najnowszym piśmie, skierowanym do Ewy Zając, szefowej HR w Agorze we wtorek, związek zawodowy stwierdza, że „pracodawca, wprowadzając oddzielne wobec Regulaminu pracy „Zasady pracy zdalnej” ominął przepisy Kodeksu pracy i tym samym - złamał prawo.

- Zgodnie z Kodeksem pracy to w Regulaminie pracy powinny znaleźć się przepisy określające „organizację i porządek w procesie pracy”, „związane z tym [organizacją i porządkiem] prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników”. Kodeks pracy wskazuje jasno, że w Regulaminie pracy powinno się określić m.in. takie rzeczy jak: „organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu”, „wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały”, „obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy” oraz „przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy” – wskazuje związek zawodowy w swoim piśmie.

Według Komisji Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza tych zasad nie można regulować w wewnętrznym akcie prawnym. - Byłaby to próba pominięcia obowiązku konsultacji ze związkiem zawodowym. W związku z tym domagamy się, aby praca zdalna została uregulowana na poziomie Regulaminu pracy przy zachowaniu przepisów o konsultacji ze związkami zawodowymi. W przypadku odmowy będziemy zmuszeni złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy – zaznaczają.

Maciej Orłowski z prezydium komisji zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w Agorze. - Oczekujemy, aby osoby odpowiedzialne w firmie za zasady pracy – przestrzegały prawa. To minimum i jednocześnie maksimum. Od jakiegoś czasu w firmie jest nowa szefowa HR Ewa Zając, która obiecała, że będzie związki zawodowe traktować partnersko. Rzeczywiście dała już temu dowody. Liczymy na to, że to nie były puste deklaracje i że będziemy wspólnie realizować nad kluczowymi dla firmy rozwiązaniami – komentuje Maciej Orłowski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Agora: Ujednolicenie pracy w spółce w czasie pandemii

Spytaliśmy o komentarz do sprawy biuro prasowe Agory. Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w spółce przekazała nam, że Agora nie wprowadziła zmian do Regulaminu pracy, ponieważ jak dotąd praca zdalna nie została uregulowana w Kodeksie pracy.

- Ustawodawca wprowadził tymczasowe rozwiązanie dotyczącego pracy zdalnej jedynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu. Dlatego wprowadzenie pracy zdalnej nie wymaga dokonywania zmian w regulaminie pracy. Jest to polecenie pracodawcy, które mieści się w zakresie jego uprawnień i wydawane jest bezpośrednio na podstawie obowiązujących przepisów. W przypadku nowelizacji przepisów kodeksu pracy w tym zakresie będziemy oczywiście zmieniać regulamin pracy i konsultować te zmiany z organizacją związkową - stwierdza Nina Graboś.

Zaznacza, że spółka skorzystała z przysługującego jej prawa do doprecyzowania niektórych elementów w zakresie relacji z pracownikami w formie np. poleceń służbowych, instrukcji, polityk lub zasad.

- Wprowadzone "Zasady pracy zdalnej" miało uspójnić to, jak w różnych zespołach wygląda praca zdalna. Nie regulują one kwestii, które są zarezerwowane dla regulaminu pracy, a ujednolicają jedynie kwestie pracy w spółce w czasie pandemii - zaznacza w odpowiedzi dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Od 1 stycznia 2021 roku działająca w Agorze NSZZ „Solidarność” poinformowała, że fundusz socjalny dla pracowników będzie działał bez ograniczeń wprowadzonych w kwietniu br. w związku z epidemią koronawirusa. - Oznacza to powrót kart Edenred i Multisport, pożyczek mieszkaniowo-remontowych i innych świadczeń - informowali związkowcy.

Grupa kapitałowa Agora w trzecim kwartale ub.r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 34,2 proc. do 193 mln zł, a jej strata netto wg nowego standardu rachunkowego MSSF 16 pogłębiła się z 3,1 do 9 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Związki zawodowe uważają, że Agora złamała prawo przy wprowadzeniu pracy zdalnej

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlad
Ci pracownicy agory to nie widzą gdzie pracują ? Niech popatrzą w lustra i się zastanowią co robili. Jak się pracuje w kanałach, to nie należy oczekiwać czystych rąk.
odpowiedź
User
Zwolniony
Ja w sumie to sie ciesze że żyje już poza Agorą. Można żyć - zapewniam... i jest naprawde OK.
odpowiedź
User
Wewnętrzna sprzeczność
To nie możliwe, taki podmiot nie może przecież łamać prawa. On je ustanawia, zatwierdza i interpretuje.
odpowiedź