SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press żegna się z naczelnym dwóch dzienników

Polska Press Grupa rozstała się z kolejnym redaktorem naczelnym – Piotrem Samsikiem, który kierował redakcjami „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego”. P.o. redaktorem naczelnym został Mirosław Malinowski, dotychczasowy zastępca Samsika.

Piotr Samsik (screen: YouTube/HERBERT TV)Piotr Samsik (screen: YouTube/HERBERT TV)

Zarząd Polska Press Grupy w piątek poinformował, że Piotr Samsik przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego dzienników „Dziennik Łódzki” oraz „Express Ilustrowany” i rozstaje się ze spółką.

Pełniącym obowiązki redaktora naczelnego obu tytułów zostaje Mirosław Malinowski, dotychczasowy zastępca ich redaktora naczelnego.

Samsik funkcję naczelnego objął w lipcu ub.r. Zastąpił Stanisława Wróbla, naczelnego kieleckiego tytułu grupy „Echo Dnia” (to jedyny naczelny z Polska Press, którego nie wymienił Orlen po zakupie wydawnictwa), który przez pół roku łączył obowiązki z kierowaniem łódzkimi tytułami spółki.

Wróbel wszedł wtedy na miejsce samego Malinowskiego, który naczelnym łódzkich dzienników został w czerwcu 2021 roku, zastępując na tym stanowisku Marcina Kowalczyka. Z łódzkim oddziałem Polska Press Malinowski związany jest od ponad 23 lat. Ostatnio zajmował się koordynacją wydawców printowych w oddziale.

Samsik pracę w łódzkich tytułach spółki zaczął w grudniu 2022 roku jako ich wicenaczelny. Za rządów Wróbla pracował jako koordynator ds. redakcyjnych. W przeszłości prowadził lokalną telewizję w Bełchatowie i Radomsku. Jak pisała „Gazeta Radomszczańska”, łączył wówczas pracę redakcyjną z zasiadaniem w miejskich spółkach - bełchatowskim PKS i wodociągach.

Polska Press bez naczelnego, rekrutuje na kierowników tytułów

Wciąż natomiast nie wiadomo, kto zostanie redaktorem naczelnym wszystkich tytułów wydawnictwa. „Do czasu wyboru osób na poszczególne stanowiska nie jesteśmy w stanie udzielić Panu odpowiedzi na temat jakichkolwiek nazwisk” - przekazało nam biuro prasowe spółki.

Polska Press Grupa w środę poinformowała natomiast o rozpoczęciu otwartych rekrutacji na stanowiska redaktorów naczelnych portali i gazet należących do spółki.

W pierwszym etapie poszukiwani są redaktorzy naczelni portali internetowych i tytułów prasowych „Gazeta Wrocławska”, „Gazeta Lubuska”, „Dziennik Bałtycki”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Głos Szczeciński”, „Głos Koszaliński”, „Gazeta Pomorska”, „Express Bydgoski”, „Nowości Dziennik Toruński”, „Głos Wielkopolski” oraz „Nowiny”.

Nowy zarząd Polska Press odwołuje naczelnych

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Rada do zarządu wydawnictwa powołała Zenona Nowaka (na stanowisko prezesa) oraz Elżbietę Żuraw. Oboje są związani z firmą od kilkunastu lat.

Czytaj też: Agora nie chce kupić Polska Press

Nowe władze rozpoczęły wymianę naczelnych tytułów. Wojciech Pokora przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego dziennika „Kurier Lubelski” i rozstał się ze spółką. Pełniącym obowiązki redaktora naczelnego został Marek Podgajny, wydawca print. Ponadto zdymisjonowani zostali redaktorzy naczelni „Dziennika Zachodniego”, „Dziennika Bałtyckiego” oraz „Głosu Pomorza”.

Z wydawcą pożegnali się redaktor naczelny portalu i.pl Piotr Kotomski oraz Marcin Habel - naczelny „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”. Z „Głosu Wielkopolskiego” odwołano Annę Raczyńską, zwolniono także naczelnego rzeszowskich „Nowin” Arkadiusza Rogowskiego. Odwołany został także Adam Jakuć, szef dzienników "Gazeta Współczesna" oraz „Kurier Poranny”.

Ostatnio z Polska Press rozstał się także Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”. Obowiązki szefa oby tytułów przejmuje Piotr Rąpalski.

Polska Press od ponad trzech lat należy do Orlenu

Orlen podał pod koniec lutego br., że otrzymał dwie wstępne oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Polska Press, ale nie są to oferty wiążące.  - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził Witold Literacki, p.o. prezesa Orlenu. Według nieoficjalnych ustaleń jedną z tym ofert złożyła Grupa ZPR Media, wydająca m.in. „Super Express”.

Koncern energetyczny przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej). Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polska Press żegna się z naczelnym dwóch dzienników

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tyle w temacie
nara
odpowiedź
User
Adam
Samsik wróci do Bełchatowa i będzie dalej mieszał. Tylko tyle potrafi.
odpowiedź
User
Fty
A co z prezesami spółek????
odpowiedź