SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Porozumienie w Agorze. Nawet 23 tys. zł dodatku dla zwalnianych pracowników

Dodatki w kwocie od 7,2 tys. zł do ponad 23 tys. zł (poza ustawowymi odprawami) otrzymają zwalniani z Agory pracownicy - wynika z poniedziałkowego porozumienia między związkowcami a zarządem spółki. Pieniądze na to w części pochodzić mają z przyszłorocznych odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.  - To bezprecedensowe wsparcie dla odchodzących w zwolnieniach grupowych, bo bezprecedensowa jest także sytuacja - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Ariadna Rozwadowska, szefowa NSZZ "Solidarność" w Agorze i Inforadio. Pracownicy zyskać mają dużo więcej niż tylko finansowe wsparcie.

Wnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w WarszawieArticle

Rozmowy pomiędzy stroną pracownicza, reprezentowaną przez trzy związki zawodowe w firmie, a zarządem Agory, trwały od dwóch tygodni. Czasu było coraz mniej, gdyż 21 listopada ruszyć miały zwolnienia grupowe w Agorze. Ostatecznie jednak ustalono, że zwolnienia zostaną przeprowadzone między 17 listopada a 16 grudnia.

W trakcie szóstej tury rozmów udało się wreszcie wynegocjować warunki, na jakich zwalniani mają być pracownicy Agory. Oprócz odpraw, wynikających z ustawy, osoby zwolnione otrzymają dodatki, których wysokość będzie uzależniona od stażu pracy: - Dodatek będzie równy kwocie bazowej - 7200 zł brutto - pomnożonej przez odpowiedni współczynnik - informują związkowcy.

Do 23 tys. zł dodatkowego wsparcia

I tak: osoby zwalniane, które mają staż do dwóch lat otrzymają 7,2 tys. zł dodatku, nie licząc odprawy. Pracownicy o stażu do 10 lat – 14,4 tys. zł. Do 15 lat – 16,2 tys. zł, a ci pracujący w firmie do 20 lat– 18 tys. zł ponad ustawową odprawę. Jeszcze więcej otrzymają pracownicy Agory o stażu do 25 lat (19,8 tys. zł), ci o stażu pracy w firmie do 30 lat – 21,6 tys. zł. Najwięcej dostaną pracownicy ze stażem powyżej 30 lat: 23,4 tys. zł. Dodatek finansowy i wymienione wyżej świadczenia obejmą także osoby, które współpracują z Agorą w oparciu o umowę zlecenia lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a z którymi Agora zakończy współpracę.

Spółka – na mocy zawartego porozumienia - o rok przedłuży też zwolnionym pakiet medyczny w sieci Luxmed (do końca 2023 roku), a także zapewni im skorzystanie ze wsparcia psychologicznego w Mental Health Center. Sfinansuje również ewentualną pomoc psychiatryczną; z obu form wsparcia będzie można skorzystać do końca 2023 roku, zgłaszając zapotrzebowanie do działu HR.

Dodatkowe świadczenia – także dla dobrowolnie odchodzących

Dodatkowo ci zwolnieni, którzy spłacają pożyczki mieszkaniowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, będą mogli nadal korzystać z dotychczasowego oprocentowania na poziomie 2 proc., a każdy pracownik-członek Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej będzie miał możliwość ubiegania się o rozłożenie na korzystne raty spłaty zaciągniętych pożyczek.

Dział HR Agory ma także - w myśl porozumienia - wspierać odchodzących w poszukiwaniu nowej pracy. - Uzgodniliśmy także, że Agora zwolni odchodzące z pracy osoby z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia – oczywiście z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten okres; zarząd zastrzegł sobie jednak, że w szczególnych, pojedynczych przypadkach może od tego zwolnienia odstąpić - piszą członkowie zakładowej Solidarności do pracowników. Z wynegocjowanych warunków skorzystać będą mogły także te osoby, które zgłoszą chęć dobrowolnego odejścia z pracy.

- Nie byłoby tego porozumienia, gdyby nie elastyczność naszej społecznej strony, zgodziliśmy się położyć na stole część przyszłorocznych odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – informują członkowie związku zawodowego Komitet Obrony „Gazety Wyborczej”. - Dzięki zapasom gotówki w ZFŚS przyszłoroczne wypłaty na poziomie tegorocznym nie są zagrożone. W sumie więc, choć wszystko jest w porządku, to mamy poczucie niesmaku, że, w skrócie, pracownicy współfinansują swoje odejścia.

 

Rozwadowska: „Wsparcie w bezprecedensowych czasach”

Związkowcy komentując porozumienie, oceniają je jako „zadowalające”: - W kontekście zwolnień grupowych trudno mówić o "zadowoleniu", ale uważamy, że związki zawodowe dobrze wywiązały się ze swojego zadania i wynegocjowały tyle, ile było można, żeby odejścia przebiegły możliwie bezboleśnie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Adriana Rozwadowska, szefowa NSZZ "Solidarność" w Agorze i Inforadio.

Rozwadowska dodaje: - Gdyby nie istniały związki zawodowe w Agorze, dodatków w takiej wysokości po prostu by nie było. To bezprecedensowe wsparcie dla odchodzących w zwolnieniach grupowych, bo bezprecedensowa jest także sytuacja - zwolnieni zostaną bez pracy w trudnym okresie dla gospodarki, kiedy się tnie, a nie zatrudnia. Mamy nadzieję, że wynegocjowane kwoty pozwolą im spokojnie przeczekać czas aż do znalezienia nowego miejsca pracy.

W komunikacie Agora poinformowała, że rezerwa dotycząca zwolnień grupowych obciąży w bieżącym kwartale jednostkowy i skonsolidowany wynik spółki w kwocie ok. 3,6 mln zł. Natomiast oszczędności w efekcie obniżenia zatrudnienia x mogą wynieść ok. 6,7 mln zł w skali roku.

Zwolnienia grupowe planuje także spółka Helios, należąca do grupy kapitałowej Agora: w ramach tychże zwolnień planuje pożegnać się z maksymalnie 80 osobami, czyli 20 proc. swoich pracowników. Tam jednak negocjacji ze związkowcami nie będzie, jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Mimo wysiłków, naprawdę dużych, nie udało nam się przekonać nikogo do zapisania się do związków. Wobec tego nie posiadamy żadnej legitymacji do prowadzenia negocjacji w tej sprawie – pointuje Adriana Rozwadowska.

Bez obniżki pensji zarządu dla ratowania miejsc pracy

Nie udało się także związkowcom nakłonić zarządu do obniżenia sobie pensji, celem ratowania miejsc pracy w Agorze. Dziennikarze ze związku Komitet Obrony „GW” zaapelowali kilka dni temu o to do zarządu. „Zarobki zarządu spółki Agora SA rosną (z 1,19 do 3,84 mln zł w pierwszym półroczu). Dlatego pytamy zarząd Agory SA, czy godzi się przeprowadzać zwolnienia grupowe i samemu podnosić sobie pensje? Uprzejmie apelujemy do zarządu Agory SA, aby zgodnie z hasłem założycielskim "Gazety Wyborczej" – napisano w apelu.

Ale zarząd – jak się dowiadujemy – w trakcie negocjacji ze związkami nie podjął tematu obniżek swoich pensji. - Bardzo żałujemy, że zarząd nie skorzystał z okazji i nie zgodził na dyskusję o wysokości swoich pensji, tegorocznych podwyżkach, w tym premii za zeszły rok. Tak się po prostu nie godzi, zwłaszcza jak się jest wydawcą „Gazety Wyborczej”  - komentuje Waldemar Paś, szef KO „GW”, dodając: - Takie wypłaty dla zarządu i przeprowadzanie zwolnień - to nie ma nic wspólnego z tym, z czego wyrosła „Gazeta Wyborcza”.

Poprzednie zwolnienia grupowe przeprowadzono w firmie wiosną 2019 roku: pożegnano się ze 147 pracownikami drukarni w Pile i Tychach, a oba zakłady niedługo potem zamknięto.  Natomiast wiosną 2020 roku, tuż po wybuchu epidemii, Agora planowała zwolnić większość pracowników swojej spółki zależnej Goldenline. Ostatecznie 26 osób pożegnało się nią w ramach odejść dobrowolnych.

W drugim kwartale br. grupa Agora przy wzroście przychodów o 30 proc. do 261,8 mln zł i zysku EBITDA z 14,7 do 26,1 mln zł zanotowała 17,6 mln zł straty netto (wobec 9,9 mln zł straty rok wcześniej). Najmocniej zwiększyły się wpływy kin Helios, przychody reklamowe wzrosły o 9,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Porozumienie w Agorze. Nawet 23 tys. zł dodatku dla zwalnianych pracowników

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Doskonale warunki. Nic tylko zostac zwolnionym. Bedzie sie mozna pochwalic nawet w social mediach ze tak dobrze zostalo sie zwolnionym. To nowa jakos zwalniana. Szacunek.
odpowiedź
User
Megan
Konstytucja ! Konstytucja ! Konstytucja ! Solidaryzuje się ze wszystkimi zwalnianymi Trzymajcie się !
odpowiedź
User
mural
I to jest najlepszy przykład na to, jak bardzo potrzebne są zwiazki zawodowe. Idą ciężkie czasy, zapisujcie się do związków.
odpowiedź