SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta Platforms ma zwolnić jeszcze tysiące pracowników

Kolejna runda zwolnień w Meta Platforms może objąć tysiące osób. Celem są oszczędności, a redukcje mają zostać przeprowadzone, zanim szef koncernu Mark Zuckerberg zacznie urlop tacierzyński.

Agencja Bloomberg ustaliła, że kierownictwo Meta Platforms poleciło już dyrektorom i wiceprezesom przygotować listy pracowników do zwolnienia. Wypowiedzenia mają być wręczane od końcówki bieżącego do przyszłego tygodnia. W zeszłym tygodniu koncern zakończył cykliczną ocenę pracy wszystkich zatrudnionych osób.

Jeden z informatorów Bloomberga ocenia, że zwolnienia zostaną przeprowadzone szybko, bo Mark Zuckerberg niebawem zacznie urlop tacierzyński po narodzinach trzeciego dziecka.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przygotowywana redukcja jest niezależna od zapowiedzianego niedawno przez władze Meta Platforms spłaszczenia struktury firmy. Chodzi wyłącznie o oszczędności dające poprawę wyników finansowych.

Z iloma osobami pożegna się koncern? Źródła Bloomberga mówią o tysiącach, nie podano żadnych konkretniejszych liczb. Pracownicy są zaniepokojeni, także dlatego że w marcu są wypłacane roczne premie, więc obawiają się, czy otrzymają je w przypadku zwolnienia.

Biuro prasowe koncernu nie odpowiedziało w poniedziałek na pytania w tej sprawie.

W połowie lutego „Financial Times” podał, że Meta Platforms nadal przyjęła planów finansowych na br., obejmujących m.in. koszty pracownicze, dla swoich wielu działów. W firmie wywołało to obawy, że nastąpią dalsze zwolnienia.

11 tys. osób zwolnionych, Zuckerberg zapowiedział „rok efektywności”

W listopadzie ub.r. Meta Platforms pożegnał się z 11 tys. pracowników, czyli 13 proc. swojego globalnego zespołu. Każdemu zapewniono pensję jeszcze przez minimum 16 tygodni. Ponadto koncern do końca marca br. wydłużył okres, w którym nie zatrudnia nowych osób („z niewielką liczbą wyjątków”) oraz zmniejszył budżety na podróże służbowe, dodatki pracownicze i wynajem biur, wprowadzając w miejsce stałych stanowisk pracy model tzw. gorących krzeseł.

Mark Zuckerberg tłumaczył wówczas, że przeszacował tempo stałego przyspieszenia cyfryzacji po wybuchu epidemii, ponadto w ub.r. pogorszyła się sytuacja makrogospodarcza. - Przesunęliśmy więcej naszych zasobów do mniejszej liczby obszarów wzrostu o najwyższym priorytecie, takich jak nasz silnik sztucznej inteligencji, nasze platformy biznesowe i reklamowe oraz nasza długoterminowa wizji metawersum - wyliczył.

Na koniec grudnia ub.r. w Meta Platforms było zatrudnionych dokładnie 86 482 osób (jeszcze bez uwzględnienia zwolnień z listopada), o 832 mniej niż na koniec września .

W czwartym kwartale przychody koncernu zmniejszyły się o 4 proc. do 32,16 mld dolarów, m.in. wskutek spadku wpływów reklamowych w Europie o 1,27 mld dolarów, a zysk netto zmalał z 10,28 do 4,65 mld dolarów. Pion obejmujący zestawy do wirtualnej rzeczywistości i metawersum zanotował rekordowe 4,3 mld dolarów straty operacyjnej.

Mark Zuckerberg ogłosił w styczniu, że hasłem na 2023 dla kierownictwa koncernu jest „Rok efektywności”. - Jesteśmy skupieni, żeby stać się silniejszą i bardziej elastyczną organizacją - podkreślił. - Pracujemy nad spłaszczeniem naszej struktury i usunięciem niektórych warstw średniego szczebla zarządzania, żeby podejmować decyzje szybciej, a także nad wdrażaniem narzędzi AI, tak żeby nasi specjaliści byli bardziej produktywni - wyliczył.

Zwolnienia także w innych koncernach cyfrowych

Redukcje zatrudnienia ogłoszono lub przeprowadzono w ostatnim czasie także w globalnych koncernach cyfrowych. Amazon zapowiedział, że pożegna się z ponad 18 tys. pracowników ze swoich pionów korporacyjnych. Zwolnienia ruszyły w styczniu.

Microsoft poinformował w styczniu, że do końca marca zwolni 10 tys. osób. Według nieoficjalnych informacji koncern może też mocniej ograniczyć przyjmowanie nowych pracowników w najbliższym okresie. Natomiast Google rozpoczęło zwolnienia obejmujące 12 tys. osób.

W Twitterze zaraz po przejęciu pod koniec października przez Elona Muska pożegnano się z dużą częścią pracowników. Kolejne zwolnienia realizowano w styczniu, w konsekwencji liczba pracowników zmalała z ok. 7,5 tys. do ok. 2,3 tys.

Z kolei wywodzący się z RPA koncern Naspers zamierza zwolnić nawet 30 proc. pracowników biurowych, cięcia objęły polskie biuro Grupy OLX.

Dołącz do dyskusji: Meta Platforms ma zwolnić jeszcze tysiące pracowników

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Meta zmierza do mety.
odpowiedź
User
Oby
Meta zmierza do mety.
AMEN!
odpowiedź
User
ZX
Tacierzyński? Nie ma takiego słowa.
odpowiedź