SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszają zwolnienia w sieci kin Helios. Cięcia obejmą do 69 etatów

Zarząd spółki Helios (Grupa Agora) zakończył konsultacje w sprawie zwolnień grupowych z przedstawicielami pracowników i podjął uchwałę w tej sprawie. Zwolnienia obejmą do 53 osób. Dodatkowo w wyniku nieprzedłużeniu wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów zatrudnienie w sieci kin zmniejszy się o kolejne 16 etatów.

- W wyniku konsultacji ustalono, że zwalniani pracownicy otrzymają wsparcie szersze niż to, które wynika z obowiązujących spółkę przepisów prawa – podała Agora w komunikacie. Do odprawy wynikającej z przepisów prawa doliczona zostanie dodatkowa rekompensata w wysokości do 30 800 zł, zależnie od stażu pracy danego pracownika w spółce. Pracownicy objęci zostaną także działaniami osłonowymi obejmującymi m.in. podstawową opiekę medyczną.

Wcześniej działająca przy Agorze i Inforadiu „Solidarność” informowała, że nie może reprezentować pracowników Heliosa w rozmowach o zapowiedzianych zwolnieniach grupowych. - Przez ostatnie lata nikt z kin Helios nie zdecydował się do nas zapisać. A to powoduje, że nie możemy reprezentować kogoś, kto nie udzielił nam do tego pełnomocnictwa - tłumaczyli związkowcy.

Zwolnienia grupowe w Heliosie zostaną przeprowadzone w okresie od 22 listopada do 21 grudnia 2022 roku i obejmą do 53 pracowników spółki. Dodatkowo, zdecydowano o nieprzedłużaniu wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów, co łącznie zmniejszy liczbę zatrudnionych w spółce o kolejne 16 etatów.

Agora na zwolnieniach rocznie oszczędzi 5,45 mln zł

- Szacowana wysokość rezerwy z tytułu zwolnień grupowych, która obciąży wynik Grupy Agora w czwartym kwartale 2022 r. wyniesie około 1,9 mln zł. Spółka szacuje, że oszczędności z tytułu restrukturyzacji w skali roku mogą wynieść około 5,45 mln zł - podano w komunikacie.

Wcześniej planowano, że zwolnienia mogą być większe. Helios 14 listopada informował, że w ramach zwolnień grupowych planuje pożegnać się z maksymalnie 80 osobami, czyli 20 proc. swoich pracowników.

Jako przyczynę zwolnień podano, sytuację ekonomiczną i finansową spółki, która "w ostatnim czasie znacząco się pogorszyła, a na którą składają się m.in. niższa niż przed pandemią frekwencja w polskich kinach, wzrost cen energii, wzrost płacy minimalnej i stawki minimalnej, wzrost kursu EUR, wzrost innych kosztów prowadzenia działalności oraz rozpoczęcie spłaty kredytów zaciągniętych w związku walki z pandemią COVID-19 i dwukrotny wzrost kosztów obsługi tego długu”.

Pod koniec października br. zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zapowiedziała sama Agora. Spółka zakończyła już konsultacje ze związkami zawodowymi. Zwolnienia mają objąć 84 osoby. Proces miał ruszyć 17 listopada, ale na razie się nie rozpoczął.

W pierwszej połowie br. koszty pracownicze w całej grupie kapitałowej Agora zwiększyły się o 22,3 proc. do 181,8 mln zł, a łączne zarobki członków zarządu poszły w górę z 1,19 do 3,84 mln zł. Zatrudnienie w całej grupie kapitałowej wzrosło o 88 do 2 375 etatów.

Dołącz do dyskusji: Ruszają zwolnienia w sieci kin Helios. Cięcia obejmą do 69 etatów

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Agora jak zwykle na koniec roku rozdaje prezenty. Wymarzony pracodawca. W tym roku dołączył do niej również Axel Springer.
odpowiedź
User
Czytelnik Wyborczej
Nareszcie będą mogli skorzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej i wyjechać do pracy za granicę.
odpowiedź
User
Krasawica
Prezesom Agory i Heliosu należy się 10 proc. podwyżki.
odpowiedź